ورشکستگی منابع آبی ایران با مصرف بی رویه

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کشور به شرایط ورشکستگی آبی رسیده اما انجمن های علمی درگیر مشاوران و پیمانکاران و منافع شخصی هستند و سکوت کرده اند.

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری در همایش بررسی ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست ایران که در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج برگزار شد، افزود: از انجمن های علمی انتظار می رود که هر جا دستگاه های اجرایی و قانون گذاری اشتباه کردند، سکوت نکنند و آن را اصلاح کنند.

وی خاطرنشان کرد: امروز گرفتار بسیاری از مشکلات هستیم که بنا به دلایلی انجمن های علمی سکوت کرده اند و منجر شده تا بزرگترین گرفتاری ها را داشته باشیم.

کلانتری نمونه این مشکلات را موضوع آب در کشور و سیاست اشتباه در مدیریت این بخش دانست و اظهار داشت: اگر از ۴۰ سال پیش تا کنون انجمن های علمی ساکت نمی ماندند و ناظر بودند، امروز به ورشکستگی آبی نمی رسیدیم.

وی گفت: در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود که منابع تجدید شونده آبی ۸۸ میلیارد مترمکعب باشد و مصرف آن ۹۷ میلیارد مترمکعب باشد که حدود ۱۱۰ درصد استحصال از منابع آبی در کشور انجام می شود در حالیکه سقف آن ۴۰ درصد از منابع تجدید شونده آبی است.

معاون رییس جمهوری افزایش محصول، خودکفایی، کاهش وابستگی و استقلال کشور را از جمله نیات خیر دانست و اظهار داشت: بعضی از افراد کسانی بودند که این مسایل را پیش بینی می کردند ولی خودشان در استحصال آب پیشقدم شدند و خودشان آن را طراحی کردند زیرا درآمد خودشان از این راه ها بود.

وی گفت: معدود افرادی بودند که در این ۳۶ سال نسبت به این موضوع اعتراض کردند و بقیه انجمن های علمی وابسته به آب سکوت کردند و دولت ها و مجالس فکر کردند که راه درستی می روند.

کلانتری با بیان اینکه هیچکس از خودکفایی ناراحت نمی شود، افزود: ولی بها و هزینه های پیش رو را درست محاسبه نکردند و متاسفانه فکر می کردیم که هر اول بودن در جهان مطلوب و پسندیده است.

وی به موضوع مبارزه با آفت سن گندم در کشور اشاره کرد و ادامه داد: زمانی در مبارزه با این آفت در جهان اول بودیم که دلیل شیوع این آفت نابودی منابع طبیعی و اراضی که شخم خورده بودند، بود و منجر شد که آفتی را پرورش دادیم که بدنی پرچرب و مقاوم به سرما داشت.
وی گفت: تا جایی که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار مبارزه با سن گندم انجام دادیم و افتخار می کردیم به اول شدن در این موضوع که نتیجه فرسایش خاک است.

کشور اول در فرسایش ژنتیکی در دنیا هستیم

معاون رییس جمهوری یکی دیگر از رتبه های نخست ایران در جهان را موضوع فرسایش ژنتیکی دانست و افزود: این فرسایش هم در بخش گیاهی و هم در بخش جانوری مشاهده می شود زیرا فرسایش ژنتیک جانوری حاصل ژنتیک گیاهی و فرسایش ژنتیک گیاهی حاصل از خشکی و خشکسالی است.

وی به نماد اخیرایران که همان یوزپلنگ ایرانی است اشاره کردو بیان داشت: از ۱۶ سال پیش برنامه حفاظت از یوزپلنگ در سازمان حفاظت محیط زیست شروع شد و با میلیاردها ریال طرح حفاظت از ۱۱۲ قلاده یوزپلنگ به اجرا درآمد در حالیکه با صرف این هزینه ها اکنون فقط ۴۷ یوزپلنگ ایرانی در کشور باقی مانده است.

در سازمانی که مسئولیتش با من هست و آب پایه محیط زیست است حتی یک کارشناس متخصص در مورد آب نداریم ولی ۱۰ کارشناس در مورد گرگ داریم

وی دلیل اصلی این کاهش جمعیت را گرسنگی دانست و گفت: در کشورو عرصه ها گیاهی نیست تا به عنوان غذای این حیوان استفاده شود که ناشی از نگرش های روبنایی استفاده بی رویه از منابع و تخریب مراتع است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یکی دیگر از موضوعات را استفاده بیش از حد دام از مراتع دانست و افزود: در دهه ۶۰ که ۷۰ میلیون واحد دامی در کشور موجود بود و منابع طبیعی اعلام کرده بود که این تعداد بیش از ظرفیت مراتع هستند و در حالی که زمانی بود که تخریب مراتع در حداقل میزان بود ولی کارشناسان مربوطه به آن معترض بودند.

وی بیان داشت: امسال افتخار می کنیم که ۱۲۰ میلیون واحد دامی داریم که در مراتعی که فرسوده هستند و منابع آبی را از دست داده اند، مشغول چرا هستند.

وی گفت: هر رفتاری باید توجیه اقتصادی داشته باشد تا در توسعه پایدار بگنجد در حالیکه رفتارهای ما رفتارهای خصومت آمیز با جمهوری اسلامی بوده و رفتاری که با آب کردیم هیچ دشمنی اگر در کشور ما حاکم بود نمی کرد.

از ۱۶ سال پیش برنامه حفاظت از یوزپلنگ در سازمان حفاظت محیط زیست شروع شد و با میلیاردها ریال طرح حفاظت از ۱۱۲ قلاده یوزپلنگ به اجرا درآمد در حالیکه با صرف این هزینه ها اکنون فقط ۴۷ یوزپلنگ ایرانی در کشور باقی مانده است.

نبود حتی یک کارشناس متخصص آب در محیط زیست
کلانتری محیط زیست را امانتی برای آیندگان دانست و افزود: آیا توانسته ایم از این امانت به خوبی حراست کنیم؟نه، در سازمانی که مسئولیتش با من هست و آب پایه محیط زیست است حتی یک کارشناس متخصص در مورد آب نداریم ولی ۱۰ کارشناس در مورد گرگ داریم.

وی ادامه داد: ما که مسئولیت حفظ محیط زیست به عنوان امانت نسل های آینده را می خواهیم بازی کنیم و داشته باشیم باید بدانیم که محیط زیست و منابع طبیعی نه سیاسی است نه مساله روزمره و داریم با کشور بازی می کنیم، کشوری که همین امروز به ورشکستگی آبی رسیده است.

وی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه بخش کشاورزی با این بهره وری موجود آب که سالیانه حق نداریم بیش از ۳۵ میلیارد متر مکعب از منابع موجود آبی را استفاده کنیم، برنامه ای به دولت ابلاغ شده که ۱۳۲ میلیارد مترمکعب آب را نیاز دارد در حالیکه منابع تجدید پذیر آن فقط ۸۸ میلیارد مترمکعب است.

معاون رییس جمهوری یادآور شد که انجمن های علمی منابع طبیعی، کشاورزی، محیط زیست، آب و خاک ساکت هستند در مقابل تکالیف قانونی که آقایان تصویب کردند.

وی گفت: دستاوردهای علمی در جایی که تخریب هست استفاده از آن مجاز هست، محیط زیست و منابع طبیعی دستگاه های تصدی گری نیستند بلکه دستگاه متولی و حاکمیتی هستند که باید دستگاه تنظیم کننده استفاده از مراتع باشند.

کلانتری بیان داشت: مردم ما حق دارند رفاه بخواهند و حق دارند که خدمات بیشتری از حاگمیت ها بخواهند ولی همین مردم در عین این خواست ها، تخریب نمی خواهند و ما موظف هستیم به عنوان دستگاه متولی بستر را برای بهبود زندگی مردم آماده کنیم.

وی تاکید کرد که توسعه پایدار هیچ تضادی با ا ین دو موضوع ندارد و اگر عقل حاکم باشد این ها هیچ تضادی برای هم ندارند.

وی با بیان اینکه جنگل بخشی از محیط زیست است، افزود: وزیر نیرو بایستی خود را تا ۳ ماه آینده آماده استیضاح کند چون بایستی به یکسری از درخواست ها جواب منفی دهد.

معاون رییس جمهوری گفت: ساختار ما نباید طوری باشد که مورد هجمه قرار گیرد و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص محیط زیست و منابع طبیعی نبایستی به صورت مرتب تغییر کند.

مطلب قبلیکشورهای دارای بیشترین فارغ التحصیل دکترا/اینفوگرافیک
مطلب بعدی“۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از مالیات معاف است”

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید