رونق صنعت چرم،کیف و کفش در گرو حمایت و توسعه صادرات

ایران با پیشینه چند ‌هزار ساله، یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان چرم جهان محسوب می‌شود و آثار باستانی به یادگار مانده حاکی از آن است که ایرانیان از حدود یک هزار و 500 سال قبل از میلاد برای تهیه لباس، کفش و جنگ ‌افزار از چرم استفاده می‌کردند.

آثار کشف شده از تمدن های اولیه ایران باستان نشانگر این است که این صنعت حتی پیش از ورود آریایی ها در ایران رواج داشته، با وجود این‌ پیشینه کهن ولی رشد این صنعت در ایران چندان با پیشرفت ها و فناوریهای روز همگام نبوده و طی سال‌های اخیر نیز با وجود پیشرفت‌های‌ این صنعت در جهان، فعالان این حوزه در کشور با چالش‌هایی برای توسعه این صنعت روبه‌رو هستند.

به دلیل مشکلاتی مانند نبود تسهیلات مناسب برای نوسازی و تکمیل خطوط تولید و کمبود نقدینگی، مالیات سنگین و … که همراهی دولت و نهادهای مردم نهاد را می طلبد .

به هر حال به نظر می‌رسد صنعتی با این قدمت در کشور نیازمند عزم ملی و اراده مسئولان برای رونق و شکوفایی است ، چرا که با هدفگذاری‌های دولت مبنی بر توسعه صادرات غیرنفتی به ‌عنوان موتور محرک اقتصاد چنین صنایعی ‌می‌توانند بال‌های پرواز ایران به سوی هدف برترین کشور منطقه در افق 1400 باشد.

جمعی از شرکت کنندگان درچهارمین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، کیف، کفش و صنایع وابسته تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن بیان مشکلات خواستار توجه مسئولان به رفع آنها و حمایت از تولید این بخش شدند.

 نیازمند برنامه ریزی مناسب برای اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان 

«عباس اسماعیلی» عضو هیات مدیره اتحادیه کفاشان دست دوز تهران به ایرنا گفت: بسیاری از مشکلات بخش تولید به بخش دولتی برمی گردد و از دولت می خواهیم که از تولیدکنندگان این صنعت حمایت کند.

وی با بیان اینکه 60 درصد مواد اولیه تولید کفش وارداتی است، گفت: یکی از مشکلات صنعت کفش واردات مواد اولیه است و به دلیل نبود کار کارشناسی در گمرک شاهد هستیم که بسیاری از موادی که ضرورتی برای واردات آن نیست با کمترین تعرفه وارد می شود و برخی مواد مورد نیاز با تعرفه بالایی وارد می شود که خود باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می شود.

60 درصد مواد اولیه تولید کفش وارداتی است

این تولیدکننده کفش تاکید کرد: تولید محصول باکیفیت نقش موثری در افزایش صادرات دارد و نمی توانیم با استفاده از کالاهای بی کیفیت صنعت کشور را با مشکل مواجه کنیم.

اسماعیلی افزود: بیمه تامین اجتماعی از دیگر مشکلات ماست و بارها خواستیم که بخشودگی بیمه باید براساس نیروی کار باشد و این بخشودگی بیمه پنج نفره در همه تولیدی اجرا شود.

وی تصریح کرد: اخذ مالیات از تولیدکنندگان بدون توجه به درآمد تولیدکنندگان از دیگر مشکلات تولیدکنندگان است و شاهد هستیم با وجود رکود حاکم بر بازار سالیانه 15 تا 20 درصد افزایش مالیات داریم در حالی که در هیچ کجای دنیا اینطور نیست.

این تولیدکننده کفش با بیان اینکه اعطای تسهیلات از دیگر مشکلات صنعت کیف و کفش چرم است، گفت: علاوه بر سود بالای تسهیلات ارائه شده به تولیدکننده که تا 27 درصد نیز وجود دارد شاهد هستیم که برنامه دقیقی برای اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان وجود ندارد در حالی که این تسهیلات باید به کارخانه های فعال ارائه شود اما این تسهیلات به جاهایی می رود که صنعت رشد نمی کند.

عضو هیات مدیره کفاشان دست دوز تهران در خصوص صادرات کیف و کفش گفت: صادرات ما خیلی جزئی است و به طور معمول صادرات محدودی به کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق و افغانستان داریم.

وی تاکید کرد: کشور پتانسیل صادرات را دارد چرا که در گذشته صادرات داشتیم و این زمینه فراهم بوده و در حال حاضر این شرایط را از دست دادیم و می توانیم دوباره آن را احیا کنیم.

وی تصریح کرد: با همکاری دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف می توانیم شاهد توسعه صنعت کیف و کفش چرم در کشور باشیم.

برای بهبود صنعت کیف و کفش باید از تجربیات کشورهای دیگراستفاده کنیم 

«کاوه آذری» دبیر اتحادیه کفاشان دست دوز و تولیدکننده زیره های کفش گفت: تولید کیف و کفش در کشور با مشکلاتی همچون بیمه تامین اجتماعی، اعطای تسهیلات، کمبود نقدینگی و تامین مواد اولیه مواجه است اما با توسعه صادرات بسیاری از مشکلات رفع می شود.

سال گذشته 120 میلیون دلار صادرات کفش داشتیم و یکی از برنامه های نمایشگاه، هدفگذاری صادرات یک میلیارد دلار محصولات چرمی در یک دوره 10 ساله است.

وی با اشاره به اینکه سالیانه 120 میلیون دلار انواع صندل و کفش های راحتی صادر می شود، افزود: افزایش تولید و صادرات به کشورهای دیگر از مباحث مهم در هر کشور است برای همین منظور اتحادیه کفاشان به منظور آشنایی با روند تولید در روسیه و ترکیه تولیدکنندگانی به این کشورها اعزام شده است که امیدواریم با ادامه این روند بهبودی در وضعیت این صنعت به وجود بیاید.

این تولیدکننده زیره کفش با بیان اینکه باید از تجربیات کشورهایی همچون ترکیه استفاده کنیم ، گفت: تولیدکنندگان این کشور همواره از سوی دولت حمایت می شوند و زمینه حضور آنها در نمایشگاه های بین المللی یا تامین ساختمان تجاری مناسب برای فروش محصولات در کشورهای مختلف فراهم می شود تا تولیدکنندگان بتوانند محصولاتع خود را ارائه کنند.

 شین هوا: ایران بزرگترین تولید کننده کفش خاورمیانه است

گفتنی است شینهوا پنج شنبه گذشته در گزارشی نوشت، ایران در راستای رشد اقتصادی خود توانسته به یک قدرت در صنعت تولید کفش تبدیل شود و این بسیار ارزنده است.

براساس آمارهای رسمی این خبرگزاری، در حال حاضر یک هزار و 820 واحد صنعتی فعالیت می کنند که سال گذشته موفق به تولید 185 تا 210 میلیون جفت کفش شده اند و در پنج ماه نخست امسال نزدیک به 32 میلیون دلار کفش صادر شده که در مقایسه با دوره مشابه قبل از آن 1.4 درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری رسمی چین گزارش کرد که عراق، افغانستان و آذربایجان بازارهای هدف صادرات کفش ایران محسوب می شوند و وزارت صنایع و معادن و تجارت ایران تلاش می کند تا صادرات کفش ایران را تا سال 2018 میلادی به 125 میلیون دلار برساند.

صادرات 120 میلیون دلاری کفش در سال گذشته 

«رسول شجری» رئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز تهران نیز در حاشیه برگزاری چهارمین نمایشگاه کیف و کفش چرم گفت: سال گذشته 120 میلیون دلار صادرات کفش داشتیم و یکی از برنامه های نمایشگاه، هدفگذاری صادرات یک میلیارد دلار محصولات چرمی در یک دوره 10 ساله است.

وی هدف از برگزاری نمایشگاه را دستیابی به تکنولوژی روز دنیا برای افزایش تولید، کیفیت بهتر و دستیابی به بازارهای منطقه با انعقاد قراردادهای تجاری در روزهای برگزاری نمایشگاه، توسعه اشتغال در این صنعت، دعوت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران خارجی، سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خارجی، ایجاد حس خودکفایی و خودباوری در متخصصان داخلی عنوان کرد.

چهارمین نمایشگاه بین المللی کیف و کفش چرم که از سوم تا 6 آبان ماه از ساعت 9 تا 17 در نمایشگاه بین المللی تهران پذیرای بازدیدکنندگان است.

مطلب قبلیسالانه 250 میلیون جفت کفش نیاز داریم
مطلب بعدیمعاون وزیر نیرو:صادرات برق ایران حدود 25 درصد افزایش یافت

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید