وضعیت تولید و صادرات پسته ایران و آمریکا

صادركنندگان ایرانی در سال گذشته ١١٤هزارتن پسته به ارزش حدود یك میلیارد و 200 ملیون دلار به كشورهای مختلف دنیا صادر كردند

سال رونق پسته

گزارشها حاکی از آن است که سال گذشته ایران محصولی حول و حوش ١٧٠هزار تن داشت و آمریکا ۴١۵ هزار تن را برداشت کرد. 

رییس سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است: «با نگاهی به گزارش‌ها به این نتیجه می‌رسیم که در مبحث فروش و صادرات پسته در سال محصولی پیش رو نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت و تنها نیازمند مدیریت صحیح و حضور هوشمندانه در داخل و خارج هستیم.»

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محسن جلال پور در تازه ترین یادداشت تلگرامی خود نوشت: «کم کم به اوایل شهریور نزدیک می‌شویم. ماه برداشت محصول پسته. این روزها همه اهالی این صنعت در تکاپوی برداشت و در فکر بازار و قیمت و…. هستند. اما دو روز پایان این هفته روزهای خاص پسته‌ای بود. چهارشنبه مجمع عمومی انجمن ملی پسته و پنج‌شنبه ستاد پسته برگزار شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سال گذشته ایران محصولی حول و حوش ١٧٠هزار تن داشت و آمریکا ۴١۵ هزار تن را برداشت کرد. جمع محصول ما و آمریکا در سال قبل ۵٨۵ هزار تن بود که با احتساب ۶٠هزارتن محصول مانده سال قبل از آن، کل حجم پسته عرضه شده به بازار به عددی نزدیک به ۶۵٠ هزار تن می‌رسید.

گزارش انجمن پسته حاکی از آن بود که صادرکنندگان ایرانی ١١۴هزارتن از این محصول را به ارزش حدودی یک میلیارد و 200 ملیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر کرده‌اند که با احتساب مصرف داخلی و ضایعات مربوطه در حال حاضر کمتر از 6 هزار تن از محصول سال گذشته ایران باقی مانده است.

برای محصول پیش رو در کل کشور، انجمن، تخمین ٢٣۵ هزار تن را دارد. یعنی آنچه در سال محصولی جدید از طرف ایران قابل عرضه است حدود ٢۴٠هزار تن خواهد بود.

همچنین این گزارش، خبر از عدم مصرف ١١٠ هزار تن از محصول سال قبل آمریکا را داشت. پیش‌بینی محصول سال جاری آمریکا نیز رقمی در حدود ٢٧٠ هزار تن است، بنابراین جمع محصول قابل ارائه آمریکا نیز در سال محصولی پیش رو ٣٨٠ هزار تن خواهد بود. با محاسبه مجموع پسته ایران و آمریکا برای سال جدید به عددی حدود ۶٢٠ هزار تن می‌رسیم که از میزان مشابه سال قبل کمی کمتر است.

با توجه به این مطلب که بازیگران اصلی صحنه محصول پسته در دنیا، ایران و آمریکا هستند و با نگاه به این اعداد و ارقام، به این نتیجه می‌رسیم که در مبحث فروش و صادرات در سال محصولی پیش رو نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت و تنها نیازمند مدیریت صحیح و حضور هوشمندانه در داخل و خارج هستیم.

عرضه تدریجی و مستمر از طرف تولیدکنندگان می‌تواند در روند آرامش و ثبات قیمت نقش بسزایی داشته باشد.

مدیریت عرضه محصول در بازارهای داخلی و خارجی و چگونگی عملکرد صادرکنندگان در عرصه رقابت با آمریکا برای ما اصل مهمی است که بایستی تا قبل ازبرداشت به پیش نیازهای آن پرداخت.

تامین نقدینگی مناسب خصوصا در ابتدای فصل می‌تواند در ایجاد یک توازن در عرصه داخل و خارج و مدیریت بازار نقش بسزایی ایفا کند.

آنچه در جلسه ستاد پسته استان به آن پرداخته و تاکید شد، پیش‌بینی منابع مالی از طریق بانک‌ها و صندوق توسعه ملی است که بخشی از آن محقق و بخش دیگری در جلسات هفته‌های آتی با صندوق توسعه ملی و بعضی از بانک‌ها دنبال خواهد شد.

همچنین تاکید شد چنانچه روال منطقی و قابل قبولی در بورس پسته اتخاذ شود، این نهاد نیز در سال جاری می‌تواند در متوازن کردن عرضه و تقاضا و ثبات قیمت‌ها نقش مهمی ایفا کند. در این ارتباط نیز مصوب شد طی روزهای اتی جلساتی تشکیل و در این زمینه راهکارهای مناسب و عملی اتخاذ شود.»

منبعخبر آنلاین
مطلب قبلیسهم ایران از گردشگری سلامت: 150 هزار بیمار؛ 500 میلیون دلار درآمد
مطلب بعدیداستان برند: ایسوس، بزرگترین تولید‌کننده‌ مادربورد دنیا

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید