چه کنیم مدیر متوجه ارزش کارمان شود؟

در بعضی موقعیت‌های کاری و با همه‌ی تلاشی که انجام می‌دهید، آنطور که باید دیده نمی‌شوید و ارزشی به کارتان داده نمی‌شود.

کار کردن در شغلی که هیچ‌کس متوجه تلاش‌های شما نمی‌شود، جالب نیست. وقتی به کار شما توجهی نمی‌شود، چطور می‌توانید تلاش‌های خود را برجسته کنید؟ با چه کسی باید این کمبود را در میان بگذارید؟ و اگر وضعیت تغییر نکند، چقدر باید در این کار باقی بمانید؟

آنی مک کی، نویسنده‌ی کتاب چگونه در محیط کار شاد باشیم؟ در این خصوص می‌گوید:

 هیچ چیز بدتر از این نیست که در محیط کار خود احساس کنیم نادیده گرفته شده‌ایم. همه‌ی ما این نیاز انسانی را داریم که بابت تلاش‌هایمان از ما قدردانی شود. عدم توجه همکاران، نوعی احساس عدم تعلق به محیط را در ما ایجاد می‌کند.

وقتی نادیده گرفته می‌شوید، در خصوص پیشرفت کاری خود هم نگرانی‌هایی خواهید داشت. با این حال می‌توانید وضعیت موجود را تغییر دهید. راه‌های زیادی وجود دارد تا افراد دیگر به ارزش کار شما پی ببرند. در ادامه به معرفی این روش‌ها خواهیم پرداخت:

واقع بین باشید

قبل از هر عملی از خود بپرسید که چه میزان قدردانی از مدیر یا همکاران خود انتظار دارید؟ واقعیت این است که در فضاهای کاری، افراد بسیار مشغول‌تر و گرفتارتر از آن هستند که حواسشان به ارزش کار شما باشد.

مدیریت واقع بین بودن

به همین دلیل ممکن است نتوانند بازخورد چندانی به عملکرد شما از خود نشان دهند. بنابراین این امکان وجود دارد که همکاران و مدیر شما بدون هیچ نیت بدی شما را نادیده بگیرند. وقتی احساس می‌کنید از شما قدردانی نشده است، این سؤال‌ها را از خود بپرسید:

آیا عملکرد من خارق‌العاده بوده است؟ آیا کار من فراتر از دیگر همکاران هم‌رده‌ام بوده است؟ و مهم‌تر از همه اینکه، اگر برای کارم تقاضای پاداش یا ارتقاء کنم، ممکن است کارمندی بی‌ادب به نظر برسم؟ چنانچه خودتان نمی‌توانید به این پرسش پاسخ دهید از یک همکار قابل احترام که رده‌اش کمی از شما بالاتر است، مشورت بگیرید.

با مدیر خود صحبت کنید

چنانچه تلاش‌های شما در محیط کار نادیده گرفته می‌شود با مدیر خود وارد مذاکره شوید. مذاکره در این خصوص با بعضی مدیر‌ها ساده‌تر است. به‌طور میانگین، بیشتر مدیر‌ها به نیازهای انسانی کارکنان خود توجهی ندارند! چنانچه مدیر شما هم جزو این دسته قرار می‌گیرد، این نکته را به خاطر بسپارید که قرار نیست وی را تغییر دهید. بلکه می خواهید گفتگویی درباره‌ی عملکرد خود با او داشته باشید.

با عنوان کردن عملکردتان نظر مساعد مدیر خود را جلب کنید

چنانچه مدیر شما جزو این دسته نباشد، ممکن است به گفتن «معلوم است که شما در کار خود دقیق و ماهر هستید» بسنده کند. هیچ وقت در گفتگوی خود نگویید که خواهان قدردانی بیشتری هستید. به جای آن مستقیما سراغ عملکرد خودتان بروید. مثلا بگویید می‌خواهم در خصوص کارنامه‌ی کاری سه ماه قبل خود صحبت کنم تا درکی از نقاط قوتم داشته باشم و بدانم در چه جاهایی نیاز به یادگیری بیشتری دارم.» در این میان توصیه می‌شود که چند مثال مناسب از خودتان حاضر و آماده داشته باشید. ضمن اینکه بد نیست فهرستی از دستاوردهای اخیر خود فراهم کنید تا بخشی از عملکرد مثبت خود را برای مدیرتان تداعی و یادآوری کنید. اکثر مدیران از اینکه چنین فهرستی داشته باشند خوشحال می‌شوند.

حضور خود در تیم را افزایش دهید

چنانچه یک تیم را مدیریت می‌کنید باید کار و ارزش آن را به اعضای تیم توضیح دهید. در زندگی روزمره‌، ممکن است مدیر و همکارانتان از جزئیات کار تیمی شما مطلع نباشند. از این رو پیشنهاد می‌شود که در یک زمان مناسب با مدیرتان در خصوص اهداف تیم صحبت کنید و پیشنهاداتی درباره‌ی بهتر شدن روند از او بخواهید.

سعی کنید دستاوردهای شما در محیط کار با مشخصاتتان همراه باشد

البته راهکارهای ظریف‌تری برای پررنگ‌تر کردن تلاش‌های روزانه وجود دارد. اجازه ندهید که تهیه‌کننده‌ی هیچ ارائه و گزارشی نامعلوم باقی بماند. مطمئن شوید که نام هر کسی روی دستاوردش قید شده است؛ چرا که می‌خواهید افرادی غیر از مدیرتان هم خروجی تیم شما را بررسی کنند. از طرفی بر نقش رهبر بودن خود هم تأکید داشته باشید.

کار گروهی

گاهی اوقات تلاش شما برای خودخواه نبودن و پررنگ‌تر کردن کار تیمی باعث می‌شود فرصت را برای مطرح کردن خود از دست بدهید. معمولا زنان بیشتر از مردان این اشتباه را انجام می دهند. بنابراین ایرادی ندارد که در توضیحات خود، هرازگاهی ضمیر «من» را هم به کار ببرید و دستاوردهای خود را عنوان کنید.

از تلاش‌های دیگران قدردانی کنید

یکی دیگر از مواردی که به شکل دوگانه‌ای عملکرد شما را مورد توجه قرار می‌دهد، قدردانی و تحسین دیگران است. چرا که وقتی متوجه کار درست و خوب دیگران می‌شوید، فرهنگ قدردانی را در سازمان خود مرسوم می‌کنید. ضمن اینکه افراد، این ابراز لطف شما را بدون پاسخ نخواهند گذاشت.

چنانچه مدیر شما اهل نشان دادن بازخورد مثبت به فعالیت‌های شما نیست با اعضای تیم خود صحبت کنید و بگویید: «چه کاری در جهت حمایت از یکدیگر می‌توانیم انجام دهیم؟» و به این ترتیب نوعی خوش‌بینی بین اعضا ایجاد کنید. گاهی سازمان‌ها آن قدر سریع پیش می‌روند که خیلی از کارهای ما ممکن است نامرئی باقی بماند. از این رو توصیه می‌شود که هنجارهایی در تیم خود ایجاد کنید. به‌طوری که وقتی همکار شما کار مهمی انجام می‌دهد و یک قسمت از کار را تکمیل می‌کند، همه از او تشکر کنند.

به خودتان اعتبار بدهید

درست است که قدردانی شدن از کار شما موضوع ارزشمندی است؛ با این حال نمی‌توانید انتظار داشته باشید که انگیزه‌ی شما از طریق این تحسین و تقدیرها تأمین شود. در این میان، انگیزه‌های ذاتی بسیار قوی‌تر هستند. از این رو باید تلاش کنید تا در کار خود به دنبال معنا باشید؛ چرا که در زندگی کاری خود می‌خواهید به مرحله‌ای برسید که نیاز به تأیید دیگران نداشته باشید.

خودانگیزشی

رضایت واقعی از درون نشأت می‌گیرد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود تلاش کنید باعث پشتگرمی خودتان شوید. زمانی مانند آخر هفته را در نظر بگیرید و در آن بازتاب کارهای خود را بررسی کنید؛ اینکه چه کارهایی خوب پیش رفته‌اند و چه کارهایی نتیجه‌ی خوبی نداشته‌اند. مواظب باشید که در این میان فقط اشتباهات را نبینید.

گزینه‌ی ترک کار را هم در نظر بگیرید

چنانچه با وجود تمام راهکارها باز هم احساس می‌کنید که در محل کارتان از شما قدردانی نمی‌شود، علامت خوبی برای ماندن در شغل فعلی نیست. همه‌ی ما به دلایل زیادی عمرمان را وقف مشاغلی می‌کنیم که برای ما مناسب نیستند. این دلایل می‌تواند نیاز به کسب تجربه یا اجبار به بودن در یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص باشد. با این حال، اگر تلاش‌های شما برای ارزش‌دهی به کارتان جواب نمی‌دهد، گزینه‌ی شغل جدید را هم در نظر بگیرید.

توسطحمیده خادم زاده
منبعزومیت
مطلب قبلیقیمت مواد غذایی در جهان به بالاترین رقم در چهار سال اخیر رسید
مطلب بعدیکاهش قیمت طلا و ارز در بازار

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید