مهدی خان محمدی، بنیانگذار نان سحر

مهدی خان محمدی، مديرعامل و بنيانگذار مجموعه نان سحر

زندگی مهدی خان محمدی، بنیانگذار نان سحر مصداق بارز ضرب المثل خواستن، توانستن است؛ او از هیچ شروع کرد و با تلاش بسیار گروه صنعتی نان سحر را راه‌اندازی کرد

زندگینامه مهدی خان محمدی، مدیرعامل و بنیانگذار نان سحر

مهدی خان محمدی متولد سال ۱۳۳۳ در شهرستان ابهر است. پدرش تاجر پارچه و یکی از ثروتمندان شهر بود. او تا کلاس ششم ابتدایی در ابهر درس خواند و به مدرسه رفت ولی با ورشکستگی پدرش و دزدی از خانه‌یشان همه اموالشان را از دست دادند و سرنوشت زندگی‌اش به گونه‌ای دیگر رقم خورد.

او بعد از پایان امتحانات ششم ابتدایی (12 سالگی) شروع به کار کرد؛ مدتی چوپان بود ولی بعد تصمیم گرفت باوجود مخالفت‌های پدرش برای کار به تهران بیاید. او یک روز بدون اینکه پدر و مادرش بدانند سوار اتوبوس شد و به تهران و خانه عمویش رفت و از فردای همان روز هم در قهوه خانه‌ای که دایی‌اش در آن کار می کرد، مشغول شد. او تمام درآمدش را که 45 تومان بود برای پدرش می فرستاد و حتی صبحانه، ناهار و شام را هم در قهوه خانه می‌خورد.

مهدی خان محمدی تقریبا سه ماه شاگرد قهوه خانه بود ولی بعد باتوجه به اینکه علاقه چندانی به این کار نداشت آن را رها کرد و شاگرد یک میوه فروشی شد و مدتی در این کار بود و از خود ذوق بسیاری هم نشان داد و چندین بار هم حقوقش افزایش پیدا کرد ولی در نهایت متوجه شد که میوه فروشی هم شغل دلخواهش نیست و از این کار هم بیرون آمد و از طریق یکی از آشنایانش به کارخانه کفش ملی ( که مدیر آن ایروانی بود) رفت و کارگر این کارخانه شد.

او در این مجموعه صنعتی خیلی سریع رشد کرد و از کارگر ساده به کنترل‌چی و کارپرداز تبدیل شد. بنیانگذار کارخانه کفش ملی ایروانی علاقه بسیاری به خان محمدی داشت و در او استعداد بسیاری می دید و همین باعث شده بود که بارها از خان محمدی تجلیل کند و به او جوایزی را بدهد و همچنین برای تعدادی از کارگران از جمله خان محمدی معلم گرفته و کلاس زبان انگلیسی برگزار کند. البته هیچکدام از این ها هم در نهایت دلیلی نشد تا خان محمدی در کارخانه کفش ملی بماند زیرا او تصمیم گرفته بود کسب و کار خود را راه اندازی کند و دوست نداشت تنها حقوق بگیر باشد بلکه می خواست همچون ایروانی کارآفرین و کارفرما باشد.

نان سحر

کار مورد علاقه خان محمدی از همان دوره جوانی و با خروج از کارخانه کفش ملی تولید و فروش نان بود. او همان زمان هم گاهی به جای عمویش که در خانه اش زندگی می کرد و فروشنده نان بود، نان می فروخت و به او کمک می کرد و مدتی هم برای عمویش کار کرد، او دوچرخه عمو را می گرفت از نانوایی ها نان می خرید و بعد بین ساندویچی ها و مغازه های بزرگ پخش می کرد تا اینکه تصمیم گرفت برای خودش کار کند و مشتری های خود را داشته باشد.

خان محمدی باتوجه به علاقه ای که به این کار داشت خیلی سریع رشد کرد، از 5 صبح تا 10 شب کار می کرد و بین مغازه ها انواع نان و کیک و کلوچه پخش می کرد. پس از مدتی برای راحتی کار موتور خرید و همین موضوع باعث شد مشتری هایش را در سطح شهر افزایش دهد و حتی چند کارگر استخدام کرد که برای او نان توزیع کنند.

مهدی خان محمدی، بنیانگذار نان سحر

مهدی خان محمدی هنوز 20 سال نداشت که یکی از مشتریانش که صاحب نانوایی در پل رومی بود، به او پیشنهاد اجاره و یا خرید آن نانوایی را داد. او ابتدا آن جا را به مدت چهار سال اجاره کرد ولی بعد خرید. البته او به دنبال راه اندازی یک نانوایی سنتی نبود بلکه بزرگ فکر می کرد و دوست داشت که یک مجموعه تولید نان صنعتی راه اندازی کند، برای همین سال 1353 برای اولین بار به عنوان یک فعال بخش خصوصی ماشین‌آلات تولید نان صنعتی را از آلمان وارد ایران و تولید را شروع کرد و هسته ابتدایی مجموعه نان سحر را شکل داد. روز اول که نان سحر افتتاح شد این مجموعه تنها سه کارگر داشت و امروز در این مجموعه بیش از هزار نفر مشغول به کار هستند و بیش از ۱۷۵ نوع نان تولید می‌ کنند. خان محمدی برای توانمندی خود در کار دوره های تخصصی بسیاری را در زمینه آرد و نان در خارج از کشور گذرانده است.

مطلب قبلیهمکاری ال‌جی و Jaguar Land Rover، کسب جایزه AUTOBEST اروپا
مطلب بعدیآمازون پنجمین کارفرمای بزرگ جهان در سال 2020 شد

یک دیدگاه

 1. می دونستید که نان لواش سحر دو برابر قیمت بیسکویت ساقه طلای هست!!!!
  من از نان سر چند ساله نان می خرم. ۱۱فروردین دیدم نان لواش هم دارد.
  نان لواش سحر در بسته‌های ۱۳۵گرمی به قیمت ۸هزار تومان فروخته می شود.
  بیسکویت ۲۰۰گرمی ساقه طلایی ۷۵۰۰تومان هستش.
  می بینید که تقریبا ۲۰۰گرم نان سحر می شود حدود ۱۲هزار تومان!!!!!!!
  با خودم فکر می کردم که نان سحر چه انسانی هست که با مردم هرچند مردم پولدار می کند.
  وقتی سرگذشتش را از سایت شما خوندم، فهمیدم آدم بی سواد و بی…….. می باشد. لذا حرجی نیستش.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید