شرکت های دارویی در حال تعدیل نیرو؛ شرکت های توزیعی در معرض ورشکستگی

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران گفته متاسفانه اکنون برخی شرکت های دارویی در حال تعدیل نیرو هستند و برخی شرکت های توزیعی در معرض ورشکستگی قرار دارند. صنعت داروسازی کشور حال خوبی ندارد، بطوریکه این موضوع را به وزرای اطلاعات، بهداشت و رفاه ، هشدار داده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس کبریایی زاده در نشست خبری با موضوع «نقدینگی در صنعت داروسازی»، که در محل سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی برگزار شد، افزود: صادرات دارو به افغانستان یکی از اقدامات در حال پیگیری سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران است چراکه برخی مقاطع زمانی، ۶۰ درصد بازار دارویی افغانستان در دست ایران بود اما در سال های اخیر سهم ایران در صادرات دارویی به افغانستان کاهش یافته است.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش سالانه ۷۵۰ میلیون دلار دارو در بازار افغانستان به دلیل نبود تولید داخل در این کشور، ادامه داد: شاید یکی از دلایل کاهش صادرات دارویی ایران به افغانستان، کم کاری و یکی دیگر از دلایل آن جایگزینی هند و پاکستان به جای ایران به دلیل روابط دیپلماتیک قوی آنها با افغانستان باشد.

کبریایی زاده خاطرنشان کرد: اخیرا تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت و افغانستان منعقد شده که تمرکز آن بر صادرات به افغانستان و ارائه کمک های فنی در زمینه تولید دارو به این کشور است اما در کنار این تفاهم نامه لازم است در حوزه دیپلماسی نیز قوی تر عمل کنیم و سخت گیری هایی که در زمینه صدور ویزا برای افغان ها وجود دارد، برطرف شود.

ظرفیت پذیرش سالانه ۷۵۰ میلیون دلار دارو در بازار افغانستان وجود دارد اما دلایل کاهش صادرات دارویی ایران به افغانستان، کم کاری و جایگزینی هند و پاکستان به جای ایران به دلیل روابط دیپلماتیک قوی آنها با افغانستان است

به گفته وی، آخرین ارزش صادرات دارویی ایران به افغانستان بالغ بر ۱۳ میلیون دلار بوده اما متاسفانه بخش زیادی از داروهای ایرانی به صورت قاچاق وارد افغانستان می شود.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، اظهار داشت: بدهی بیمارستان ها به مراکز دولتی افزایش زیادی یافته و زنجیره دارو را مختل کرده است، امید است دولت دوازدهم فارغ از ترکیب کابینه، فکر عاجل برای صنعت داروسازی کشور کند و منتظر دولت بعدی نشود و با همین دولت فعلی، تدبیری بیاندیشد در غیر این صورت دولت بعدی با بحران دارویی مواجه خواهد شد.

وی افزود: بحران دارویی زود اتفاق می افتد اما برطرف کردن آن بسیار زمان بر است همانگونه که پیش از این، یک سال طول کشید تا بحران دارویی برطرف شود.

کبریایی زاده گفت: تعدادی از شرکت های دارویی، نیمه دولتی و متعلق تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام و بانک ملی هستند اما از نظر ارزشی کمتر از ۵۰ درصد بازار دارویی را به خود اختصاص داده اند.

دوره وصول مطالبات شرکت های دارویی به ۳۶۰ روز رسید

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفت: دوره وصول مطالبات در شاخص های مالی در هر صنعتی بسیار مهم است که این دوره در پایان دوره اصلاحات ، ۶۰ روز بود به آن معنا که در مدت ۶۰ روز ، مطالبات وصول می شد اما این مدت در حال حاضر به ۳۶۰ روز و در برخی شرکت های بزرگ به ۴۵۰ روز رسیده است و این دو عدد، گویای این است که وارد چه مردابی شده ایم چراکه زنجیره پول می تواند صنایع را به حرکت وادارد یا آنکه به آنها آسیب بزند.

کبریایی زاده افزود: زنجیره پول در صنعت داروسازی کشور، مختل و منجر به این شده است که داروخانه ها نمی توانند پول شرکت های پخش را بدهند و شرکت های پخش نمی توانند پول بخش تولید را پرداخت کنند.

تعدادی از شرکت های دارویی، نیمه دولتی و متعلق تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام و بانک ملی هستند اما از نظر ارزشی کمتر از ۵۰ درصد بازار دارویی را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به مشکل دوره وصول مطالبات از سوی بخش دولتی، تاکید کرد: اگر این وضعیت ادامه یابد ناگزیریم از طریق دیوان عدالت اداری مسئله را پیگیری کنیم.

صدای اختلال زنجیره پول صنعت دارو

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به مصرف ۷۰ درصد داروها در بخش دولتی، گفت: صدای اختلال در زنجیره پول صنعت داروسازی کشور در ماه های آینده به گوش خواهد رسید چنانکه هم اکنون نیز مسئولان سازمان غذا و دارو اعلام کرده اند که ۵۰۰ تا ۷۵۰ قلم دارو در معرض کمبود شدید است.

کبریایی زاده تصریح کرد: وضعیت خوبی در زمینه دارو نداریم و در این زمینه حتی به وزرای اطلاعات، بهداشت و رفاه ، هشدار داده ایم.

به گفته وی، متاسفانه اکنون برخی شرکت های دارویی در حال تعدیل نیرو هستند و برخی شرکت های توزیعی در معرض ورشکستگی قرار دارند.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: هزینه های این طرح متوجه شرکت های تولید و توزیع دارو شد.

منبعخبرگزاری مهر
مطلب قبلیکوئیک شهریور می‌آید پراید دی ماه سال آینده می‌رود
مطلب بعدیپایان عمر گوشی‌های هوشمند؛ پیش بسوی تجهیزات پوشیدنی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید