وزیر اقتصاد:قیمت بنزین در حال نهایی شدن است

وزیر اقتصاد گفت: قطعاً به دنبال رفاه جامعه، کاهش فساد و افزایش شفافیت و رشد و سرمایه‌گذاری از طریق اصلاح یارانه‌ سوخت هستیم و موضوع نرخ بنزین در حال بررسی است و نباید اجازه دهیم این سرمایه کشور هدر برود و قیمت آن در آستانه نهایی شدن است.

ایلنا نوشت: ویزر اقتصاد اظهار داشت:از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی 10 میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است، باید نسبت به پول ملی تعصب داشته باشیم مگر چه اتفاقی افتاده که ارزش پول ملی ما کاهش یافته است

فرهاد دژپسند در دومین نشست وزارت اقتصاد و دارایی با مجمع کارآفرینان کشور گفت: کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد چون همه می‌دانند که ما در جنگ اقتصادی هستیم و تعارف هم نداریم، اینکه بیان شود جنگ اقتصادی نداریم در واقع کم دقتی است. همه نیروها معطوف به این است که از ورود منابع به کشور ممانعت شود و تمام تلاش‌ها صورت می‌گیرد تا مردم از دولت فاصله و در برابر حکومت موضع بگیرند و تمام این ابزارها اقتصادی است.

وی ادامه داد:بنابراین نباید در این شرایط جنگ حیدری-نعمتی داشته باشیم و دیگر من و تو موضوعیت ندارد. همه ما یک هدف داریم، اگر محقق شود همه برنده هسیم و اگر خدای نکرده محقق نشود  همه بازنده هستیم  و برای رسیدن به این هدف نیازمند همگامی است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما باید به دنبال رشد سرمایه، رشد تولید، رشد اشتغال، افزایش رفاه و اعتلای کشور باشیم گفت: در این مسیر ناهموار نیاز به این داریم که دست در دست هم بدهیم، یک جایی شما از برخی خواسته‌ها بگذرید و ما نیز باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی متذکر شد: اگر کسی پیدا شد که هویت و استقلال ما را نادیده گرفت باید با آن مقابله کرد و راهکار آن نیز تقویت بنیه است و باید منافذی را پیدا کنیم تا این مسیر را به سلامت طی کنیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: در حال حاضر همه در مورد سرمایه در گردش مشکل دارند و از سویی نقدینگی بالایی در جامعه وجود دارد. برخی بانک‌ها نسبت تسهیلات به سپرده حتی 100 درصد نیز دارند اما این نسبت برای برخی از بانک‌ها بسیار پایین است و گیر اصلی کار نیز همین بانک‌ها هستند، البته بورس نیز ظرفیت بالایی در تامین مالی دارد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی می‌توانند در خارج از کشور نیز سرمایه‌گذاری کنند، گفت: بنده در دیداری که با مسئولین عراقی داشتم موضوع ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این کشور و همچنین در دیدار با مقامات آذربایجانی سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در این کشور مطرح شد و دولت در این زمینه حاضر به پشتیبانی کامل است، باید دریچه‌ها را باز کرد و به یکجا محدود نشد.

وی افزود: از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی 10 میلیارد دلار  آن به کشور بازگشته است، باید نسبت به پول ملی تعصب داشته باشیم مگر چه اتفاقی افتاده که ارزش پول ملی ما کاهش یافته است

وزیر اقتصاد در حاشیه این نشست در  جمع خبرنگاران در مورد اصلاح نظام بانکی و لایحه آن  گفت: اصلاح نظام بانکی لزوماً مبتنی بر لایحه نیست و بخشی از آن در اختیار دولت و اختیارات بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و کارهای مربوط به آن انجام می‌شود، بخشی از آن نیز نیاز به مصوبه مجلس دارد. در حال حاضر نیز وزارت اقتصاد برای موضوع سهام و دارایی‌های بانک‌های دولتی پیشنهاداتی داده که ساختار و قواعد آن را تهیه کرده است، چون تاکنون وجود نداشت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گفت: امیدواریم هفته آینده بازار متشکل ارزی اجرایی شود.

 

مطلب قبلیجادوی بازار مسکن؛ گرانی و رکود در کنار هم
مطلب بعدیبزرگ‌ترین چالش توسعه حمل و نقل ریلی در کشور چیست؟

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید