معاون وزیر جهادکشاورزی: اولویت ما کشت محصولات اساسی است

معاون زراعت جهاد کشاورزی، اولویت ما در سال زراعی جدید کشت محصولات اساسی از جمله گندم، برنج، جو و دانه‌های روغنی است و امیدواریم دولت نرخ تضمینی خرید گندم را تا پایان شهریور و بر منبای نرخ تورم اعلام کند.

به گزارش فارس، عباس کشاورز صبح امروز در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی 98-97 در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه با توجه به کمبود آب و خشکسالی چه الگویی برای کشت محصولات زراعی در سال جدید مدنظر قرار گرفته گفت: برنامه کشت پیش روی ما همچنان استفاده با بهره‌وری حداکثر از آب و تمرکز بیشتر بر آب باران است.

وی اضافه کرد: همچنین توجه به تنظیم بازار و مدیریت بازار که پایه و اساس آ‌ن تولید است، از جمله مواردی است که به آن توجه ویژه‌ای داریم، چرا که باید برای امنیت غذایی کشور تولید شود.

معاون حجتی همچنین اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی را تلفیق منافع ملی با منافع کشاورزان برشمرد و افزود: کشت گندم، جو، دانه‌های روغنی و شکر در کنار افزایش تولید برنج و ذرت از اولویت‌های ما است، مضاف بر آنکه حفظ استمرار پایدار محصولات اساسی از جمله سیب‌زمینی، سبزی و صیفی برای ما مهم است و خواهش ما از تولیدکنندگان این است که بیش از ظرفیت بازار تولید نکنند.

وی در پاسخ به اینکه این روزها کشاورزان مرز نشین سیب‌زمینی را به کیلویی یک دلار به کشورهایی همچون عراق صادر می‌کنند که نگرانی برای افزایش قیمت در داخل و کمبود به وجود آمده است، اظهار داشت: اگر به قیمت سیب‌زمینی از اسفند سال 92 تا یک ماه اخیر نگاه کنید، این محصول را سر مزرعه کیلویی 600 تومان از کشاورز خریداری می‌کردند، اما با توجه به اتفاقاتی که در تغییر نرخ ارز به وجود آمد، درآمد ناشی از صادرات سبب نوسان قیمت در بازار شد.

وی در توضیح بیشتر این موضوع تصریح کرد: ما در مناطق مرزی تولید سیب‌زمینی نداریم و سیب‌زمینی کیلویی یک دلار در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که اگر بود، ترکیه زودتر از ما دست به کار می‌شد و قیمت این محصول 0.3 دلار در هر کیلو است.  اگرچه ما منکر واسطه‌ها و سوء استفاده‌های احتمالی آنها  با افزایش نرخ ارز نیستیم.

معاون زراعت جهاد کشاورزی گفت: اگر دولت ببیند که قیمت سیب‌زمینی در داخل کشور بیش از حد بالا می‌رود، مانع صادرات آن می‌شود و قاچاق این محصول به دلیل سنگینی وزن امکان‌پذیر نیست، بلکه از مبادی رسمی صادر می‌شود.

وی  همچنین درمورد قیمت تضمینی کندم با توجه به آغاز کشت پاییزه، گفت: وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود را در زمان مقرر پیشنهاد داده است و امیدواریم نرخ تضمینی گندم تا پایان شهریور ماه برمبنای نرخ تورم اعلام شود.

مطلب قبلیدبیر انجمن واردکنندگان خودرو بازداشت شد
مطلب بعدیتشر رئیس‌جمهور به صادرکنندگان سودجو

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید