معاون وزیر کشاورزی: برنامه صدور فرآورده‌های شتر به اروپا را داریم

معاون بازرگانی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: پرورش شتر برای صادرات فرآورده های آن بویژه به اتحادیه اروپا در دستور کار است و از هیچ کشور اروپایی واردات این دام صورت نمی گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی اکبر مهرفرد» عصر چهارشنبه در آیین گشایش دهمین جشنواره و نمایشگاه محصولات ارگانیک تهران در پاسخ به ایرنا افزود: ممنوعیتی برای واردات شتر وجود ندارد و واردات کمی داریم اما از هیچ کشور اروپایی این دام وارد نمی شود.

ممنوعیتی برای واردات شتر وجود ندارد و واردات کمی داریم اما از هیچ کشور اروپایی این دام وارد نمی شود.

وی درباره آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر واردات شتر از کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و انگلیس تصریح کرد: منشا واردات شتر در کشور برخی بازارچه های مرزی استان سیستان و بلوچستان است که این دام ها پس از قرنطینه، وارد کشور می شوند.

مهرفرد ادامه داد: زمانی گوساله و گوسفند از این مرزها وارد کشور و ذبح می شد و امروز شتر نیز به آن اضافه شده است.

وی ادامه داد: خارجی ها به دنبال سرمایه گذاری در ایران برای پرورش شتر هستند، ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم تا پس از سرمایه گذاری، مطابق مقررات کشورمان تولید و صادرات انجام شود؛ زیرا این امر موجب بهبود کسب و کار در کشور می شود.

به گزارش ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها بویژه محصولات غذایی و دامی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

ایران با برخورداری از آب و هوای خشک و نیمه خشک، یکی از تولیدکنندگان شتر در جهان به شمار می رود.

در هفته های گذشته برخی رسانه ها به استناد آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران مدعی شدند امسال محموله شتر از انگلیس به وزن 25 هزار و 430 کیلوگرم و ارزش 41960 دلار، یک محموله از ایتالیا به وزن 6هزار و 910 کیلوگرم و ارزش 11402 دلار و یک محموله از آلمان به وزن 24 هزار 190 کیلوگرم و ارزش 39914 دلار وارد شده است.

طبق این آمار، علاوه بر این سه کشور اروپایی، ایران همچنین از چین، کره جنوبی، ترکیه، پاکستان، امارات و افغانستان نیز شتر وارد کرده است.

دهمین جشنواره و نمایشگاه تولیدات ارگانیک از بیست و دوم آذرماه تا اول دی‌ماه به مدت ١٠ روز در بوستان گفت‌وگوی تهران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه همه روزه از ساعت ٩ تا ٢١ میزبان علاقه مندان است.

هیات استانداردهای ملی ارگانیک امریکا «کشاورزی ارگانیک» را نظام مدیریت تولید اکولوژیکی تعریف کرده است که به تقویت و گسترش تنوع زیستی و چرخه های بیولوژیکی و فعالیت های بیولوژیکی خاک می پردازد.

این نظام بر پایه کمترین بهره برداری از نهاده های خارج از مزرعه و نیز اقدام های مدیریتی برای بازسازی نگهداری و تقویت توازن اکولوژیکی بنا شده است.

از 196 کشور دنیا، 179 کشور به کشت ارگانیک دست زده اند.

بر اساس آخرین آمار نهادهای بین المللی، در سال ٢٠١٦ گردش مالی محصولات ارگانیک 90 میلیارد بود و پیش بینی می شود در سال ٢٠١٧ از مرز ١٠٠ میلیارد دلار بگذرد.

مطلب قبلیشریعتمداری: مبادلات تجاری ایران وچین به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد
مطلب بعدیفقط ۲۰ درصد وام به تولید دادند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید