٣٠ هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال اختصاص یافت

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص 30 هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال فراگیر و روستایی خبر داد.

به گزارش ایرنا، «محمدباقر نوبخت» روز یکشنبه در مراسم آغاز اجرای 2 برنامه ملی ایجاد اشتغال در محل سازمان برنامه و بودجه، طرح اشتغال فراگیر را طرح عام و اشتغال روستایی را طرح خاص اشتغال عنوان کرد.

وی توضیح داد: شورای عالی اشتغال طرح اشتغال فراگیر را در سال 1395 تصویب کرد.

در اشتغال فراگیر هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا بررسی می شود؛ در طرف عرضه رسته های پر اشتغال مورد توجه قرار گرفته است. در اشتغال فراگیر به فعالیت های منتخب، مداخلات نهادی و سیاستی، نظام تامین مالی مناسب با بنگاهها و اشتغال حمایتی توجه شده است.

به گفته نوبخت، طرح های ایجاد اشتغال از 2 مسیر عبور می کنند که یکی نظام تامین مالی است که براساس آن ٢0٠ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارایه می شود.

یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده که معادل 5 هزار میلیارد تومان است

وی ادامه داد: همچنین یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده که معادل 5 هزار میلیارد تومان است و پیش از این بانکها ۲۰هزار میلیارد تومان دیگر هم پرداخت کردند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به 2 برنامه ملی ایجاد اشتغال گفت: آنچه که برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده مصوب شورای عالی اشتغال است، اما آنچه که درباره آیین نامه اجرایی طرح اشتغال روستایی است، نشان می دهد که از پشتوانه لازم اجرایی برخوردار است.

تخصیص 100 میلیارد تومان برای طرح کارورزی 
نوبخت یادآور شد: بخش یارانه برای توسعه اشتغال شب گذشته از سوی سازمان برنامه و بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح کارورزی تزریق کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: همچنین مقرر شد معادل ۱.۵ میلیارد دلار که در حد ۵ هزار میلیارد تومان پرداخت شود به همین میزان نیز نظام بانکی آورده خواهد داشت. همچنین یکهزار و 500 میلیارد تومان نیز بابت پرداخت یارانه سود از محل منابع بودجه اختصاص داده می شود.

طرح های ایجاد اشتغال از 2 مسیر عبور می کنند که یکی نظام تامین مالی است که براساس آن ٢0 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارایه می شود.

نوبخت درباره اینکه اگر رسانه ها بپرسند ضمانت اجرایی این طرح چگونه است، گفت: پاسخ این پرسش با استناد به کارهایی که در سال های گذشته انجام شده است، پاسخ داده می شود.

به گفته معاون رئیس جمهوری ، سال گذشته هم طرح موقت رونق اقتصادی را از طریق افزایش تولید و اشتغال آغاز کردیم که در آن، برنامه ما برای رونق اقتصادی از دو مسیر طی می شد. نخست برای ۷۵۰۰ واحد تولیدی ۱۶ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی تسهیلات داده شد و دوم اینکه 37 هزار و 500 میلیارد تومان به طرح های عمرانی دولتی از خزانه، طرح اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، پرداخت شد.

نوبخت با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست امسال، رشد اقتصادی بدون نفت ۷ درصد و با نفت ۶.۵ درصد گزارش شده است، گفت: افزایش رشد بدون نفت نشان می دهد تولید در سال گذشته افزایش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در رشد اقتصادی هفت درصدی بدون نفت در فصل بهار امسال، در اشتغال نیز رشد داشتیم و ۹۲۰ هزار نفر به جمعیت فعال اضافه شد، درحالی که ۷۰۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده است و به عبارتی 213 هزار نفر نتوانستند شغلی پیدا کنند.

نوبخت گفت: اینکه اقدامات دولت برای اشتغال به چشم بیاید یا نیاید، مهم نیست؛ چراکه وقتی لشگر ورودی فعالی وارد بازار کار می شود، باید به این توجه داشت که در برنامه های اول و دوم اقتصادی هدفگذاری ما برای ۳۱۴ هزار فرصت شغلی بود. در حالیکه دولت همواره در حد همین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است، درحالیکه باید زمینه را برای رشد بیشتر فراهم کرد.

وظیفه وزارت کار
وی وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برنامه ریزی در حوزه کار اعلام کرد ، چراکه آموزش مهارت را برعهده دارد.نظام بانکی نشان داد که در راستای اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری گام برمی دارد، البته باید منابع لازم را هم داشته باشد.

بانکها سپرده ها را در اختیار طرح های دولتی قرار داده بودند، اما متاسفانه بازگشت نداشت، به همین جهت دولت سال گذشته ١٣ هزار و 250 میلیارد تومان از تعهداتی را که دولت به نظام بانکی داشت، پرداخت کرد.

نوبخت گفت: باید حجم سپرده مردم نزد بانک بیشتر شود. بانکها سپرده ها را در اختیار طرح های دولتی قرار داده بودند، اما متاسفانه بازگشت نداشت، به همین جهت دولت سال گذشته ١٣ هزار و 250 میلیارد تومان از تعهداتی که دولت به نظام بانکی در گذشته داشت، پرداخت کرد.

وی افزود: تلاش کردیم که در جهت افزایش سرمایه بانکها ۲۹ هزار میلیارد تومان تزریق کنیم.

بودجه ٩٧
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در نشستی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سازمان برنامه و بودجه برای تعیین تکلیف شیوه بودجه ریزی و اختصاص آن داشتیم، تصمیم هایی گرفته شد، به خصوص اینکه می خواهیم به استانها در طرح های عمرانی کمک بیشتری کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه طرح های ملی نیز می خواهیم سرعت بیشتری داشته باشیم، چراکه می تواند منجر به تحریک بیشتر اشتغال شود.

نوبخت گفت: در 20 روز آینده 17هزار و 500 میلیارد تومان در میان رئیسان سازمان های برنامه و بودجه استان ها توزیع خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تصویب بودجه سال آینده را بر اساس هزینه تمام شده طرح‌ها در سال 1397 هدایت خواهیم کرد و البته پول را به وزارتخانه ها نمی دهیم، بلکه به استانها داده خواهد شد.

نوبخت افزود: تصویب بودجه سال آینده بر اساس قیمت تمام شده خواهد بود، البته تخصیص ها سه ماه به سه ماه بر اساس واریز به خزانه صورت نمی گیرد، بلکه بر اساس عملکرد تخصیص صورت می گیرد.

وی ادامه داد: ممکن است مخالفت هایی با این شکل تخصیص بودجه صورت گیرد، اما به هرحال همه با هم،یکصدا خواهیم شد.

به گفته معاون رئیس جمهوری، رئیسان روسای سازمان برنامه و بودجه استانها، هر چقدر که صرفه جویی کنند، اجازه می دهیم که مازاد بودجه را به طرح های موردنظر اختصاص دهند.

مطلب قبلیایران رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری دارد
مطلب بعدیمریوان، سیرجان و کلپورگان جهانی شدند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید