قیمت متوسط هر متر مسکن به بیش از 8 میلیون تومان رسید

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریور امسال را 10 هزار و 300 واحد مسکونی اعلام کرد که نسبت به شهریورماه پارسال به ترتیب 33.5 درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بانک مرکزی در روز پنجشنبه گزارش تحولات مسکن شهر تهران را منتشر کرد که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که در اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می شود.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 81 میلیون ریال بود که نسبت به شهریورماه پارسال به ترتیب 74.1 درصد افزایش یافت.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال مربوط به منطقه پنج به میزان 92.1 درصد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه 12 به اندازه 36.2 درصد تعلق داشت.

قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده شهر تهران 81 میلیون ریال بود که نسبت به شهریورماه پارسال به ترتیب 74.1 درصد افزایش یافت

در مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکن معامله شده 176 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن به میزان 35.4 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشت.

ارقام یاد شده نسبت به شهریورماه پارسال در منطقه یک 75.3 و منطقه 18 55 درصد افزایش نشان می دهد.

مسکن

واحدهای نوساز دارای بیشترین فراوانی معاملات
برپایه این گزارش، بررسی توزیع واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریور ماه امسال نشان می دهد از مجموع 10 هزار و 335 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 43.8 درصد بیشترین فراوانی را داشتند.

سهم یادشده در مقایسه با شهریورماه پارسال 3.7 درصد کاهش یافت و در مقابل به سهم واحدهای دارای قدمت بیش از 15 سال افزوده شد.

توزیع فراوانی واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش نشان می دهد واحدهای مسکونی با ارزش ‘ 2000 تا 3000 ‘ میلیون ریال با اختصاص سهم 13.6 درصد، بیشترین حجم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

در مجموع این ماه، حدود 51.4 درصد معاملات به واحدهای مسکونی دارای ارزش کمتر از 6 میلیارد ریال مربوط بود.

منطقه پنج صدرنشین شمار مبایعه نامه ها
توزیع شمار معاملات بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه امسال نشان می دهد منطقه پنج با سهم 15.9 درصدی از کل معاملات، بیشترین شمار قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داد.
مناطق 4 و 2 به ترتیب با سهم های 9.6 و 9.1 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

برابر این گزارش، در مجموع 74.1 درصد کل شمار معاملات شهر تهران در شهریورماه مربوط به 10 منطقه (به ترتیب فراوانی شامل مناطق 5 ، 4 ، 2 ، 10 ، 14 ، 8 ، 1 ، 7 ، 15 و 3) بود.

در 6 ماهه نخست سال شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 74 هزار و 900 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12.1 درصد کاهش نشان می دهد

آمار نیمه نخست امسال
بانک مرکزی در این گزارش آورده است، در 6 ماهه نخست سال شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 74 هزار و 900 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12.1 درصد کاهش نشان می دهد.
همچنین در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه های شهر تهران 67 میلیون و 500 هزار ریال بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 50.5 درصد افزایش یافت.

توزیع فراوانی شمار واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ‘ 50 تا 60 ‘ میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم 10.5 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند.

در شهریورماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بود که 54 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شد.

واحدهای استیجاری
شهریورماه امسال شاخص کرایه مسکن استیجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب 14.6 و 12.4 درصد رشد نشان داد.

سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی که در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی براساس سال پایه 1395=100 لحاظ می شود، معادل 33.1 درصد است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مردادماه امسال را 12 هزار واحد مسکونی اعلام کرد که نسبت به مردادماه 1396 به ترتیب 33.2 درصد کاهش یافت.

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه های شهر تهران در مردادماه 74 میلیون ریال بود که نسبت به تیرماه و ماه مشابه پارسال به ترتیب 6.1 و 62.1 درصد افزایش داشت.

مطلب قبلیبازدید وزیر نیرو از کارخانجات آریا ترانسفو
مطلب بعدیسیاست‌های جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول و ارز

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید