تامین تجهیزات و ماشین آلات معدنی یک مسئله حیاتی است

در شرایط کنونی فراهم کردن تجهیزات و ماشین آلات برای بخش معدن یک مسئله حیاتی است و اگر با سدسازی دولت در این مسیر رو به رو شویم، در سال های 98 و 99 شاهد کاهش تولید و رکود فعالیت های معدنی خواهیم بود.

محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن

هپکو یک واحد صنعتی است که سرگذشت آن به قلم عوامل مختلفی در اقتصاد کشور نگاشته می شود. این عوامل مختلف در ماه های گذشته سرگذشت هپکو را طوری رقم زدند که هم بخش تولید و هم بخش مصرف کنندگان از آن صدمه خورده است. هپکو ظرفیت بالایی در تولید ماشین آلات راه سازی و معدنی دارد اما متاسفانه امروز از این ظرفیت به طور کامل استفاده نمی شود.

در چندماه گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز و سودآوری صادرات محصولات معدنی کار معادن رونق بیشتری گرفته است. این رونق به تقاضای بیشتر ماشین آلات معدنی منجر شده درحالیکه اصلی ترین شرکت تولیدکننده ماشین آلات معدنی و راه سازی یعنی هپکو شرایط سختی را سپری می کند. هرچند فعالیت هپکو پس از ماه ها تنش، دوباره آغاز شده اما سوال بزرگ این است که آیا این خطوط تولید این مجموعه صنعتی ارزشمند مثل سال های دهه 80 کار می کند؟ امروز پاسخ ما به این سوال منفی است. به نظر من دست کم نیاز به دو سال کار و فراهم کردن مقدمات و الزامات برای بازگشت هپکو به دوران اوج آن هستیم اما پیشتر از هر اقدامی باید برای آنچه از خطوط تولید انتظار داریم برنامه ریزی کنیم و در این برنامه واردات انواع ماشین آلات معدنی و راه سازی را با توجه به نیاز مصرف کنندگان یعنی پیمانکاران معادن و راه و شرایط تولیدکنندگانی مثل هپکو مدیریت کنیم.

از سوی دیگر در بخش معدن و صادرات محصولات معدنی به همکاری بیشتر در زمینه روان سازی امور ارزی و تجاری نیاز داریم. انتقال ارز در شرایط کنونی به آسانی ممکن نیست و امیدواریم دولت در کنار تقویت تولیدکنندگان داخلی، زمینه واردات تجهیزات برای صادرکنندگان ایرانی را فراهم کند و البته شرکت هایی که صادرات ندارند هم بتوانند از ارزهای صادراتی دیگران برای خرید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز استفاده کنند. در شرایط کنونی فراهم کردن تجهیزات و ماشین آلات برای بخش معدن یک مسئله حیاتی است و اگر با سدسازی دولت در این مسیر رو به رو شویم، در سال های 98 و 99  شاهد کاهش تولید و رکود فعالیت های معدنی خواهیم بود.

توسطمحمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن
منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلیهر متر مربع مسکن در تهران در آستانه ۱۰ میلیون تومان
مطلب بعدیمقابله با بحران جمعیتی به روش کره جنوبی 

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید