20 سالگی گوگل و انتشار لیست محبوب‌ترین عبارات جستجوشده

گوگل اخیرا به‌مناسبت تولد ۲۰ سالگی‌اش، لیست محبوب‌ترین سرچ‌های کاربران را منتشر کرده است که از میان‌ آن‌ها می‌توان به «گوگل چیست؟» اشاره کرد.

گوگل روز گذشته به‌صورت رسمی تولد ۲۰ سالگی‌اش را جشن گرفت. این شرکت به‌مناسبت همین رویداد، ویدیویی را منتشر کرده است که در آن شاهد برخی از محبوب‌ترین عبارت‌های جستجو‌شده توسط کاربران سراسر دنیا طی ۲۰ سال اخیر هستیم.

یکی از محبوب‌ترین جستجو‌های انجام‌شده، عبارت ?What is Google به‌معنی «گوگل چیست؟» بوده است. از میان دیگر عبارات، می‌توان به «Y2K» (محبوب‌ترین ورزش در جهان)، «آیا پلوتو هنوز یک سیاره است؟» و ترجمه‌ی واژه‌ی «عشق» به‌زبان‌های مختلف اشاره کرد.

البته ماجرا به‌همین‌جا ختم نمی‌شود. گوگل در کنار ویدیوی یادشده، یک صفحه‌ی تعاملی جالب را به‌ نام «۲۰ سال با گوگل» راه‌اندازی کرده است که با مراجعه به آن، می‌توانید به برخی حقایق جالب در مورد تاریخچه‌ی جستجوهای انجام‌شده در این موتور جستجو، دسترسی پیدا کنید. یکی از جالب‌ترین نکات گفته‌شده در این صفحه را با هم می‌خوانیم: «در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، بیشتر از همه‌ی سال‌های دیگر، شاهد جستجوی واژه‌ی «سُس» بوده‌ایم؛ همچنین، بیشترین جستجو برای واژه‌ی مونوپولی، در ساخت ۱۹۹۹ اتفاق افتاده است».

از میان دیگر عبارات محبوب جستجو‌شده، می‌توان به «محبوب‌ترین ورزش در دنیا چیست؟»، «پروژه‌ی ژنوم انسان چیست؟»، «چگونه باید Gif را تلفظ کرد؟»، «سلفی چیست؟» و «تصاویر حیوانات دوست‌داشتنی» اشاره کرد.

حال پس از گذر ۲۰ سال از آغاز به‌کار رسمی گوگل، این موتور جستجو بیش از ۹۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد. به‌علاوه، Google در کنار موتور جستجویش دارای هفت محصول دیگر نیز هست؛ جیمیل، کروم، یوتیوب، مپس،سیستم‌عامل اندروید، فروشگاه پلی استور و گوگل درایو.

گوگل

جالب است بدانید که اندروید هم‌اکنون ۷۶.۸ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد و این موضوع، موفقیت مهمی برای گوگل به‌شمار می‌آید. مرورگر کروم نیز طبق آمار رسمی، ۵۹.۷ درصد از سهم بازارِ مرورگرها را به‌تصاحب خود درآورده است. سرویس یوتیوب هم‌اکنون میزبان بیش از ۹۰ درصد بینندگان ویدیو در سراسر دنیا است؛  مردم کشور چین، بیش از دیگر کشورها از یوتیوب بازدید می‌کنند. طبق آمار جدید، طی یک ماه اخیر، ۱ میلیارد و ۵۸۰ میلیو‌ن‌نفر حداقل یک ویدیو را در این سرویس مشاهده کرده‌اند.

Google در کنار موارد یادشده، ۲۰ مورد از جالب‌ترین Doodleهایش را طی سال‌های اخیر، به‌اشتراک گذاشته است. یکی از جالب‌ترین Doodleها به سفر لری پیج و سرگی برین (موسسان گوگل) به فستیوال Burning Man اشاره دارد. از میان دیگر موارد، می‌توان به نخستین Doodle بین‌المللی (جشن‌گرفتن روز باستیل در سال ۲۰۰۰)، نخستین بازی تعاملی در قالب Doodle (جشن‌گرفتن تولد ۳۰ سالگی پک‌من در سال ۲۰۱۳) و نخستین Doodle واقعیت مجازی (که به‌شکل خلاقانه، داستان زنگی ژرژ ملی‌یس را بازگو می‌کرد) اشاره کرد.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم به‌تماشای ویدیوی محبوب‌ترین عبارت‌های جستجوشده در موتور جستجوی گوگل طی ۲۰ سال اخیر بنشینید:

گوگل به‌رسم هرساله‌اش، امسال نیز برخی نکات مخفی را به موتور جستجویش اضافه کرده است که لیست کامل آن‌ها را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید. در کنار این‌ها می‌توانید با دنبال کردن هشتگ SearchIs20 در توییتر، توییت‌های کاربران را در مورد این موتور جستجو مطالعه کنید.

دیدگاه شما در این زمینه چیست؟ شما بیشتر از همه، چه عباراتی را در گوگل جستجو می‌کنید؟

توسطمبین احمدی
منبعزومیت
مطلب قبلی“قیمت دلار از منطق اقتصادی تبعیت نمی‌کند”
مطلب بعدیبازار کتاب؛ رقابت نویسندگان ایرانی و خارجی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید