7 نکته طلایی برای انتخاب پمپ باد دسته دوم

7 نکته طلایی برای انتخاب پمپ باد دسته دوم

پمپ باد از جمله تجهیزات مورد نیاز در کارگاه های صنعتی است که جهت تولید هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پمپ باد دسته دوم در مواردی که بودجه کافی برای خرید مدل نوی آن وجود ندارد، گزینه مناسبی می باشد.

با توجه به این که خرید تجهیزات دست دوم ممکن است ریسک داشته باشد، بهتر است پیش از هر گونه اقدام ابتدا هزینه را بررسی کنید که مقایسه قیمت کمپرسور باد 80 لیتری ایرانی به دلیل کارایی بالا بسیار پر تکرار می باشد. 7 نکته طلایی برای انتخاب پمپ باد دسته دوم، نکاتی را جهت بررسی و ارزیابی اجزا و عملکرد کمپرسور هوا مورد توجه قرار می دهد و در این صورت می توان به راندمان بالایی نیز دست یافت.

از آنجا که کمپرسور باد دستگاه پیچیده ای است، بررسی مشخصات فنی آن به لحاظ تامین نیاز کاربر می تواند مفید باشد. در میان انواع کمپرسور هوای دسته دوم، پیدا کردن مناسب ترین قیمت پمپ باد ۵۰ لیتری با توجه به عملکرد بهینه آن، بسیار مورد توجه قرار می گیرد. اگر شما هم در جستجوی بهترین پمپ باد دست دوم هستید، جهت انتخاب دستگاه با بازدهی بالا برای واحد صنعتی خود، از کارشناسان مجرب مشورت بگیرید.

معرفی پمپ باد و ویژگی های آن

پمپ های باد از جمله دستگاه های صنعتی برای تولید هوای فشرده معرفی می شوند. این گروه از تجهیزات جهت عملکرد صحیح وسایل مختلف بادی ضروری هستند. انواع مختلف پمپ باد را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • ثابت
 • دو مخزنی
 • پنکیکی
 • پرتابل
 • استوانه ای

برای انتخاب و کاربری پمپ های باد در محیط های صنعتی دو ویژگی مهم را باید در نظر گرفت:

 • حجم پمپ باد
 • عدم تولید صدا

پمپ یا کمپرسور باد در حجم های مختلفی تولید می شوند و بر این اساس، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل، توصیه می شود پیش از خرید این دستگاه ها، حجم پمپ باد مورد نیاز بررسی شود. بررسی این موضوع به ویژه در زمان خرید پمپ باد دست دوم نیز حائز اهمیت خواهد بود. به این شکل می توان از پرداخت هزینه های اضافی برای دستگاه اجتناب کرد.

به مدد پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر، پمپ بادهای فاقد صدا تولید شده اند. استفاده از این نوع کمپرسور هوا در مقایسه با انواع صدادار آن با استقبال بیشتری مواجه شده است. در زمینه انتخاب و خرید پمپ های دست دوم نیز این ویژگی اهمیت بالایی دارد. 

نکات مهم جهت خرید و انتخاب پمپ باد دسته دوم

نکات مهم جهت خرید و انتخاب پمپ باد دسته دوم

مهم ترین نکات برای انتخاب پمپ باد دست دوم شامل موارد زیر می باشد.

بررسی مخزن

شاید بتوان اصلی ترین فاکتور در انتخاب و خرید پمپ باد دسته دوم را بررسی مخزن آن معرفی کرد. توصیه می شود به منظور اطمینان از سلامت مخزن، مقداری آب داخل آن ریخته و تغییر رنگ را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که رنگ آب خارج شده از مخزن تغییر کرد، نمی توان از سلامت مخزن اطمینان حاصل کرد. روش دیگر برای بررسی سلامت مخزن، زدن ضربه به انتهای آن با استفاده از چکش است. چنانچه در بخش هایی از مخزن تغییر صدا به گوش برسد، نشان از نازک بودن ورق و سالم نبودن آن می باشد.

نیازسنجی پمپ باد دسته دوم

از دیگر فاکتورهای مهم برای انتخاب پمپ باد دست دوم، انتخاب این دستگاه متناسب با نوع فعالیت مورد نظر است. به عبارتی دیگر، پمپی انتخاب شود که بتواند پاسخگوی نیاز تعریف شده باشد. در این ارتباط، بهتر است ضمن تعیین حجم کاری، بهترین نوع پمپ باد انتخاب گردد.

ارزیابی اجزا مختلف پمپ باد دسته دوم

از دیگر نکات مهم جهت انتخاب کمپرسور باد دسته دوم، بررسی عملکرد هر یک از اجزای آن است. در صورتی که هر یک از اجزا تشکیل دهنده پمپ باد به درستی عمل نکنند، اختلال در فرایند کار یا خراب شدن دستگاه مورد انتظار خواهد بود.

بررسی کارکرد کلید قطع کن

تست کلید قطع کن پمپ باد دسته دوم، از دیگر نکاتی است که باید در انتخاب این دستگاه مد نظر قرار گیرد. این بخش از کمپرسور باد باعث قطع و وصل کردن برق می گردد.

جهت اطمینان از کارکرد صحیح این قطعه می توان مراحل زیر را دنبال کرد:

 1. با باز کردن شیر مخزن پمپ باد، هوای داخل آن را به طور کامل خارج کرد.
 2. با روشن کردن پمپ باد و بستن شیر تخلیه، قطع یا وصل بودن برق دستگاه بررسی شود.
 3. در صورت خاموش شدن موتور در درجه مورد نظر و روشن شدن آن در درجه معین، کلید قطع کن سالم است.

درجه پمپ باد دسته دوم

میزان هوای فشرده داخل مخزن با استفاده از درجه پمپ باد قابل نمایش است. برای اطمینان از کارکرد درست این قسمت برای انتخاب پمپ باد دسته دوم باید ضمن خارج کردن هوای داخل مخزن و روشن کردن دستگاه، نوسان درجه را مورد بررسی قرار داد که دو نتیجه زیر را خواهد داشت.

 • در صورت مشاهده نوسان یا بالا و پایین رفتن درجه پمپ باد، می توان از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد.
 • در صورت عدم نوسان درجه دستگاه و گیر کردن آن، می توان به خراب بودن این قطعه پی برد.

بررسی موتور کمپرسور باد

بررسی موتور کمپرسور باد

بخش حیاتی در هر نوع دستگاه صنعتی، موتور آن است. در پمپ باد دسته دوم نیز این بخش اهمیت فراوانی دارد. با توجه به نوع پمپ باد انواع مختلف موتور (پیستونی، سیلندری، موتور بدون روغن و موتور یخچال) مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین روش برای تست کارکرد درست موتور، بررسی زمان پر شدن مخزن با توجه به حجم آن است. در صورت مشاهده تأخیر در پر شدن حجم مخزن، اختلال در کارکرد موتور وجود دارد.

عملکرد سیلندر یا هواساز پمپ

گاهی اوقات به دلیل دلیل تجمع بیش از حد جرم در فنر سوپاپ سیلندر پمپ باد، فشرده سازی هوا به کندی صورت می گیرد. برای اطمینان از کارکرد درست این بخش در پمپ باد دسته دوم، می توان مدت زمان پر شدن آن را در فشار 8-0 بار را رصد کرد. در صورت زمان بر بودن فرایند پر شدن، هواساز پمپ دارای مشکل است.

میزان سر و صدای پمپ باد دسته دوم

بررسی میزان سر و صدای پمپ باد دسته دوم نیز از دیگر نکات قابل توجه در هنگام خرید آن است. با توجه به نوع موتور استفاده شده در دستگاه این ویژگی می تواند متفاوت باشد.

مزیت استفاده از پمپ باد دسته دوم بی صدا

از مهم ترین مزایا برای انتخاب پمپ باد دست دوم فاقد صدا، عدم وجود آلودگی صوتی در محیط های کاربری آن ها است. در طراحی این نوع پمپ ها از سیلندرهای آلومینیومی استفاده شده است. کاربرد این فلز در ساختار سیلندر موجب می شود تا پس از داغ شدن موتور، تبادل حرارت به سرعت صورت گیرد. در نتیجه، از داغ شدن بیش از حد موتور جلوگیری می شود.

سخن آخر

7 نکته طلایی برای انتخاب پمپ باد دسته دوم می تواند تا حد زیادی هزینه های مربوط به استفاده از این دستگاه را کاهش دهد. جهت اطمینان از کارکرد صحیح و راندمان بالای کمپرسور باد بهتر است پیش از خرید، ظاهر دستگاه، مشخصات فنی و سلامت قطعات آن مورد ارزیابی قرار گیرد. در این صورت می توان تعداد دفعات تعمیر و تعویض قطعات را به حداقل رساند.

مطلب قبلیافزایش ۱۲ درصدی صادرات صنعت پوشاک
مطلب بعدیمنتظر نباشید؛ فعلا خودروهای وارداتی نمی‌ آید

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید