چهار سال دیگر در تولید شکر خودکفا می‌شویم

وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی ایران در تولید شکر تا سال 1400 خبر داد و با اجرای برنامه ای 10 ساله، ضریب خوداتکایی کشور در تولید روغن از 10 درصد کنونی به 70 درصد افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس شاهرخ رمضان نژاد رئیس روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت هفته دولت با اشاره به این که ایران تا سال 1400 در تولید شکر خودکفا می شود، اظهار داشت: تامین غذا برای جمعیت رو به رشد با حفظ و پایداری منابع پایه تولید، مهمترین جنبه مدیریت و راهبری بخش کشاورزی است.

وی،افزایش تولیدات کشاورزی و بهبود امنیت غذایی به اتکای تولید داخلی را جهت‌گیری اصلی وزارت جهاد کشاورزی در چهار سال گذشته عنوان کرد و افزود: به دلیل محدودیت های اقلیمی به ویژه منابع آب و خاک، افزایش تولیدات با رویکرد افزایش در واحد سطح امکان‌پذیر بوده و بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی “افزایش بهره‌وری” را راهبرد اصلی در مدیریت بخش کشاورزی و تهیه و تدوین برنامه ها، طرح ها و سیاست های کشاورزی قرار داده و در دولت دوازدهم نیز تحقق و اجرای این راهبرد را پیگیری می نماید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تاثیر مجموعه ای از تدابیر مدیریتی و برنامه های اجرایی و همچنین پشتیبانی ها و حمایت های دولت بویژه در زیرساخت های کشاورزی در دستیابی کشور به افزایش 21 میلیون تنی تولیدات کشاورزی، اظهار داشت: در دولت یازدهم،تولید محصولات کشاورزی با رشد 21 درصدی از 97 میلیون تن در سال 92 به 118.6 میلیون تن در سال 95 افزایش یافته است.

در دولت یازدهم،تولید محصولات کشاورزی با رشد 21 درصدی از 97 میلیون تن در سال 92 به 118.6 میلیون تن در سال 95 افزایش یافته است.

رمضان نژاد از رشد 140 درصدی خرید تضمینی گندم در دولت یازدهم خبر داد و گفت:با افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش سطح زیرکشت، تولید گندم از 8 میلیون و 816 هزارتن در سال 92 به 14.5 میلیون تن در سال 95 افزایش یافت و خرید تضمینی این کالای اساسی نیز از 4.8 میلیون تن در سال 92 به 11.5 میلیون تن در سال 95 رسید.

ایران در آستانه خودکفایی در تولید شکر
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش 500 هزارتنی و دستیابی به رکورد تاریخی تولید شکر در دولت یازدهم،خاطرنشان کرد:تولید شکر از 1 میلیون و 123 هزارتن در سال 92 به 1 میلیون و 643 هزارتن در سال 95 افزایش یافت و با استمرار سیاست های افزایش بهره وری و توسعه کشت پاییزه چغندرقند،ایران تا سال 1400 در تولید شکر نیز پس از گندم به خودکفایی می رسد.

رشد 3 برابری تولید کلزا
رمضان نژاد،کاهش وابستگی کشور به روغن را از برنامه های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی عنوان و خاطرنشان کرد:تولید کلزا با رشد 3 برابری به بیش از 180 هزارتن رسیده و با اجرای برنامه ای 10 ساله ضریب خوداتکایی کشور در تولید روغن از 10 درصد کنونی به 70 درصد افزایش می یابد.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل و تقویت زنجیره تولید تا مصرف محصولات کشاورزی از افزایش 1 میلیون و 300 هزارتنی ظرفیت سردخانه های کشور خبر داد و در خصوص صنایع مرتبط با بخش کشاورزی گفت:در دولت یازدهم،14.9 میلیون تن به ظرفیت جذب مواد خام تولیدات کشاورزی افزوده شده است.

نوسازی،تجهیز و توسعه ناوگان ماشینی بخش کشاورزی
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرمایه گذاری 5500 میلیارد تومانی برای توسعه ناوگان ماشینی بخش کشاورزی در چهار سال گذشته اظهار داشت: با ایجاد خط اعتباری و ورود 79 هزار دستگاه تراکتور، 6700 دستگاه کمباین غلات و برنج، 84 هزار دستگاه انواع ادوات و تجهیزات کشاورزی و 2380 دستگاه نشاء کار از طریق تسهیلات با قابلیت دسترسی آسان در اختیار کشاورزان قرار گرفته و ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از 1.26 اسب بخار در سال 92 به 1.6 اسب بخار در سال 95 افزایش یافته است.

شناسایی و ایجاد ظرفیت های جدید تولیدی
رمضان نژاد با اشاره به شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های مغفول بخش کشاورزی برای افزایش تولید و اشتغال کشور، پرورش ماهی در قفس را از جمله این ظرفیت ها برشمرد و خاطرنشان ساخت:ظرفیت تولید 1 میلیون تن ماهی به شیوه پرورش در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور شناسایی و با نصب 400 قفس کار تولید آغاز و در سال 95 نزدیک به 16 هزارتن ماهی با این تکنولوژی تولید شده است.

وی افزود: تولید 200 هزارتن ماهی به شیوه پرورش در قفس در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، گیاهان دارویی را از دیگر ظرفیت های مغفول کشور عنوان و تصریح کرد:از 8 هزار گونه گیاهی کشور 1728 گونه منحصر به فرد است و با توجه به گرایش مردم به مصرف گیاهان دارویی، زراعت، توسعه کشت، صنایع فرآوری، بسته بندی و بازاریابی این محصولات در دست اجرا قرار دارد و بر اساس آن سطح کشت گیاهان دارویی در سال 1404 به 500 هزار هکتار افزایش می یابد.

افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب
وی با اشاره به این که میزان بهره‏وری آب طی سه سال اخیر 6.07 درصد رشد داشته است و راندمان آبیاری از 37 درصد به 44 درصد رسیده است،اظهار کرد:بهره‌وری آب به ازای هر مترمکعب از یک کیلوگرم ماده خشک غذایی با 20 درصد افزایش به 1.2 کیلوگرم در سال 95 رسیده است.

 

منبعوزارت جهادکشاورزی
مطلب قبلیپیش‌بینی مرگ شمال خزر در 75 سال آینده
مطلب بعدی3 میلیون و 400 هزار تن کود مصرف می‌کنیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید