تولید 65 کیلو طلا در دو ماه اول سال در موته اصفهان

ایران سالانه سه تن طلا تولید می کند و مجتمع طلای موته در سال گذشته ۳۸۰ کیلوگرم شمش طلای خالص تولید کرد.

طلا

مجتمع طلای موته در ماه های فروردین و اردیبهشت، ۶۵ کیلوگرم شمش طلا تولید کرد که نسبت به سال گذشته 48 درصد افزایش نشان می دهد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۴۴ کیلوگرم بود.

مجتمع طلای موته در سال گذشته بیشترین تولید را در ۲۳ سال گذشته داشت و سال گذشته ۳۸۰ کیلوگرم شمش طلای خالص تولید کرد که نسبت به سال ۹۴ حدود ۵۴ درصد رشد نشان می دهد.

مجتمع طلای موته  به عنوان نخستین و بزرگترین معادن طلای کشور، با ظرفیت اسمی تولید 288 کیلوگرم طلا در سال در هفت کیلومتری شمال غربی روستای موته از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه در شمال اصفهان قرار دارد.

مجتمع طلای موته از سال 1372 با همکاری یک شرکت استرالیایی فعالیست را آغاز کرده و تاکنون حدود 6 تن طلا در این مجتمع تولید شده است.

در ناحیه خاورمیانه، ترکیه سالانه ٣١ تن طلا، مصر ١٢ تن و عربستان پنج تن طلا تولید می‌کند و ایران با تولید سه تن طلا هم سطح تاجیکستان است

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفته است:از نظر تولید سالانه طلا؛ چین، استرالیا، روسیه، آمریکا و پرو رتبه‌های اول تا پنجم در دنیا هستند. در ناحیه خاورمیانه، ترکیه سالانه ٣١ تن طلا، مصر ١٢ تن و عربستان پنج تن طلا تولید می‌کند و ایران با تولید سه تن طلا مشابه تاجیکستان در رتبه آخر است.

به گفته وی در تولید طلا، چین با تولید ۴۶٢ تن رتبه نخست آسیاست و بعد از آن اندونزی با ٩٠تن، فیلیپین با ۴٠تن، مغولستان با ٣٢ تن، ترکیه ٣١تن، ژاپن با هفت تن در رتبه‌های بعدی هستند.

بنابر گزارشها، خرید جواهرات در ایران طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ سالانه حدود ۴۱ تا ۴۵ تن بود، اما بعد از تحریم‌ها در سال ۲۰۱۳ به شدت اوج گرفت و به ۶۳ تن رسید. اما از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در محدوده ۴۰ تن باقی مانده است.

مطلب قبلینسل دوم اپلیکیشن‌های کتاب در ایران
مطلب بعدیبهار آرام بازار سکه، طلا و بورس؛ قیمت ها ثابت ماندند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید