وزیر صنعت: ارزش بازار لوازم خانگی کشور 16 هزار میلیارد تومان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت صنعت گفت: باید صنعت لوازم خانگی را در کشور گسترده کنیم تا مصرف محصولات پایه مانند مس، آلومینیوم و فولاد نیز افزایش یابد.

به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگاران ارزش تولیدات داخلی لوازم خانگی در کشور را حدود 10 هزار میلیارد تومان اعلام کرد

وی افزود: ارزش کل تولیدات لوازم خانگی موجود در بازار کشور حدود 16 هزار میلیارد تومان برآورد می شود و به همین خاطر باید حمایت‌های خود را از تولید لوازم خانگی در کشور از سطح کنونی کمی بالاتر ببریم تا قدرت رقابت بیشتری را برای تولید کنندگان ایرانی به وجود بیاوریم.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد شرکت‌های مشترک ایرانی و خارجی و ورود فناوری روز دنیا به کشور با این هدف، تصریح کرد: تحقیق و توسعه مشترک میان شرکت‌های بزرگ تولید کننده لوازم خانگی جهان با ایران و تولید بعضی برندهایی که برای صادرات در منطقه می‌تواند مفید واقع شود در داخل کشور از برنامه ریزی‌های مورد تأکید دولت یازدهم بود که در این دولت نیز ادامه می یابد.

شریعتمداری با طرح اینکه در بازار داخلی ایران نام‌های تجاری مشهوری را مشاهده می کنیم، گفت: به لحاظ صرفه جویی و ذخیره انرژی در صنعت لوازم خانگی قدم‌های خیلی خوبی برداشته شده است. بسیاری از محصولات صنعتی این نمایشگاه دارای برچسب مصرف انرژی A هستند که این نگاه در تولید محصولات خانگی ارزشمند است. همچنین تنوع محصولات در این نمایشگاه بسیار چشمگیر است و قدمهای خوبی در این عرصه برداشته می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه صادرات لوازم خانگی داخل در بازارهای کشورهای همجوار آغاز شده است، ادامه داد: صنعت لوازم خانگی یکی از صنایعی که در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و مصرف صنایع پایه کشور مانند مس و فولاد می‌تواند نقش موثری ایفا کند و باید صنایع الکترونیک و لوازم خانگی را در کشور گسترده کنیم تا مصرف محصولات پایه مانند مس، آلومینیوم و فولاد نیز در کشور نیز افزایش یابد.

شریعتمداری همچنین تصریح کرد: امیدواریم این مسیری که کشور در گام چهارم صنعتی شدن جهان به لطف الهی در این ایام برداشته است به همت ایرانیان و با شعار “ما می توانیم” مستحکم تر در آینده ادامه پیدا کند و تولیداتی ارزشمنتر و قابل رقابت در سطح بازارهای جهانی را در مجموعه صنایع کشور مشاهده کنیم.

دیوارهای تعرفه ای ایران را از ترس افزایش قاچاق کالا، کوتاه نمی کنیم و تلاش می کنیم که این سیاست رقابتی و هدفمند دنبال شود به گونه ای که تولید کنندگان داخلی همواره خود را در معرض رقابت احساس کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه در حوزه قاچاق باید تلاش برای کنترل مرزها بیشتر شود، افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت دوازدهم با استحکام بیشتری با هماهنگی همه نیروهای نظامی و انتظامی در کنترل مرزها اقدام خواهد کرد.

شریعتمداری با اشاره به برخی فعالیت‌ها در حمایت از مرزنشینان مانند واردات از طریق ته لنجی یا بازارچه‌های مرزی، گفت: دولت دوازدهم تلاش دارد برای حمایت از تولید داخلی، با ساماندهی این فعالیت‌ها، میزان کالاهایی که با تعرفه صفر و به صورت قاچاق از این طریق وارد می شوند را کنترل کند. دیوارهای تعرفه‌ای را از ترس افزایش قاچاق کالا کوتاه نمی‌کنیم.

وی با اعلام اینکه سیاست حمایت تعرفه ای را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: دیوارهای تعرفه ای ایران را از ترس افزایش قاچاق کالا، کوتاه نمی کنیم و تلاش می کنیم که این سیاست رقابتی و هدفمند دنبال شود به گونه ای که تولید کنندگان داخلی همواره خود را در معرض رقابت احساس کنند.

شریعتمداری در پایان یادآور شد: گزارش‌های مسؤولان در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حکایت از ورود بسیار محدود کالای قاچاق به داخل و کم شدن آن در سال‌های اخیر است. اما واردات قانونی با حقوق ورودی کم نیز باید محدود شود.

مطلب قبلیراز جذب سرمایه برای استارتاپ
مطلب بعدیحراج سکه طلا در بانک کارگشایی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید