هند به زودی مرکز مصرف انرژی جهان خواهد شد

رشد سریع تقاضا برای انرژی در هند سبب شده است که این کشور در چند سال آینده به مرکز مصرف انرژی در جهان تبدیل شود.

به گزارش ایرنا به نقل از داده های پایگاه اینترنتی مجمع جهانی اقتصاد، اگرچه کشورها در مذاکرات توافق اقلیمی پاریس متعهد به کاهش تولید گاز های گلخانه ای شده اند اما تحلیل های اخیر نشان می دهد که انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 همچنان افزایش خواهد یافت. این بدان معناست که مصرف انرژی در جهان نه تنها کاهش نیافته بلکه همچنان سیر صعودی خود را حفظ کرده است. می توان نتیجه گرفت که وعده های فعلی کشورها در محافظت از اقلیم کنونی زمین صرفا روند تولید گازهای گلخانه ای را تضعیف خواهد کرد.

دلیل اصلی این امر که توسط آژانس بین المللی انرژی در گزارش جدید ‘چشم انداز انرژی جهانی’ برجسته شده است، این است که در دو دهه آینده یک سوم رشد نیاز به مصرف انرژی اتفاق خواهد افتاد که بیشتر این نیاز نیز توسط زغال سنگ و سایر سوخت های فسیلی تامین خواهد شد.

در گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد در همین زمینه منتشر کرده است یک کشور به دلیل نقش زیادی که در افرایش مصرف انرژی در جهان ایفا می کند برجسته شده است و آن کشوری به جز هند نیست که با جمعیت 1.2 میلیارد نفری خود بازار بزرگ مصرف انرژی جهان است.

نباید فراموش کرد که 250 میلیون نفر در این کشور که اکثرشان هم در روستاها زندگی می کنند به برق دسترسی ندارند.

این گزارش به نقل از فاتح بیرول دبیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد که هند در حال تبدیل شدن به مرکز مصرف انرژی جهان است. تمام محسابات نشان می دهند که هند به بزرگ ترین کشور مصرف کننده زغال سنگ در جهان تبدیل خواهد شد. این کشور همچنین بزرگ ترین کشور متقاضی نفت در جهان خواهد بود و بیش از 20 درصد از پنل های خورشیدی جهان نیز در هند نصب خواهند شد.

وی افزود: تبدیل شدن هند به بزرگ ترین کشور مصرف کننده انرژی در جهان به این دلیل است که میزان تقاضای انرژی در چین کاهش یافته است . از طرف دیگر هند همچنان تلاش می کند به افراد بیشتری برق رسانی کند.

به اعتقاد این کارشناس، گسترش روند شهرنشینی در هند به این معنی است که خودرو و تجهیزات بیشتری تولید خواهند شد که این امر به معنی افزایش مصرف سوخت و برق خواهد بود.

بر اساس گزارش این سازمان، هند قصد دارد تا سال 2022 ظرفیت تولید انرژی خورشیدی خود را از طریق نصب گسترده پانل های خورشیدی به 175 گیگاوات افزایش دهد. اما افزایش تقاضا برای انرژی الکتریسیته و همچنین وابستگی شدید بخش انرژی هند به زغال سنگ به این معنی است که میزان استفاده از این سوخت آلوده کننده در هند افزایش خواهد یافت.

این درحالی است که نزدیک به 850 میلیون نفر از جمعیت هند برای پخت و پز خود به سوخت های جامد وابسته هستند و به گاز خانگی دسترسی ندارند. این نوع پخت و پز بسیار خطرناک است زیرا در محیط بسته گازهای سمی تولید می کند اما تغییر روش مردم در پخت و پز به وسیله برق به این معنی خواهد بود که هند به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.

هند که از جمله کشور های امضا کننده توافق اقلیمی پاریس است متعهد شده تا سال 2030، 40 درصد از ظرفیت انرژی خود را از طریق منابع غیر فسیلی تامین کند و همچنین با کاشتن درختان به تعداد کافی، 2.5 تا 3 گیگا تن دی اکسید کربن را از جو خارج کند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، هند برای رسیدن به این اهداف خود باید ساختمان های کم انرژی احداث کند و شهرهای خود را هوشمند سازد و آلودگی هوا را کنترل کند.

مطلب قبلیرشد اقتصادی ایران امسال به 3.7 درصد می رسد
مطلب بعدیچطور برای جذب مخاطب تیتر جذاب بزنیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید