400 میلیاردلیتر آب صرف تولید هندوانه می کنیم، 150میلیون دلار صادر می کنیم

ایران نوشت:سال گذشته بر اساس آمار گمرک کشور، 780 هزار تن هندوانه به ارزش 150 میلیون دلار به 29 کشور جهان صادر شده است.

برای تولید این حجم هندوانه نزدیک به 400 میلیارد لیتر یا 400 میلیون متر مکعب آب مصرف شده. به بیانی ساده‌تر هر سال 2 برابر حجم سد کرج آب را همراه با هزینه‌هایی همچون مزد کارگر، هزینه سم‌ و سم‌پاشی و نگهداری، هزینه حمل و نقل و… در ازای 150 میلیون دلار صادر می‌کنیم. آن هم درست زمانی که به‌دلیل تنش آبی در چند منطقه کشور مدام شاهد کشمکش و درگیری‌های جسته و گریخته‌ای هستیم.

اما مشکل به همینجا ختم نمی‌شود و نمی‌توان فقط روی صادرات هندوانه متمرکز شد بلکه محصولات کشاورزی و باغی و لبنی دیگری که برای تولیدشان آب زیادی مصرف می‌شود به کشورهای دیگر صادر می‌شود به‌عنوان مثال در 9 ماهه سال گذشته 85 هزار تن پسته، 369 هزار تن گوجه فرنگی، 353 هزار تن سیب‌زمینی، 214 هزار تن آرد گندم، 60 هزار تن کشمش، 66 هزار تن خرما و 96 هزار تن ماست از مهم‌ترین اقلام صادراتی کشورمان بوده است.

گذشته از اینکه صادرات این محصولات ارزآوری مناسبی هم برای کشورمان داشته اما نکته‌ای که به آن هیچ گاه یا کمتر توجه می‌شود اینکه با صادرات این محصولات عملاً میلیاردها لیتر آب را به‌طور مجازی به کشورهای دیگر صادر کرده‌ایم. آیا مسئولان در وضعیت تنش آبی به محاسبه عوارض منفی این میزان از صادرات هم پرداخته‌اند؟

مطلب قبلیتولید شمش آلومینیوم در 10 ماه از مرز 267 هزار تن گذشت
مطلب بعدیچگونه با کسی که دوستش نداریم کار کنیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید