نرخ تورم دی ماه ۳۲ درصد شد

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٢.٢ درصد رسید این در حالی است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (٥٥,٨ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٤١.٥ درصد) است. در تورم نقطه به نقطه شاخص قیمت دی ماه امسال با دی ماه سال گذشته مقایسه می شود.

نرخ تورم سالانه دی ١٣٩٨ به ٣٨.٦ درصد بود که اکنون بیشتر از چهار درصد کاهش پیدا کرده است. در مقابل تورم نقطه به نقطه در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته افزایش یافته است و ادامه این روند به معنی افزایش میانگین تورم سالانه است.

کل خانوارها

به گزارش مرکز آمار ایران، در دی ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ٢٨٥,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٨ درصد افزایش نشان می­دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان زنجان با ٣.٣ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­های مازندران و قم با ٠.٧ درصد افزایش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٤٦.٢ درصد می باشد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (٥٥.٨ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم  (٤١.٥ درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٢.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (٣٦.٥ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مرکزی (٢٨.٨ درصد) است.

خانوارهای شهری

در دی ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به ٢٨٢,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٩ درصد افزایش نشان می­ دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان زنجان با ٣.٣ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­های گلستان، قم و مازندران با ٠.٧ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٤٥.٥ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان كردستان (٥٥.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٤١.٥ درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای شهری به عدد ٣٢.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان  (٣٦.٢ درصد) و  کمترین آن  مربوط به  استان­های  آذربایجان غربی و مرکزی (٢٨.٦ درصد) است.

برای دیدن گزارش اصلی مرکز امار اینجا را کلیک کنید

مطلب قبلیبحران و رکود، بهترین زمان راه‌اندازی استارت‌آپ
مطلب بعدیپیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد جهان

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید