من با ۲۰۰۰ لیر شروع کردم و حالا بزرگ ترین دفتر مهاجرتی در ترکیه را دارم

من با ۲۰۰۰ لیر شروع کردم و حالا بزرگ ترین دفتر مهاجرتی در ترکیه را دارم

مهاجرت شاید اولین گزینه‌ی روی میز برای بسیاری جوانان ایرانی است. اما مهاجرت تنها به خرید بلیط و گرفتن خانه ختم نمی‌شود. کار و درآمد مهمترین دغدغه مهاجران است. ورود به یک کشور جدید با قوانین متفاوت، زبان، سلیقه و ذائقه متفاوت مردم در کشور مقصد، چالش‌های زیادی پیش روی مهاجران میگذارد. این داستان حتی باعث شده برنامه مهاجرت خیلی ها به شکست بیانجامد.

مهرداد محمدرضا، چند سالی است که متمرکز روی راه اندازی کسب و کار برای ایرانیان در ترکیه کار میکند و با ثبت چندین برند، اشتغال زایی و راه اندازی صدها کسب و کار، نه تنها اعتماد ایرانیان بلکه جامعه ترکیه را هم کسب کرده. امروز پای صحبت‌های او نشسته ایم.

  • –         آقای محمدرضا از کجا شروع کردید؟

من هم مهاجر هستم. من هم مثل بقیه مهاجرها فکر و دغدغه کار و درآمد داشتم.  قبل از مهاجرت به ترکیه، با چند شرکت مختلف صحبت کردم.  تحقیقات میدانی انجام دادم و در فضای مجازی و سایت‌های مختلف جستجو کردم. اما بعد از تمام اینها به این نتیجه رسیدم که متاسفانه کار دفاتر مهاجرتی در ترکیه به دلالی ملک ختم می شوند.

تصمیم گرفتم خودم راه حل این مشکل باشم.

  • تحصیلات و تجربه شما در ایران شما چه بود و چطور از آن بهره گرفتید؟

من در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کرده‌ام. سال ها تهیه کننده رسمی صدا و سیما، مشاور شهرداری و فضای سبز تهران بودم. با مارکت زنجیره ای شهروند و سازمان حمل و نقل تهران در پروژه‌های مختلف در حوزه بازاریابی و گسترش کسب و کار همکاری کرده ام.

همین تجربیات و دانش، به من در کارآفرینی در ترکیه کمک کرد تا برای هر مسئله به بهینه‌ترین روش به دنبال راه حل باشم.

  • –         با وجود محدودیت‌ها برای ایرانیان، مسئله کسب و کار در ترکیه را چطور حل کردید؟

شاید ساده‌ترین راه کسب درآمد استخدام شرکتی باشد، اما متاسفانه این گزینه به همین سادگی برای ایرانیان امکان پذیر نیست و قوانین ترکیه برای حمایت از شهروندان ترک، سختگیری زیادی برای خارجی‌ها اعمال کرده است.

من شش ماه مطالعه و بررسی کردم. در این مدت محدودیت‌های قانونی و حقوقی، محدودیت‌های مرتبط با تحریم ایران و چالش‌های استخدام خارجی‌ها در ترکیه را در کنار پتانسیل‌های کشور ترکیه برای سرمایه‌گذاری و توانمندی ایرانیان را در نظر گرفتم.

 در نهایت به پنج دسته بندی کلی برای آغاز کار در ترکیه رسیدم:

۱. راه اندازی کسب و کار از صفر 

۲. گرفتن نمایندگی و فرانچایز

۳.  خرید بیزینس فعال

۴.  تجارت در فضای آنلاین و مجازی

۵.  بازرگانی و تجارت بین ایران و ترکیه یا سایر کشورهای دنیا

با این الگو راه اندازی کسب و کار را کلید زدم.

  • –         مهمترین چالش کسب و کار ایرانیان چه بود و چطور به این نیاز پاسخ دادید؟

برای کارآفرینی اول باید نیازهای مخاطب را ببینید. البته من خودم هم عضوی از مهاجرین بودم.

یک مهاجر با زمان و بودجه محدود، بدون اطلاعات کافی در مورد قوانین، فوصت‌ها و محدودیت‌ها وارد ترکیه میشود. یک مهاجر ایرانی در ترکیه به ویژه در سال اول مهاجرت، دغدغه های بسیار زیادی دارد و من باید ریسک بیزینس را به حداقل میرساندم.

بنابراین، سه نیاز را اصل کار قرار دادم:

  • محدودیت زمانی (بررسی و آماده کردن پیشنهادهای کاری و سرعت بخشیدن به پروسه با پیش قرارداد با برندها و تامین کننده‌ها)
  • محدودیت بودجه (بررسی دقیق هزینه‌‌ها از صفر تا صد و کاهش هزینه‌ها با قرارداد مستقیم با فرانچایزر، تامین کننده و تجهیزکننده)
  • مسايل قانونی کار و اقامت (بررسی‌های قانونی از تمام جهات و کمک برای ثبت قانونی شرکت و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه)

سعی کردم راهی برای ساده کردن و دقیق‌ترین پروسه راه اندازی بیزینس در ترکیه بسازم تا کار را برای ایرانیان مهاجر راحتتر و سریعتر کنم.

 یک سال و نیم وقت گذاشتم تا کاملترین مرکز داده در این پنج حوزه را تدوین کنم. بعد از آماده کردن این پایگاه داده، من صاحب لیستی از ۱۰۰ ها فرصت شغلی و بیزینس در حال فعالیت بودم.

همچنین با ۲۵۰ برند اروپایی، آمریکایی و ترک قرارداد همکاری بستم و بنیان فرانچایز برای فارسی زبانان دنیا در ترکیه را بنا نهادم. قدم به قدم همه چیز برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه آماده شد.

حالا بعد از ۶ سال فعالیت، با اطمینان، به یک مراجع کمک میکنم بهترین کسب و کار را با بودجه و توانمندی‌ها و محدودیت‌های موجود انتخاب کند، مکان‌یابی، تمام قراردادها، ترجمه‌ها و حتی تجهیز کردن را با همراهی یک تیم حرفه‌ای انجام میدهم. در تبلیغات و آموزش به صاحبین کسب و کار کمک میکنم و در نهایت تیم حقوقی من کارهای مرتبط با اقامت و شهروندی ترکیه را پیگیری میکند.

 باعث افتخار است که از هرکسی در ترکیه درباره راه اندازی کار بپرسید، نام من را میشنوید.

 ـ   تا کنون چه فعالیت‌های در حوزه کارآفرینی در ترکیه انجام داده‌اید؟

من در۶ سال، صدها کسب و کار از صفر برای ایرانیان راه انداختم. در کنار آن تسهیل گر و آموزش دهنده کسانی بودم که به قصد تجارت یا درآمد از فضای مجازی است راه اندازی بیزینس داشتند.

ـ‌ به تازگی به گسترش برندهای ایرانی در ترکیه پرداخته‌اید، درین باره توضیح میدهید؟ چطور این کار را شروع کردید؟

من از ابتدا با شعار «از ایرانی‌ها حمایت کنیم» کارم را شروع کردم و تمام تلاشم را در این راستا انجام دادم.

بدون شک، نوآوری و کیفیت بالای بسیاری از برندهای ایرانی بر کسی پوشیده نیست. من در مدت فعالیتم به کسب و کارهای زیادی در صادرات و واردات کمک کرده بودم، اما داستان برندهای ایرانی در خارج از ایران میتوانست بزرگتر ازین‌ها باشد.

با ارتباطات خوب و کسب اعتماد جامعه ترکیه، سرمایه‌گذاران خوب ایرانی و خارجی برای راه اندازی کار به من مراجعه می کردند. من تصمیم گرفتم از این فرصت استفاده کنم و برندهای ایرانی را برای گسترش در کشور ترکیه همراهی کنم. من و تیم من روی برندینگ و مارکتینگ و فرانچایز برندهای ایرانی کار کردیم و حالا مجموعه از چندین برند معتبر هستیم.

ـ و سخن آخر…

 من با ۲۰۰۰ لیر شروع کردم و حالا بزرگ ترین دفتر مهاجرتی در ترکیه را دارم. ده‌‌‌‌ها پرسنل به صورت مستقیم با من کار می کنند و صدها نفر به صورت غیر مستقیم از جمله شرکت‌های اجاره خودرو، معماران و طراحان ایرانی، بلاگر های ترکیه و ایران، مدرسان زبان در ترکیه و ایران و …

راز موفقیت من، یک، پیدا کردن مشکلات موجود و گشتن به دنبال راه حل آن بود و دو، کار به صورت قانونی از ابتدا. حتی با وجود هزینه‌های بالا در بعضی موارد.

در نهایت امیدوارم توانسته باشم در راستای خودباوری ایرانیان و وجهه جامعه ایرانی در ترکیه قدمی برداشته باشم.

فراموش نکنید شما هم میتوانید با کمترین سرمایه برای خودتان کار کنید. شرایط سخت استخدام قانونی در ترکیه، مانعی برای مهاجرت موفق شما نیست. من هم از ابتدای راه همراهتان هستم

تا به جای کاریابی، از شما یک کارآفرین بسازم .

مطلب قبلیفوایده دارچین برای سلامتی
مطلب بعدیمراحل تهیه و خرید ویباکس فورتنایت از معتبر ترین سایت ایران

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید