3.7 میلیون تن سیب درختی تولید می‌شود

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهادکشاورزی پیش بینی تولید سیب درختی امسال را 3 میلیون و 700 هزار تن عنوان کرد و گفت: امسال نیز همانند سال گذشته صادرات تهاتری سیب به ازای موز و همچنین خرید تضمینی سیب درختی صنعتی برقرار است و باغداران نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

«شکرالله حاجی وند» در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص انتشار تصاویری مبنی بر رهاشدن سیب درختی تولیدی باغداران آذربایجان غربی در فضای مجازی و نگرانی باغداران از اینکه ممکن است محصول روی دستشان بماند، افزود: آنچه که در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها مشاهده می شود، عکس های شیطنت آمیز و فتوشاپ شده کسانی است که خرید تضمینی دولت متضرر شده اند.

وی اظهارداشت: سال گذشته دولت برای خرید تضمینی ورود نکرد و هرکیلوگرم سیب صنعتی در آذربایجان غربی و دیگر استان های کشور به قیمت 600 تا 700 ریال (60 تا 70 تومان) معامله شد.

حاجی وند تصریح کرد: این درحالیست که امسال دولت با خرید تضمینی سیب درختی صنعتی را چند برابر قیمت سال گذشته می فروشد.

وی افزود: امسال پیش بینی تولید سیب درختی در سطح 250 هزار هکتار است درحالی که سال گذشته بیش از 3.4 میلیون تن در سطح 249 هزار هکتار داشتیم که این امر نشان می دهد با وجود افزایش تولید، سطح زیرکشت تغییر چندانی نداشته است.

به گفته وی، سال گذشته عملکرد تولید درهر هکتار باغ سیب 15 هزارو 700 کیلوگرم بوده است.

 تاکنون 36 هزارتن سیب درختی صنعتی خرید تضمینی شده است

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: با وجود حجم بالای تولید سیب درختی در کشور، دولت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی اقدام به خرید تضمینی کرد، به طوری که از ابتدای فصل برداشت تاکنون در ارومیه 32 هزارتن سیب درختی صنعتی با قیمت 2هزار و 889 ریال (حدود 288 تومان) توسط سازمان تعاون روستایی خریداری شده است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی سیب درختی در استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و همدان آغار شده است افزود: تاکنون 36 هزار تن سیب صنعتی توسط تعاون سازمان تعاون روستایی خریداری شده است.

وی اضافه کرد: کشور ما در تولید و عرضه محصولات باغبانی دارای مزیت نسبی است، بنابراین دولت برنامه ای برای خرید تضمینی محصولات باغی ندارد اما امسال به سبب افزایش تولید وارد عمل شده است در حالی که سال گذشته دولت در خرید تضمینی ورود پیدا نکرده بود.

حاجی وند ادامه داد: سیب های صنعتی خریداری شده توسط سازمان تعاون روستایی کشور در انبارها و سردخانه ها نگهداری و به کارخانجات کنستانتره تحویل می دهد.

 صادرات سیب درختی به شکل تهاتری برقرار است

سال گذشته نزدیک 353 هزارتن سیب درختی به کشورهای هدف صادر شده که عمده این صادرات مربوط به عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی بوده است.

مدیر کل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: طبق سیاست این وزارتخانه امسال نیز همانند سال گذشته صادرات تهاتر 1.5 کیلوگرم صادرات سیب درختی به ازای واردات یک کیلوگرم موز برقرار است و مشکلی در این خصوص نداریم.

وی گفت: سال گذشته نزدیک 353 هزارتن سیب درختی به کشورهای هدف صادر شده که عمده این صادرات مربوط به عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی بوده است.

اصلاح و بهبود زیرساخت های صادرات و سورت و بسته بندی سیب در اولویت برنامه ها

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهادکشاورزی گفت: اکنون برنامه اصلاح، بهبود زیرساخت ها شامل برداشت محصول، سورتینگ و بسته بندی، سردخانه ها، انبارها، ماشین های حمل و نقل را در اولویت برنامه های خود داریم که این امر در توسعه صادرات به ما کمک می کند.

حاجی وند افزود: آنچه که امروز به عنوان انبارداری برای نگهداری میوه جات از جمله سیب برای کوتاه مدت بکار گرفته می شود، مدنظر ما نیست بلکه باید تلاش کنیم با مهیا کردن شرایط مناسب سیب با قیمت بهتری خریداری شود.

وی درباره قیمت منطقی سیب درختی اضافه کرد: عوامل متعددی از جمله عرضه و تقاضا و همچنین برداشت و نحوه نگهداری در قیمت تمام شده سیب تعیین کننده هستند.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سالانه در دنیا 84 میلیون تن سیب درختی در سطح 5.2 میلیون هکتار تولید می شود که ایران از لحاظ تولید رتبه سوم و از لحاظ صادرات رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است.

براساس آمار سال 2015 اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، شیلی، بلاروس، آفریقای جنوبی، نیوزیلند و ایران به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان سیب درختی بودند.

همچنین طبق آمار سازمان جهانی خوار و بار ملل متحد (فائو) در سال 2014 چین، آمریکا، ایران، هلند و هند به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را در تولید سیب درختی دنیا به خود اختصاص داده اند.

برداشت سیب درختی از شهریورماه هر سال آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد؛ بنابراین بخش عمده صادرات سیب درختی ایران به کشورهای هدف در نیمه دوم سال صورت می گیرد.

مطلب قبلیروش‌های ساده برای قدردانی از کارمندان
مطلب بعدی31 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی تصویب شد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید