هر ایرانی‌ چقدر مالیات می‌دهد؟

سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده به ازای هر ایرانی نزدیک به یک میلیون و ششصد هزار تومان در سال است.

به گزارش خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد سرانه پرداخت مالیات برای هر ایرانی برابر با 133 هزار تومان در ماه یا به عبارت دیگر یک میلیون و 598 هزار تومان در سال است.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته به طور متوسط نزدیک به 50 درصد تولید ناخالص داخلی مالیات پرداخت نمی کند.

سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در ایران در مقایسه با استانداردهای بین المللی بسیار اندک است. بر اساس مفاد پیش بینی شده در لایحه بودجه سال 1397 ، 35 درصد از منابع عمومی دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود.

به طور متوسط نزدیک به 50 درصد تولید ناخالص داخلی مالیات پرداخت نمی کند

این سهم برابر با 129 هزار میلیارد تومان است. با احتساب جمعیت 80 میلیون نفری این سرانه برای پرداخت مالیات محاسبه شده است. مالیات ها در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته مالیات های مستقیم نظیر مالیات بر شرکت ها، مالیات بر حقوق و دستزمد و مالیات بر نقل و انتقال املاک و … و همچنین مالیات های غیر مستقیم مانند مالیات بر واردات، مالیات بر ارزش افزوده و … تقسیم می‌شوند.

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته مالیات شرکت های غیر دولتی در سال آینده 23 هزار میلیارد تومان و مالیات پیش بینی شده در شرکت ها و موسسات دولتی برابر با 13 هزار میلیارد تومان است.

سازمان های اداره کننده نهادها و بنیادها نیز بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تنها 10 میلیارد تومان است. در سال آینده شرکت های آستان قدس رضوی 30 میلیارد تومان و مالیات بر درآمد افراد و مشاغل حدود 19 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که 15 درصد از درآمدهای مالیاتی عمومی را شامل می شود.

بر اساس این گزارش کارمندان دولت 6.1 هزار میلیارد تومان ، کارکنان بخش خصوصی 5.7 هزار میلیارد تومان ، اصناف و مشاغل 1.3 میلیارد تومان و مستغلات 1.3 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

از میان مالیاتهای مستقیم، مالیات بر ثروت آخرین قلم این دسته از مالیاتها به شمار می رود که حدود 5/3 هزار میلیارد تومان است. این رقم کمتر از 3 درصد از درآمدهای مالیاتی و حدود 25 صدم درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

میزان مالیات های غیرمستقیم در ایران طبق پیش بینی های صورت گرفته در بودجه سال آینده برابر با 70 هزار میلیارد تومان خواهد بود که سهمی 54 درصدی از کل درآمدها مالیاتی را تشکیل می دهد.

جدول زیر میزان مالیات دریافتی بخش های مختلف را در سال آینده نشان می دهد:

مطلب قبلیافزایش معاملات مسکن تهران؛ متوسط قیمت از مرز ۵میلیون تومان گذشت
مطلب بعدیمسائل مربوط به کسب و کار را شخصی نکنیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید