300 تن زعفران در ایران تولید می‌شود

مصرف داخلی زعفران 30 تا 40 تن است.

نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به افزایش سطح زیر کشت، رشد راندمان تولید در واحد سطح و مناسب بودن وضعیت جوی پیش بینی می‌شود امسال میزان برداشت محصول بیشتر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، غلامرضا میری با بیان اینکه برداشت زعفران از دهم مهرماه سال جاری در کشور آغاز می‌شود، افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت زعفران در ایران ۱۲۰ هزار هکتار برآورد می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه زعفران از قدرت ارزآوری و ارزش افزوده بالایی برخوردار است، اظهارداشت: جهاد کشاورزی به دنبال افزایش راندمان تولید این محصول راهبردی از ۳.۵به ۵ کیلوگرم  در واحد سطح است.

پارسال حدود ۳۰۰ تن تولید زعفران داشتیم و آمار گمرک در سال گذشته حکایت از صادرات ۱۷۳ تن از این محصول دارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: زعفران به عنوان یکی از اقلام مهم صادرات غیر نفتی کشور نقش مهمی در درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی دارد.

وی همچنین با اعلام اینکه زعفران از محصولات مهم کشاورزی ارز آور ایران است، افزود: طلای سرخ از ارزش اقتصادی بالا و ویژگی‌های خاص دارویی، ادویه‌ای و … برخوردار است بنابراین می‌طلبد مسئولان به این محصول اقتصادی نگاه ویژه‌تری داشته باشند.

میری در بخش دیگری از سخنان خود ثبات بازار و قیمت مناسب را از جمله عوامل اصلی توسعه صادرات و بازار زعفران برشمرد و اظهارداشت: افزایش بی رویه قیمت‌ها موجب کاهش صادرات و در عین حال افت مصرف داخلی می‌شود.

وی اذعان داشت: زعفران علاوه بر مصرف سنتی در صنایع غذایی، دارویی، رنگسازی، بهداشتی، آرایشی و … کاربرد فراوانی دارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران یادآورشد: تولید و تجارت جهانی زعفران همیشه در اختیار ایرانی‌ها بوده و در حال حاضر هم استان‌های خراسان رضوی و جنوبی بیشترین و مرغوب‌ترین زعفران جهان را تولید می‌کنند؛ بنابراین گزارش سالانه معمولاً حدود ۳۰۰ تن زعفران تولید می‌شود، اما در مجموع تقاضایی بیش از ۲۳۰ تن برای آن ثبت نمی‌شود.

وی ادامه داد: پارسال حدود ۳۰۰ تن تولید زعفران داشتیم و آمار گمرک در سال گذشته حکایت از صادرات ۱۷۳ تن از این محصول دارد. در مجموع با احتساب سایر مسیرهای صادراتی به عدد ۲۰۰ تن در سال می‌رسیم. برآورد از مصرف داخلی نیز ۴۰ – ۳۰ تن است.

مطلب قبلینقشه چینی‌ها در بازار خشکبار ایران
مطلب بعدیدرآمد ارزی پسته یک میلیارد و 800 میلیون دلار است

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید