28 درصد گلخانه‌های کشور در استان تهران مستقر است

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: سطح گلخانه های این استان سه هزار و 150 هکتار است.

به گزارش ایرنا، «علی اشرف منصوری» در حاشیه دومین نمایشگاه بین‌المللی باغبانی، گلخانه، گیاهان دارویی، نهاده‌ها و صنایع وابسته افزود: سطح گلخانه های کشور حدود 11 هزارهکتار است که تا افق 1404 پیش بینی می شود این میزان به 4٨ هزار هکتار برسد.

وی ادامه داد: استان تهران 1.2 درصد زمین های کشاورزی کشور را دارد و 5.5 درصد تولید محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

ایجاد 2 پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در دستور کار است

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اعلام کرد: ساخت 2 پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان تهران در دستور کار سازمان است.

وی اضافه کرد: نخستین پایانه مربوط به گل و گیاه در اسلامشهر به صورت محدود کار خود را آغاز کرده و ساخت پایانه دیگر در شهرستان پیشوا در حال پیگیری است.

به گفته وی، پایانه پیشوا پیشرفت محسوسی ندارد و از سرمایه گذاران دیگر خواستیم برای تکمیل این پایانه ورود کنند.‌

تولید گل شاخه بریده در جهان 10 میلیارد و 20 میلیون قطعه است و سهم ایران از این میزان تولید، یک میلیارد و 550 میلیون گل شاخه بریده است

تهران ٥٧ درصد گل شاخه بریده کشور را تولید می کند 

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان این که تولید گل شاخه بریده در جهان 10 میلیارد و 20 میلیون قطعه است گفت: سهم ایران از این میزان تولید، یک میلیارد و 550 میلیون گل شاخه بریده است.

به گفته وی، استان تهران با تولید ٨٥٠ میلیون قطعه گل شاخه بریده ٥٧ درصد آن را تولید می کند.

ساخت تصفیه خانه های ورودی تهران کند است 

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از کندی ساخت تصفیه خانه های ورودی تهران ابراز تاسف کرد و گفت: انگیزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی شدت گرفته است که باید با توسعه گلخانه ها از این کار جلوگیری شود.

اشرف منصوری افزود: در توسعه گلخانه ها اهدافی از جمله بازارپسندی، توجه به صادرات، توسعه تولید، افزایش تولید در واحد سطح، استفاده از زمین های غیرقابل کشت، کاهش حداقل ٣٥ درصدی هزینه ها و جلوگیری از تغییر کاربری ها مورد توجه است.

سبزی و صیفی آلوده نداریم

رییس سازمان جهادکشاورزی استان تهران همچنین در جمع خبرنگاران گفت: در گذشته ٤٧٠ هکتار از زمین های کشت سبزی و صیفی آلوده بود که در چهار سال گذشته از آلودگی پاک شد.

اشرف منصوری افزود: اکنون در استان تهران هیچ سبزی و صیفی آلوده ای نداریم.

وی اعلام کرد: در سه نقطه تهران- سرخه حصار، پاکدشت و قرچک- برنامه ایجاد شهرک های گلخانه ای را در دستور کار داریم.

اشرف منصوری افزود: یکی از مهمترین چالش های استان تهران وجود آب های نامتعارف است که به دلیل تصفیه نبودن، در بخش کشاورزی قابل استفاده نیست.

وی اضافه کرد: با تصفیه شدن آب های نامتعارف، حدود هشت متر مکعب در ثانیه به آب های بخش کشاورزی استان اضافه می شود.

کاهش حدود سه متری سطح آبهای زیرزمینی 

رییس جهاد کشاورزی استان تهران گفت: سطح آبهای زیزمینی استان سالیانه یک تا سه متر کاهش می یابد.

به گفته وی، میزان آب اخصاص یافته به بخش کشاورزی در کشور حدود ۹۰ درصد و در استان تهران کمتر از ۵۰ درصد است.

وی افزود: توسعه گلخانه ها یکی از راهکارهای کاهش مصرف و افزایش بهره وری مصرف آب است، زیرا میزان مصرف آب گلخانه ها یک دهم و میزان تولید در گلخانه ها ۱۲ برابر فضای باز است.

به گفته وی، امسال ۲۴۶ هکتار توسعه واحدهای گلخانه ای در استان تهران معادل ۳۰ درصد کل کشور، اجرایی شده که تسهیلات اعطایی این بخش با نرخ سود ۱۴.۵ درصد اعطا شده است.

دومین نمایشگاه بین‌المللی باغبانی، گلخانه، نهاده‌ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته از سی ام آبان ماه تا سوم آذرماه هر روز از ساعت 10 تا 18 در بوستان گفت و گو آماده بازدید علاقه مندان است.

مطلب قبلی28 جایگاه سوخت دولتی در مزایده به فروش رفت
مطلب بعدیچطور جلوی افت انگیزه‌ کارکنان را بگیریم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید