300 هزارتن محصولات لبنی در سه ماه نخست 96 صادر شد

سال گذشته صادرات محصولات لبنی به نزدیک 850 هزارتن رسید

 معاون امور دام وزیر جهادکشاورزی از صادرات 300 هزارتن انواع محصولات لبنی در سه ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد رشد دارد.

‘حسن رکنی’ روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا، ضور ایران را در بازارهای صادراتی حوزه دام و طیور پراهمیت دانست و افزود: امسال این محصولات به کشور روسیه ، برخی کشورهای اروپایی و اوراسیا که متقاضیان فرآورده های لبنی ایران هستند، صادر شده است.

به گفته وی، امسال در حوزه فرآوردهای لبنی علاوه بر افزایش تولید و تقویت بازارهای صادراتی، کشش بازار داخلی نیز بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ‘سال طلایی’ صادرات محصولات لبنی ایران به کشورهای متقاضی بوده است،افزود: ما سال گذشته با داشتن مشتری مانند کشور روسیه ، صادرات محصولات لبنی خود را به نزدیک 850 هزارتن رساندیم.

رکنی براین باور است که با توجه به ظرفیت های موجود در این بخش امکان افزایش تولید و صادرات وجود دارد.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در سال 1395 نزدیک به 9 میلیون و 650 هزارتن شیرخام در کشور تولید شد که به نظر می رسد طبق برنامه ریزی سالجاری این رقم به بیش از 10 میلیون تن افزایش یابد.

سال گذشته نزدیک به 111 کیلوگرم سرانه تولید شیرخام داشتیم که این رقم به طور تقریبی نزدیک میانگین جهانی است اما  براساس نظر وزارت بهداشت باید سرانه مصرف به 150 تا 160 کیلوگرم برسد

رکنی درباره سرانه تولید و مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور افزود: سال گذشته نزدیک به 111 کیلوگرم سرانه تولید شیرخام داشتیم که این رقم به طور تقریبی نزدیک میانگین جهانی است.

وی گفت: براساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید سرانه مصرف به 150 تا 160 کیلوگرم برسد.

معاون وزیرجهادکشاورزی افزود: به طور حتم برنامه افزایش شیر و تنوع فرآورده های لبنی را طبق استانداردهای ملی و بین المللی به همراه بسته بندی های متنوع در دستور کار داریم تا بتوانیم حجم صادرات را به بازارهای صادراتی خود افزایش دهیم.

سال گذشته با اختصاص دو هزار میلیارد ریال (200 میلیارد تومان) مشوق صادراتی لبنیات، صادرات این محصول به 850 هزارتن رسید، درحالی که در سال 1394 حجم وزنی صادرات لبنیات 600 هزارتن بوده است.

براساس آمار، در 10 ماه نخست سال 1395 در بخش کشاورزی چهار میلیارد دلار صادرات داشته ایم که بخش دام و طیور با یک هزار و 300 تن به ارزش یک میلیارد و 100 میلیون دلار ، 25 درصد صادرات را به خود اختصاص داده که طی این مدت بخش دام و طیور موجب مثبت شدن 500 میلیون دلاری در بخش کشاورزی شده است.

مطلب قبلیفروش 125 میلیون تومانی در اولین روز نمایشگاه «صد اثر صد هنرمند»/آلبوم عکس
مطلب بعدیاپل سودده ترین کمپانی جهان در سال ۲۰۱۶ شناخته شد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید