حضور 750 شرکت داخلی در نمایشگاه ایران اکسپو

حضور 750 شرکت داخلی در نمایشگاه ایران اکسپو

پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران موسوم به اکسپو ۲۰۲۳، دیروز در تهران گشایش یافت 

پنجمین نمایشگاه توانمندی صادراتی جمهوری اسلامی ایران با حضور حدود ۷۵۰ شرکت داخلی و با عرضه ۱۲ گروه کالایی از جمله محصولات دانش‌بنیان، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، صنعت، مواد غذایی، پتروشیمی، ساختمان، صنایع دستی، خدمات فنی و مهندسی و … با هدف افزایش مقاصد و گروه کالاهای صادراتی برگزار می‌شود.اين نمايشگاه تا بيستم ارديبهشت ادامه دارد .

پنجمین دوره این رویداد پس از چند سال وقفه برای عرضه دستاوردهای صادراتی برگزار می‌شود و تجار خارجی به طور رسمی برای حضور در نمایشگاه دعوت شده‌اند تا با بازدید از محصولات ارائه شده، نسبت به توافق خرید کالاها اقدام کنند.

این‌نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۵۰ هزار متر مربع در ۱۵ سالن نمایشگاهی، با میزبانی ۷۰ هیات تجاری و دولتی مشتمل بر بیش از هزار و دویست تاجر و مقام دولتی از سراسر دنیا با هدف ایجاد بازارهای صادراتی جهانی با تمرکز بر شرق آسیا، اوراسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و تنوع بخشی به کالاهای صادراتی کشور (خاصه دانش بنیان و نیز دارای ارزش افزوده بیشتر) جهت افزایش ضریب تاب آوری اقتصادی کشور برگزار می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس پیش بینی ها بیش از یک تا ۲ میلیارد دلار موافقتنامه و قرارداد تجاری در مدت سه روز برگزاری نمایشگاه بین المللی «ایران اکسپو ۲۰۲۳» به امضا خواهد رسید.

پیش‌بینی امضای ۲ میلیارد دلار توافقنامه در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳

«علیرضا پیمان پاک» در گفت‌وگو با  ایرنا اظهار داشت: با توجه به تاکید رییس جمهوری و دولت سیزدهم مبنی بر توسعه تجارت خارجی و فعال کردن دیپلماسی اقتصادی، در ادامه برنامه های متعددی که سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه داشتند اقدامی مشترک برنامه ریزی کردیم تا پنجمین رویداد برای نمایش توانمندی های صادراتی ایران را امسال برگزار کنیم.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: با توجه به اینکه این نمایشگاه پس از پنج سال وقفه به دلیل کرونا برگزار می شود و با تاکید دولت بر به نمایش گذاشتن نتیجه فعالیت ها و ثمربخشی روابط، فعالیت گسترده ای را در این راستا از چندماه پیش آغاز شد.

پیمان پاک تصریح‌کرد: اکنون ۱۲۵۰ تاجر، رییس اتاق بازرگانی، معاونان وزرا و مقام‌های مختلف مرتبط با حوزه تجارت خارجی بیش از ۶۵ کشور مختلف اروپایی، آمریکایی، کشورهای همسایه، حوزه اوراسیا، آمریکای لاتین، جنوب شرق آسیا و قاره آفریقا در این نمایشگاه حضور موثر پیدا کردند.

وی ادامه‌داد: هیات های مختلف بیش از ۳۰ نفر از امارات متحده عربی، ۴۰ نفر از عربستان، ۵۰ نفر از عمان، ۵۰ نفر از پاکستان، ۱۰۰ نفر از چین و از همه کشورهای فعال و نقاط هدف ایران برای توسعه روابط اقتصادی با استقبال گسترده در این رویداد حضور پیدا کردند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در مدت سه روز برگزاری نمایشگاه بیش از ۶۰۰ نشست تخصصی B2B (بین بنگاهی) برگزار می شود، تاکید کرد: بخش خصوصی به ویژه اتاق های مشترک بازرگانی همکاری بسیار خوبی را انجام دادند و فعالانه حضور پیدا کردند و بر همین اساس بسیاری از نشست های تجاری از سوی اتاق ها برنامه ریزی شده است.

وی اظهار داشت: حوزه های کمتر شناخته شده مانند دانش بنیان‌ها، تجهیزات پزشکی، پلیمر، صنایع پوشاک و لوازم خانگی در نمایشگاه حضور بیشتری دارند تا بتوانیم ظرفیت های موجود ایران به نمایش بگذاریم.

رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: برنامه دیگر وزارت صمت بازدید مقام‌های خارجی از کارخانجات و شرکت های صنعتی شناخته شده است و بر همین اساسا روز گذشته وزیر صنعت و تجارت عمان از سه مجموعه بزرگ صنعتی و تجاری بزرگ کشور بازدید کرد.

وی افزود: دستاوردها و موفقیت های تولیدی ایران با وجود سال ها تحریم، بسیار مورد توجه هیات عمانی قرار گرفت.

پیمان پاک گفت: حضور این افراد در ایران و به نمایش گذاشتن توانمندی های صادراتی می تواند دیدگاه فعالان اقتصادی دیگر کشورها را نسبت به کشورمان تغییر دهد و توجه بازارهای جدید را به خود جلب کند.

به گفته رییس کل سازمان توسعه تجارت، برگزاری رویدادهایی مانند ایران اکسپو ۲۰۲۳ در ایجاد شناخت و در توسعه تجاری و اقتصادی کشور موثر است.

مطلب قبلی۱۰ کشور دارنده بزرگترین ذخایر گاز در جهان
مطلب بعدیزانوبند زاپیامکس؛ معجزه‌ایی در درمان زانودرد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید