جذب 2.2 میلیارد دلار سرمایه خارجی در صنعت و معدن

در دوران پسابرجام 165 پروژه با حجم سرمایه گذاری 13 میلیارد دلار در کشور تصویب شد و صنعت، معدن و تجارت با جذب پنج میلیارد و 500 میلیون دلار پیشرو بخش های مختلف اقتصادی بوده است

جهش بلند ایران در جذب سرمایه خارجی

مدیرکل سرمایه گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جذب 2 میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه خارجی در 81 پروژه در بخش های این وزارتخانه خبر داده است.

افروز بهرامی به خبرگزاری ایرنا گفت: از ابتدای کار دولت «تدبیر و امید» تاکنون 18 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کل اقتصاد کشور به تصویب رسیده که مشتمل بر 263 پروژه است.

به گفته این مقام مسئول، سهم بخش های صنعت، معدن و تجارت از این تعداد، 178 پروژه با رقم هشت میلیارد دلار بوده است. تاکنون 81 پروژه از مجموع 178 پروژه یاد شده به جذب قطعی سرمایه گذاری منتهی شده و 2 میلیارد و 200 میلیون دلار جذب سرمایه انجام شده است.

بهرامی گفت: 97 پروژه دیگر با مجموع سرمایه گذاری پنج میلیارد و 800 میلیون دلار نیز مراحل اجرایی جذب را می گذرانند، هرچند بخش عمده ای از آنها تاکنون جذب شده است.

این پروژه ها همگی تاکنون دستکم بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و علاوه بر اینها بیش از 150 تفاهم نامه و قرارداد در مراحل مذاکره، تبدیل تفاهم به قرارداد و … بوده و هنوز نهایی نشده است.

اسپانیا با حدود سه میلیارد دلار، آلمان با یک میلیارد و 360 میلیون دلار و چین با یک میلیارد و 320 میلیون دلار، به ترتیب بیشترین سرمایه گذاری را در چهار سال گذشته در ایران داشته اند

اسپانیا، رتبه نخست سرمایه گذاری در ایران
مدیرکل سرمایه گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بیشترین جذب سرمایه گذاری های خارجی در دولت یازدهم به ترتب متعلق به صنایع پلیمری (با سه میلیارد و 500 میلیون دلار)، صنایع فلزی (به یک میلیارد و 300 میلیون دلار)، پتروشیمی (با یک میلیارد و 100 میلیون دلار)، تجارت (با 920 میلیون دلار) و بخش خودرو (با 410 میلیون دلار) بوده است.

به گفته بهرامی، کشورهای اسپانیا با حدود سه میلیارد دلار، آلمان با یک میلیارد و 360 میلیون دلار و چین با یک میلیارد و 320 میلیون دلار، به ترتیب بیشترین سرمایه گذاری را در چهار سال گذشته در ایران داشته اند.

بیشترین میزان جلب سرمایه‌گذاری خارجی تا قبل از حل موضوع هسته ای ایران در دولت یازدهم، مربوط به سال 2012 میلادی است که رقمی نزدیک به چهار میلیارد و 700 میلیون دلار بود.

این رقم در سال 2013 میلادی به سه میلیارد و 100 میلیون دلار و در سال 2014 به رقم 2 میلیارد و 100 میلیون دلار و در نهایت در سال 2015 به 2 میلیارد و 50 میلیون دلار کاهش یافت.

طبق گزارش سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران، این سازمان 12میلیارد و 48 میلیون و 968 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان های مختلف داشته که در این میان خراسان شمالی با جذب بیش از سه میلیارد و 378 میلیون دلار بیش از سایر استان ها سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است و پس از آن استان آذربایجان شرقی با 1.5 میلیارد دلار قرار دارد.

مطلب قبلییاراکارت اعتباری؛ دریافت وام با یارانه
مطلب بعدیجانشین کنکورد؛ هواپیمای ‌مافوق صوت مسافری از راه می رسد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید