دولت 67میلیارد دلار در پتروشیمی سرمایه گذاری می‌کند

بیزن زنگنه وزیر نفت پیشنهادی اعلام کرد: 68 طرح جدید پتروشیمی با 67 میلیارد دلار سرمایه گذاری در برنامه پیش بینی شده است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نقل از بیژن زنگنه وزیر نفت پیشنهادی نفت در باره مهمترین دستاوردهای توسعه صنعت پتروشیمی در دولت یازدهم نوشته: تولید محصولات پتروشیمی ایران در طول فعالیت چهار سال گذشته ، 10 میلیون تن در سال افزایش یافت و با حدود 24 درصد رشد از 40.6 میلیون تن به حدود 50.5 میلیون تن در اردیبهشت ماه امسال رسید.

وزیر نفت میزان رشد صادرات محصولات پتروشیمی را 33 درصد اعلام کرد و افزود: حجم صادرات پتروشیمی کشور از 12.8 میلیون تن در سال 92 به بیش از 17 میلیون تن در سال 95 افزایش یافت .

وی پیرامون تولید در 11 طرح جدید پتروشیمی که با سرمایه گذاری بیش از سه میلیارد دلار در طول فعالیت دولت یازدهم آغاز شده، تاکید کرد: ارزش تولیدات این طرح ها با احتساب قیمت پایه سال 1390 حدود سه میلیارد و 642 میلیون دلار برآورد می شود.

زنگنه جهش دوم توسعه صنایع پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش تولید و صادرات به عنوان مهمترین برنامه راهبردی خود ذکر کرد و افزود: دولت دوازدهم، 45 طرح جدید با 35 میلیارد دلار سرمایه گذاری و با احتساب ارزش تولید سالانه 23 میلیارد دلار محصول (با قیمت پایه سال 1390) در این دوره پیش بینی کرده است.

وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: علاوه بر این، 23 طرح کاملا جدید با 32 میلیارد دلار سرمایه گذاری و با ارزش تولید سالانه 26 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی باید در دولت دوازدهم راه اندازی و به تولید برسد.

وی گفت:افزایش صادرات پتروشیمی به عنوان یکی از برنامه های راهبردی به منظور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است و برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی ساخت و بهره برداری از طرح های جدید ان.جی.ال شامل واحدهای ان.جی.ال 2300، 3100، 3200، خارگ و پالایشگاه گاز بیدبلند2در دستور کار قرار دارد.

مطلب قبلیتلفن همراه در ایران 23 ساله شد
مطلب بعدی10 هزار تومان سال ۱۳۶۸ معادل چقدر پول امروز است؟

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید