قاچاق سه میلیارد دلاری پوشاک

دبیر سابق انجمن صنایع نساجی ایران گفت: سرانه پوشاک سالانه کشور ۱۴۰ دلار است.

علیرضا حائری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با اشاره به سرانه ۱۴٠ دلاری پوشاک سالیانه کشور، به خبرنگار مهر گفت: با در نظر گرفتن جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور می توان گفت شاهد بازار ۱۲ میلیارد دلاری در کل کشور هستیم. این بازار به معنای میزان تقاضای این کالا در کشور است.

وی ادامه داد: دو و نیم تا سه میلیارد دلار از پوشاک به صورت غیررسمی و قاچاق وارد کشور می شود بنابراین ۸ تا ۸.۵ میلیارد دلار سهم تولیدکنندگان داخلی کشور محسوب می شود. البته واردات رسمی پوشاک به کشور رقمی معادل ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار است که به دلیل کوچکی آن قابل ذکر نیست و مابقی آن به طور کالای همراه مسافر به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

صنعت نساجی و پوشاک ایران طی ۴۰ سال گذشته نسبت به سایر صنایع نتوانسته است رشد مساعدی را تجربه کند

این مقام مسئول با بیان اینکه صنعت نساجی و پوشاک ایران طی ۴۰ سال گذشته نسبت به سایر صنایع نتوانسته است رشد مساعدی را تجربه کند، تصریح کرد: ارزش صادرات پوشاک ایران ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار است این در حالی است که تولیدات حوزه پوشاک و نساجی ایران اغلب توسط واحدهای کوچک و بی نام و نشان انجام می شود و از آنجایی که این واحدها در پی جذب و نگهداری مشتری نیستند اغلب محصولاتی با کیفیت مطلوب تولید نمی کنند.

به گفته دبیر سابق انجمن صنایع نساجی ایران تا زمانی که صنعت نساجی ما مکانیزه و به صورت صنعتی و اتوماسیون منظم اداره نشود نمی توان به پیشرفت و توسعه و رونق آن امیدوار بود.

حائری، مبادی وارداتی پوشاک کشور را ترکیه، امارات، چین، بنگلادش اعلام کرد و گفت: واردات رسمی به کشور به دلیل تعرفه های بالا بسیار محدود انجام می شود. از طرفی لزوما کالای وارداتی از امارات یا سایر کشورها را نمی توان تولید همان کشور دانست چرا که ممکن است کالایی چینی از این طریق وارد کشور شود.

این فعال صنعت نساجی ارزش گردش مالی صنعت پوشاک دنیا را ۷۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در صورتی که تولیدکنندگان داخلی کشور بتوانند محصولی با کیفیت و قیمت تمام شده پایین تولید و عرضه کنند می توان به آینده صنعت نساجی کشور امیدوار بود.

مطلب قبلیکدام صنایع در سال ۲۰۱۸ پیشرو هستند
مطلب بعدینکاتی که شما را به مدیر بهتری تبدیل می‌کند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید