کامیون برقی تسلا از ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان!

هر چند اعلام قیمت بالای کامیون تسلا همه را شگفت‌زده کرده اما محاسبات نشان می‌دهد این قیمت در دراز مدت منطقی و اقتصادی است.

tesla truck

اعلام قیمت بالای کامیون تسلا همه را شگفت‌زده کرده اما محاسبات نشان می‌دهد این قیمت در دراز مدت منطقی و اقتصادی است.

به گزارش خبرآنلاین،« ایلان ماسك» رئيس كمپاني بزرگ خودروي برقي قيمت كاميون‌هايش را ارائه داده است. كاميون Semi هرچند نسبت به رقباي گازوييلي‌اش امكانات بيشتر و رفاه قابل‌ملاحظه‌اي دارد، اما قيمتش – دست‌كم در نگاه اول – هوش از سر مي‌پراند.

بر اين اساس مدل پايه Semi با قابليت طي 480كيلومتر با 30دقيقه شارژ و مدل بهينه‌تر با توانايي 800كيلومتر حركت با يك‌بار شارژ به‌ترتيب 150هزار دلار و 180هزار دلار قيمت دارند. علاوه بر اين سري موسوم به «فاوندر» نيز با برچسب قيمتي 200هزار دلاري عرضه خواهند شد.

کامیون الکتریکی تسلا از ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان!

بر اين اساس قيمت اين كاميون بين 150تا 200هزار دلار آمريكا (حدود 600تا 800ميليون تومان) است. اين قيمت در نگاه اول، حدودا دو برابر گران‌تر از نمونه‌هاي ديزلي است اما «تسلا» ادعا كرده، اگر استهلاك سيستم‌هاي قديمي و هزينه سوخت را درنظر بگيريم، اين قيمت كاملا منصفانه و حتي اقتصادي است. مدل پايه اين كاميون چهارموتوره با همراه داشتن بيشتر از 36تن بار مي‌تواند مسافت 480كيلومتري را با يك‌بار شارژ طي كند. تسلا ادعا كرده كه مابه‌التفاوت قيمت كاميون برقي و گازوييلي در عرض 2سال، با صرفه‌جويي در قيمت بنزين تأمين مي‌شود.

دغدغه مشتري‌ها استفاده از باتري‌هايي است كه جاي گازوييل را گرفته‌اند و احتمال دارد قيمت‌شان با سوخت فسيلي تفاوت چنداني نداشته باشد. تسلا براي قانع‌كردن مشتري‌هايش دست به ماشين‌حساب برده و گفته است كه هر كاميون، براي پيمودن حدود يك و نيم كيلومتر، 2كيلووات ساعت انرژي مصرف مي‌كند كه نسبت به قيمت سوخت فسيلي، دست‌كم حدود 300هزار دلار در طول دوره‌ عمر باتري صرفه‌جويي خواهد داشت.

مطلب قبلیبه این پرسش های سرمایه گذاران پاسخ بدهید
مطلب بعدیمراسم رو نمایی از خودروی سایپا ـ سیترون

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید