بنیانگذار علی بابا اعلام بازنشستگی کرد

جک ما گفته است از این پس وقت و ثروت خود را به آموزش اختصاص خواهد داد

جک ما قول کارآفرینی چین و موسس شرکت علی بابا در مصاحبه با نیویورک تایمز اعلام کرده است دو روز دیگر ( روز دوشنبه) بازنشستگی خود را اعلام خواهد کرد و از این پس قصد دارد زندگی خود را به کمک های انسان دوستانه و آموزش اختصاص دهد.

جک ما در سال 1999 در منزل شخصی خود شرکت استارت آپی را تاسیس کرد که به یکی از بزرگ ترین شرکت های تجارت الکترونیک در جهان و البته چین تبدیل شد. علی بابا خیلی زود توانست به یک شرکت یک میلیون دلاری تبدیل شود و هم اکنون که ما می خواهد بازنشستگی اش را اعلام کند ارزش این شرکت 473.3 میلیارد دلار براساس قیمت سهم در پایان معاملات آخر هفته، برآورد می شود.

جک ما پیش از اینکه در این راه قدم بگذارد معلم انگلیسی بود و به نظر می رسد که دوباره قصد دارد با وسعت بیشتری به آموزش بازگردد. اما چرا جک ما روز دوشنبه را برای اعلام بازنشستگی خود انتخاب کرده است؟ زیرا او در این روز 54 ساله خواهد شد. او گفته این اتفاق برایش «آغاز دوران» به جای پایان خواهد بود.

البته ما پیش از این هم گفته بود که بعد از کنارگیری از علی بابا برنامه ریزی کرده است تا وقت و ثروت خود را برای آموزش اختصاص دهد. اما به هر حال به نوشته نیویورک تایمز خبر ناگهانی بازنشستگی جک ما اتقاقی غیرعادی است.

الگوی ما برای بازنشستگی و اختصاص زندگی اش به آموزش بیل گیتس موسس ماکروسافت است. او به بلومبرگ گفته است می خواهد از بیل گیتس یکی از موفق ترین بزرگان جهان پیروی کند.« بسیاری از چیزهایی که می توانم از بیل گیتس یاد بگیرم وجود دارد.من هرگز نمی توانم ثروتمند باشم اما چیزی که می توانم انجام دهم این است که زودتر بازنشسته بشوم.» او ادامه داد:« من فکر می کنم یک روز و به زودی به تدریس بازگردم.» جک ما گفته است در حال تهیه برنامه های بشردوستانه اش در بنیادی برای 10 سال آینده است.

جک ما یکی از مهم ترین افراد نسل از کارآفرینان میلیاردر در چین کمونیستی است که با حضور در تجارت الکترونیک توانست در چین اقدامات مهمی را رقم بزند و موفق ترین شرکت این کشور را برای بیش از یک دهه اداره کند.

او اولین نفر از نسل کارآفرینان جدید چین خواهد بود که بازنشسته می شود، آن هم در سن 54 سالگی و این می تواند یک حرکت نادر در کشوری محسوب شود که شخصیت های کسب و کار آن اغلب امپراطوری هایشان را در 80 سالگی رها می کنند. برای مثال یکی از سرمایه داران بزرگ هنگ کنگ لی کا شینگ در ماه خرداد امسال و در 89 سالگی اعلام بازنشستگی کرد.

جک ما در یک خانواده فقیر در استان ژجیانگ شرقی متولد شد و با تلاش بسیار توانست معلم دانشگاهی شود و زبان انگلیسی تدریس کند. او علاقه بسیاری به استفاده از اینترنت داشت و همزمان با بازگشت سرمایه گذاران آمریکایی به چین بعد از تحولات اقتصادی که در این کشور رخ داد، توانست تعدادی از دوستانش را به سرمایه گذاری برای راه اندازی علی بابا متقاعد کند.او پیش از این به سی ان ان گفته بود:« اولین بار که از اینترنت استفاده کردم و صفحه کلید را لمس کردم باور کردم این چیزی که می خواهد جهان و چین را تغییر دهد.

منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلی احتمال سرازیرشد‌ن‌مجدد سرمایه‌ها از بازار ارز به مسکن
مطلب بعدیتحریم و لرزه بر اندام صنعت خودروی ایران

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید