۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تن سیب زمینی تولید شد

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: تولید پاییزه سیب‌زمینی، به ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تن برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری اعلام کرد: تولید زمستانه، بهاره و تابستانه سیب‌زمینی، به میزان یک میلیون و ۴۳۳ هزار تن بوده است.

به گفته وی، برآورد سطح کشت این محصول برای سال زراعی ۹۶-۹۵، حدود ۱۴۶ هزار هکتار با تولید ۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تن بوده که از نظر تولید، ۵۳ هزار تن نسبت به تولید سال قبل از آن افزایش دارد.

برآورد سطح کشت این محصول برای سال زراعی ۹۶-۹۵، حدود ۱۴۶ هزار هکتار با تولید ۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تن بوده که از نظر تولید، ۵۳ هزار تن نسبت به تولید سال قبل از آن افزایش دارد.

اصغری اذعان داشت: بررسی بهای سه سال اخیر سیب زمینی، حاکی از بهبود قیمت به نفع تولیدکننده نسبت به دو سال قبل آن است؛ ضمن آن که با توجه به قیمت سر مزرعه، قیمت عمده و خرده فروشی در راستای رضایت مصرف کنندگان بوده است.

مدیر کل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت، درباره وضعیت تولید سیب زمینی در استان همدان اظهار داشت: کل تولید استان در سال زراعی ۹۶-۹۵ در حدود ۹۳۵ هزارتن برآورد می شود که ۴۰۰ هزارتن آن، مربوط به سیب زمینی تابستانه بوده و به صورت تازه خوری به بازار مصرف عرضه شده است.

وی کل تولید پاییزه استان همدان را ۵۳۵ هزارتن پیش بینی کرد و افزود: سالانه ۲۵۰ هزار تن از این تولید، به منظو تامین نیاز سیب زمینی بذری استان و سایر مناطق کشور در انبارهای فنی نگهداری و باقیمانده تا اردیبهشت ماه سال آینده به تدریج به عنوان سیب زمینی خوراکی به بازار عرضه می شود.

اصغری خاطرنشان کرد: از طریق تشکل های تعاونی موجود، سردخانه به ظرفیت ۱۵۰ هزارتن در حال بهره برداری بوده و برای ۲۰۰ هزارتن دیگر نیز ظرفیت سازی شده و در حال احداث است.

وی افزود: انبارهای فنی با ظرفیت ۳۰ هزارتن با قابلیت نگهداری محصول برای مدت طولانی در استان نیز، موجود است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت درخصوص صنایع تبدیلی و سورت و بسته بندی سیب زمینی در استان همدان اذعان داشت: در حال حاضر، چهار واحد سورت و بسته بندی با تکنولوژی جدید و همچنین دو واحد درجه بندی به ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزارتن، در حال بهره برداری است و راه اندازی سه واحد فرنچ فرایز در مجموع به ظرفیت ۲۵۰ هزارتن با حذب سرمایه بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال، در حال پیگیری است.

اصغری با بیان اینکه رویکرد وزارت جهاد کشاورزی، عرضه متعادل محصول در راستای تامین منافع کشاورزان و رضایت مصرف کنندگان است، درباره قیمت سیب زمینی در استان اردبیل گفت: در حال حاضر قیمت سر مزرعه و درب انبار استان اردبیل بین ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ ریال است و این قیمت به طور متوسط ۷۴ درصد از میانگین قیمت تمام شده تولید این محصول در استان اردبیل، یعنی ۴۵۹۴ ریال، بالاتر است.

مطلب قبلی“ایران در ایجاد استارت آپ رتبه پنجاهم را دارد”
مطلب بعدیسالانه 60میلیون شعله لامپ وارد می شود

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید