داوود عابدی آملی؛ بنیانگذار گروه صنعتی تاژ

داوود عابدی آملی؛ بنیانگذار گروه صنعتی تاژ

داوود عابدی آملی؛ بنیانگذار گروه صنعتی تاژ ، کار را از کودکی و با دستفروشی و پهن کردن بساط کنار خیابان شروع کرد ولی همیشه به درس علاقه بسیاری داشت و با پشتکار توانست در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه امیرکبیر فارغ التحصیل شود. او با کار در کارخانه‌هایی مانند تولید دارو کسب تجربه کرد و در نهایت واحد صنعتی خود را راه‌اندازی کرد که امروز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات بهداشتی در کشور است.

شرح زندگی داوود عابدی آملی؛ بنیانگذار گروه صنعتی تاژ :

داوود عابدی آملی یکی از بنیانگذاران صنعت شوینده در کشور و کسی است که بسیاری از محصولات شوینده را برای اولین بار در ایران تولید کرد. او بعد از فارغ‌التحصیل شدن در تعدادی از  کارخانه‌های دارویی، تولید محصولات بهداشتی و شیمیایی و حوزه پتروشیمی فعالیت کرد و با راه‌اندازی خطوط تولید محصولات جدید در کشور قدم‌های مهمی در توسعه صنایع وابسته به مواد شیمایی برداشت و از همین رو برخی از فعالان این حوزه به او لقب پدر صنعت شوینده کشور را داده‌اند.

داوود عابدی متولد 1316 (82 سال) در شهر آمل است. در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد و پدرش مغازه‌داری ساده بود. او از کودکی همزمان با تحصیل جلوی مغازه پدرش بساط پهن می‌کرد و لوازم التحریر، خوراکی، شانسی و چیزهای مختلفی می‌فروخت. همچنین باتوجه به اینکه استعداد زیادی در حساب و کتاب داشت دفاتر روزانه دخل و خرج مغازه پدرش را هم می نوشت. او همیشه جزو شاگردهای نمونه کلاس و مدرسه بود. او بعد از گرفتن دیپلم برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در آزمون ورودی دانشگاه‌ها پذیرفته شد و به دلیل علاقه شدید به نفت و گاز رشته مهندسی شیمی را در دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر امروز) انتخاب کرد.

او همزمان با تحصیل در دانشگاه کار هم می‌کرد و معمولا در تابستان‌ها در کارخانه‌های مختلف مشغول می‌شد. او در سال 1342 از دانشگاه پلی‌تکنیک فارغ التحصیل و بعد از مدتی در پالایشگاه پتروشیمی پاسارگاد مشغول به کار شد. البته بعد از 9 ماه از این شرکت بیرون آمد و به شرکت تولید دارو رفت. کار در شرکت تولید دارو برای عابدی تجربه ای بسیار گران قدر بود که 12 سال طول کشید و او در این سال ها توانست با کمک دیگران تحولات مهمی را در تولید مواد شوینده و بهداشتی رقم بزند. البته بعد به امید راه اندازی مجموعه صنعتی خود از این مجموعه بازخرید شد و پولی که دریافت کرد را به عنوان سرمایه اولیه استفاده کرد. عابدی در سال 1364 اولین کارخانه خود را در قزوین راه‌اندازی کرد و بعد از سه سال در سال 1367 مجموعه ای صنعتی تاژ شکل گرفت که در سال 1368 افتتاح شد و در طول بیش از دو دهه فعالیت به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مواد شوینده در کشور تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: ایران؛ دومین صادرکننده محصولات شوینده در منطقه

داوود عابدی در طول بیش از 5 دهه فعالیت صنعتی به خصوص به خاطر کارآفرینی در طول سه دهه گذشته بارها به عنوان صادرکننده و کارآفرین نمونه کشوری انتخاب شده است. عابدی معتقد است که بیکاری بزرگترین درد هر فردی است. برخی از عابدی باتوجه به اینکه در راه‌اندازی برخی از خطوط تولید مواد شوینده برای نخستین بار در کشور نقش داشته است، به عنوان پدر صنعت شوینده یاد می کنند. دو سال پیش شرکت تاژ بخشی از سهام خود را به شرکت هنکل آلمان واگذار کرد.

مطلب قبلیاستقبال از برند ایرانی در بازار پوشاک
مطلب بعدینقش اکسسوری های چوبی در تزیین و زیبایی دکوراسیون خانه

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید