چطور در فصل گرم سال هزینه برق را کم کنید

کولرهای گازی چهار برابر کولرهای آبی برق مصرف می کنند

شرکت توانیر توصیه کرده که مشترکان برق در ساعت های گرم بین ساعت ۱۱ تا ۱۶ هر روز و در اوج مصرف با تنظیم  وسایل سرمایشی، هزینه برق مصرفی خود را کم کنند.

احمد یزدی معاون دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر به خبرگزاری ایسنا گفته که دارندگان کولرهای گازی با تنظیم دمای کولرهای گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و دارندگان کولرهای آبی با استفاده از دور کند، می توانند از مصرف برق خود به میزان زیادی کم کنند و با این کار مبلغ هزینه قبض برق خود را نیز کاهش دهند.

وی با اشاره به این که میزان مصرف برق کولرهای گازی حدود ۴ برابر بیش از کولرهای آبی است، گفت: میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) بین ۳ تا ۴ برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود و از این رو مشترکان در صورت استفاده از کولرهای گازی دست دوم، ناچارند مبلغ قبض برق بسیار بیشتری بپردازند.

بنابر گزارش مرکز آمار ایران در بخش خانوارهای شهری، بیش از 80 درصد از تجهیزات سرمایشی مختلف به منظور خنک‌سازی استفاده می‌کنند که در این میان، حدود 70 درصد از خانوارهای شهری از کولر آبی، 18 درصد از کولر گازی و 12 درصد سایر سیستم‌های سرمایشی را به‌کارمی برند.

تعداد کولرهای آبی در بین خانوارهای شهری حدود 10 میلیون دستگاه و تعداد کولرهای گازی به بیش از 2 میلیون دستگاه می‌رسد

بر اساس این آمار، تعداد کولرهای آبی در بین خانوارهای شهری حدود 10 میلیون دستگاه و تعداد کولرهای گازی به بیش از 2 میلیون دستگاه می‌رسد. استفاده از کولرهای گازی در مناطق معتدل مرطوب و نیز گرم و مرطوب متداول و منطقی است و برای سایر مناطق آب و هوایی استفاده از کولرهای آبی مناسب است.

برآوردهای شرکت توانیر نشان می دهد که سرعت افزایش مصرف برق از ساعت ۱۱ شروع و در بین ساعت های ۱۴ تا ۱۵ هر روز به اوج خود می رسد. این وضعیت تقریبا در اکثر روزهای نیمه نخست سال تکرار می شود.

معاون دفتر مدیریت مصرف برق توانیر در این خصوص می گوید: به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا، مصرف برق بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات افزایش می یابد.

هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند (یعنی در شبانه‌ روز مقداری تقریباً معادل 700 لیتر).

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می شود.

مطلب قبلیکتانی پوش های مشهور دنیای فناوری
مطلب بعدیشاگرد اولی های خرید و فروش آنلاین جهان

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید