مصرف کره در کشور 10 هزار تن کاهش یافت

دبیر انجمن صنایع لبنی کشور گفت: اکنون سالیانه بین 45 تا 50 هزار تن کره در کشور تامین و مصرف می شود که نسبت به گذشته 10 هزار تن کاهش یافته است.

«رضا باکری» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طی سالهای گذشته بیش از 60 هزارتن کره در کشور تامین و مصرف می شد.

وی علت کاهش مصرف کره حیوانی را افزایش قیمت جهانی و در نهایت بالارفتن قیمت این محصول در کشور دانست و اظهارداشت: افزایش قیمت ارز مبادله ای در سال های اخیر سبب شد تا قیمت تمام شده واردات آن نیز جهش یابد ضمن آنکه رشد اخیر قیمت جهانی کره نیز در این روند بی تاثیر نبوده است.

به گزارش ایرنا، بخش عمده کره مورد نیاز کشور از محل واردات و بخشی اندکی از تولیدات داخلی تامین می شود که بخش عمده از مجموع کره وارداتی به مصرف کره صبحانه و بخش اندکی به مصارف صنعتی می رسد.

به گفته برخی کارشناسان افزایش قیمت کره داخل کشور ناشی از افزایش 2 برابری قیمت های جهانی این محصول لبنی است.

کره به عنوان اولویت نخست ستاد هدفمندسازی یارانه هاست و هر گونه تغییرات قیمت این کالا، باید پس از طی فرایند مربوطه عملیاتی شود.

سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اعلام کرده است که چنانچه قیمت جهانی کره کاهش یابد، به نسبت آن، قیمت جدید داخلی نیز محاسبه و ابلاغ می شود.

این درحالیست که اواخر اردیبهشت ماه امسال نخستین خط تولید کره با ورود دانش فنی از کشور سوئیس و فرانسه در کشور راه اندازی شد.
اکنون یک هزار و 200 برند لبنی توسط 400 کارخانه تولید و به بازارهای داخلی و جهانی عرضه می شود.

مطلب قبلیصادرات نخستین محموله پوشاک تولید ایران به ۳۶ کشور جهان
مطلب بعدی۹۰ درصد زعفران جهان را تولید می‌کنیم؛ در تجارت هفدهم هستیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید