یک ایرانی مدیر عامل اوبر شد

آقای خسروشاهی ۴۸ ساله، جایگزین تراویس کالانیک، یکی از دو بنیانگذار اوبرمی شود که دو ماه پیش پس از چند ماه جنجال از مدیرعاملی این شرکت نوپا کناره گیری کرد.

پس از آنکه تراویس کالانیک تحت فشار هیئت مدیره‌ اوبر از سمت خود استعفا داد، ساعاتی پیش اعضای هیئت مدیره‌ی این کمپانی، مدیرعامل جدید خود را انتخاب کردند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، اوبر تصمیم گرفته است یک ایرانی-آمریکایی کاردان را به سمت مدیریت اوبر برگزیند. دارا خسروشاهی، مدیرعامل اکسپدیا، متولد ایران است و با دنیای کسب‌وکار و تجارت آشنایی خوبی دارد.

خانواده‌ وی جزو شناخته‌شده‌ترین فعالان حوزه‌ صنعت ایران بودند؛ به‌طوری که تأسیس کارخانه‌ها و برندهایی نظیر تولیددارو و تولی‌پرس توسط خانواده‌ خسروشاهی انجام شده است. از جمله‌ سرویس‌هایی که خانواده‌ خسروشاهی هم‌اکنون در اختیار دارند باید به Tripadvisor اشاره کرد.

در حال حاضر ارزش اوبر بیش از ۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در صورتی که دارا خسروشاهی این سمت را بپذیرد، روی صندلی باارزش‌ترین استارتاپ خصوصی جهان تکیه خواهد زد. در حال حاضر ارزش اوبر بیش از ۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. هرچند اوبر با ارزش‌ترین استارتاپ حال حاضر جهان لقب گرفته؛ اما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است و از این‌رو، کار خسروشاهی برای بهبود اوضاع در اوبر که توسط مؤسس آن به سرمنزل مقصود نرسید، بسیار سخت و مشکل به نظر می‌رسد.

خسروشاهی طی ۱۲ سال اخیر مدیرعامل اکسپدیا بوده است. اکسپدیا در ایالت واشنگتنی واقع شده که دو کمپانی آمازونو مایکروسافت نیز در آن مشغول به کار هستند و از این‌رو خسروشاهی در صورت قبول مسئولیت باید به سیلیکون ولی برود.

خانواده‌ دارا خسروشاهی جزو شناخته‌شده‌ترین فعالان حوزه‌ صنعت ایران بودند؛ به‌طوری که تأسیس کارخانه‌ها و برندهایی نظیر تولیددارو و تولی‌پرس توسط خانواده خسروشاهی انجام  شده است.

در هفته‌های گذشته گزینه‌های متعددی برای در اختیار گرفتن سکان هدایت اوبر مطرح شده بودند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مگ ویتمن از اچ‌پی و همچنین جف ایملت، مدیرعامل پیشین جنرال الکتریک اشاره کرد. هرچند نام خسروشاهی در بین گزینه‌های مدیریت اوبر مطرح نبود؛ اما نگاهی به کارنامه‌ وی نشان از عملکرد قابل قبولش دارد.

خسروشاهی موفق شد درآمد اکسپدیا را که سال ۲۰۰۵ نزدیک به ۲.۱ میلیارد دلار بود، در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۸.۷ میلیارد دلار برساند. وی موفق شد اکسپدیا را به بزرگ‌ترین آژانس مسافرتی آنلاین کشور آمریکا تبدیل کند. از جمله‌ی برندهایی که زیر پرچم اکسپدیا فعالیت می‌کنند باید به Hotels.com ،Orbitz ،Trivago ،HomeAway ،Travelocity و شماری از کمپانی‌های اجاره‌ی خودرو اشاره کرد.

اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارند که خسروشاهی اعتقاد بالایی به تکنولوژی و سیطره‌ این حوزه بر تمام ابعاد زندگی انسان‌ دارد. وی همچنین از مخالفان ترامپ و نگرش وی در رابطه با مهاجرانی است که به کشور آمریکا می‌روند. در مورد حادثه‌ی شارلوتسویل و واکنش جنجال‌برانگیز ترامپ نیز خسروشاهی رویکردی منفی در پیش گرفت.

اوبر که در سان فرانسیسکو مستقر است در بیشتر از ۶۰ کشور جهان فعالیت می کند. اپلیکیشن این شرکت به کاربران امکان می دهد به وسیله تلفن همراه هوشمند به جای کرایه تاکسی برای آمد و شد، از خدمات خودروهای شخصی کمک بگیرند. این شرکت همچنین در زمینه حمل و نقل کالا هم فعال شده است. اوبر فعالیت خود را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و یکی از مطرح ترین شرکت های نوپاست.

دارا خسروشاهی در سال ۱۳۴۸ در تهران به دنیا آمد و پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران، به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد. او دارای مدرک مهندسی الکترونیک از دانشگاه براون در رودآیلند آمریکاست.

اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارند که خسروشاهی اعتقاد بالایی به تکنولوژی و سیطره‌ این حوزه بر تمام ابعاد زندگی انسان‌ دارد. وی همچنین از مخالفان ترامپ و نگرش وی در رابطه با مهاجرانی است که به کشور آمریکا می‌روند. در مورد حادثه‌ی شارلوتسویل و واکنش جنجال‌برانگیز ترامپ نیز خسروشاهی رویکردی منفی در پیش گرفت.

منبعزومیت
مطلب قبلیقیمت زعفران به 6 میلیون تومان نزدیک شد
مطلب بعدیحراج آب: هندوانه بکاریم یا ذرت

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید