ظرفیت تولید انرژی پاک به پنج هزار مگاوات می‌رسد

وزیر نیرو گفت: ظرفیت تولید نیروگاههای انرژی پاک و تجدیدپذیر در کشور، طبق برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه ششم به میزان پنج هزار مگاوات توسعه می یابد.

به گزارش ایرنا رضا اردکانیان، چهارشنبه در حاشیه آیین بهره برداری از 10 طرح صنعت برق خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگاران افزود: ظرفیت ایجاد نیروگاههای انرژی پاک در کشور، که بیشتر نیروگاههای خورشیدی را شامل می شود، تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار مگاوات پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: هر چند ایجاد این میزان ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با نیاز کشور قابل توجه نیست اما اکنون در آغاز این راه هستیم و به طور یقین باید روشهای تشویقی متناسب را همانند سایر کشورها عملی سازیم.

وی ادامه داد: تعرفه ها به گونه ای است که سرمایه گذاران بخش خصوصی، داخلی و خارجی در مقایسه با فرصت های مشابه در منطقه علاقه زیادی به واسطه تضمین دولت برای خرید برق تولیدی، نشان داده اند.

اردکانیان در ادامه گفت: وزارت نیرو برای رسیدن به هدفهای تولید انرژی پاک و جوابگویی به تعهدات قانونی و کنوانسیون تغییر اقلیم برای کاهش قابل ملاحظه دی اکسید کربن از این طریق و اشتغالزایی در این زمینه، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وزیر نیرو در بخشی از سخنانش گفت: هم اکنون ایران از نظر پوشش خدمات برق، جزو کشورهای پیشتاز و پیشرو است.

اردکانیان بیان کرد: همانگونه که تمامی روستاهای بالای 10 خانوار استان خراسان رضوی برقدار هستند، در سطح کشور مناطق زیادی با این وضعیت داریم اما بخش کمی هم که قابل ملاحظه نیستند از خدمات برق برخودار نیستند که برای پوشش کامل آنها برنامه ریزی شده است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی کشور افزود: کاهش بارشها در سال آبی جاری در 50 سال اخیر بی سابقه بوده است و اکنون شهرهای زیادی در کشور داریم که متکی به آبهای سطحی هستند و بدین دلیل با کمبود منابع آبی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم .
اردکانیان اظهار امیدواری کرد که با اصلاح شیوه های مصرف و صرفه جویی بتوان شدت تنش آبی را در تابستان امسال کاهش داد که یقینا بی توجهی به این امر، تامین آب آشامیدنی شهروندان را با مشکل مواجه خواهد کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: با کمال تاسف به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش بارش ها در شرایط کنونی، با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم اما درعین حال تامین آب شرب در مشهد مقدس و تمام کشور به عنوان یک اولویت جدی مد نظر قرار دارد.

استاندار خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: این استان در بخش نیروگاههای خورشیدی و بادی، به دلیل وجود فراوانی روزهای آفتابی، به عنوان سرزمین خورشید و تونل های بادی خوب در سطح کشور پیشرو است.

علیرضا رشیدیان افزود: بدین منظور همکاری خوبی بین وزارت نیرو، بانکها و متقاضیان برای نصب نیروگاههای کوچک و بزرگ صورت گرفته و شاهد نصب این نیروگاهها به ویژه در دستگاههای دولتی هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در پهنه گسترده تری نصب نیروگاههای خورشیدی برای تامین برق در سطح استان خراسان رضوی و کشور گسترش یابد.

مطلب قبلیحداقل حقوق کارگران یک میلیون و 111 هزار تومان تعیین شد
مطلب بعدیکارمندان در معرض استعفا را شناسایی کنید

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید