عواملی که در بهبود شبکه‌ ارتباطات کسب و کار مؤثرند

یک شبکه‌ ارتباطی تنها زمانی بازدهی و سودآوری کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهد که بر پایه‌ی تأمین منافع متقابل تشکیل شود و ادامه پیدا کند.

در دنیای کسب‌وکار، ساخت ارتباطات قوی یک هنر محسوب می‌شود. متأسفانه اغلب مردم به ضرورت فراگیری این هنر واقف نیستند. آن‌ها بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای در رویدادهای بزرگ کسب‌وکار حضور می‌یابند و خودشان را به دیگران معرفی می‌کنند. گاهی هم هزاران کارت ویزیت چاپ می‌کنند و در هر موقعیتی، آن‌ها را بین مردم پخش می‌کنند. ذهنیت این افراد از برقراری رابطه، در یک جمله خلاصه می‌شود: «هر چه بیشتر، بهتر.» این جمله اصلاً درست نیست. اگر می‌خواهید روابطی تأثیرگذار و مفید در حرفه‌ی خود داشته باشید، این نکات را به خاطر بسپارید:

یک ارتباط  عالی، بهتر از ۱۰۰ ارتباط فراموش‌شدنی است

اگر روی میز کارتان، یک رولودکس یا دفترچه‌ی آدرس و اسامی افرادی را گذاشته باشید که هرگز با آن‌ها صحبت نمی‌کنید، درواقع این فهرست هیچ ارزشی برای کسب‌وکارتان ایجاد نمی‌کند.

رابطه‌ای ارزشمند محسوب می‌شود که بتوانید برای راهنمایی و مشاوره، ارجاعات مشتریان و معرفی به دیگران، روی آن حساب کنید. فردی که مطمئن هستید می‌تواند به‌خوبی کار و فعالیت شما را برای مخاطبان شرح دهد و در سطحی بالاتر، او نیز ویژگی‌های شخصیتی نسبتاً مشابهی با شما داشته باشد.

Lessons About Networking

اعمال افراد روابط را شکل می‌دهد نه وعده‌های آن‌ها

هیچ‌کس به فردی اعتماد نمی‌کند که به حرف‌های خود عمل نمی‌کند. ارزش روابط، با اقدامات افراد مشخص می‌شود. هنگامی‌که دو نفر باهم توافق می‌کنند که با یکدیگر کار کنند و سپس وعده‌هایشان را محقق می‌کنند، اعتماد ذاتی و مستحکمی بین آن‌ها خلق می‌شود.

متأسفانه اکثر مردم تلاش می‌کنند روابطشان را بر اساس قول‌ها و وعده‌ها پایه‌گذاری کنند. آن‌ها ارزش خودشان را برمبنای «چیزهایی که می‌گویند» می‌سنجند، نه دستاوردها و نتایج اقداماتشان.

روابط مثبت، به حفاظت و پرورش نیاز دارند

شما نمی‌توانید ماه‌ها یک نفر را نادیده بگیرید و بعد ناگهان به او مراجعه کنید و کمک بخواهید.

ساخت ارتباطات کسب‌وکار، به این معنی است که زمان بگذارید و به‌طور مرتب با این افراد در تماس باشید. به کارهایی که در دست دارند توجه کنید و علاقه‌ی خود را به اهداف و آرزوهای آن‌ها نشان دهید. شما باید بدانید که به‌طور متقابل، چه چیزی به آن‌ها کمک می‌کند.

ارتباطات کسب‌وکار هم نوعی از روابط انسانی است. هیچ‌کس دوست ندارد مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. همه‌ی مردم می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که این‌ یک معامله‌ی پایاپای است.

بخشش شما باید بیش از دریافتی‌هایتان باشد

در دنیای کسب‌وکار، کمک کردن به دیگران بازدهی فوق‌العاده‌ای دارد.

هر بار که از کسی می‌خواهید قدمی برای شما بردارد، باید خودتان دو برابر به او خدمت کنید. بیشتر مواقع مخاطبان به خدماتی که شما ارائه می‌کنید نیازی ندارند. ولی در نظر گرفتن این موضوع نشان می‌دهد که شما برای روابطتان ارزش قائلید. به یاد داشته باشید که به قول‌های خود عمل کنید و خدماتی را که پیشنهاد داده‌اید، حتماً به مرحله‌ی اجرا درآورید. در این صورت مخاطبان خوش‌قولی و رفتار مثبت شما را به ذهن می‌سپارند.

Lessons About Networking

ارزش‌ها را در اولویت اول و اعداد و ارقام را در اولویت دوم قرار دهید

بسیاری از افراد، بلافاصله پس از رابطه برقرار کردن با دیگران، محاسبه‌گر می‌شوند.

آن‌ها می‌خواهند بدانند که با کمک این رابطه، چند سفارش پروژه و چقدر درآمدزایی خواهند داشت. درنتیجه پیامی که به مخاطب ارسال می‌کنند، نشانگر توجه به منافع شخصی‌ است، نه ارزش این رابطه.

بااین‌حال افرادی که بهترین ارتباطات کسب‌وکار را در کارنامه‌ی خود دارند، دقیقاً عکس این روند عمل می‌کنند. آن‌ها ثابت می‌کنند که این روابط، ارزشی بیشتر از اعداد و ارقام مالی دارد. درنتیجه به‌طور متقابل، اعضای شبکه نیز پیشنهادات ارزشمندی به آن‌ها ارائه می‌کنند.

شما با میزان انرژی‌ خود شناخته می‌شوید

این‌که در حال اداره‌ی یک کسب‌وکار هستید، صرفاً به این معنی نیست که نمی‌توانید یا نباید شخصیت دل‌نشینی داشته باشید.

در حقیقت هر چه شخصیت دوست‌داشتنی‌تری داشته باشید، افراد بیشتری به شبکه‌ی ارتباطی شما جذب می‌شوند و کمک بیشتری دریافت می‌کنید.

فرقی نمی‌کند چقدر مستعد باشید یا جریان درآمدیتان در چه سطحی باشد. انرژی مثبت، انرژی مثبت را جذب می‌کند. اگر می‌خواهید درهای فرصت‌های جدید همیشه به رویتان باز بماند، متواضع و مشتاق یادگیری باشید و تماستان را با اعضای شبکه، حفظ کنید.

پیشرفت کسب‌وکار مستلزم گذشت زمان است

گاهی ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد تا نتیجه‌ی تلاش‌هایتان را ببینید. همچنین اگر می‌خواهید از مزایای ارتباطات متقابل و پربازده بهره‌مند شوید، باید این روابط را پرورش دهید.

شما باید یاد بگیرید که صبر و پیگیری، یکی از فاکتورهای حیاتی پیشرفت کسب‌وکار است. هیچ رابطه‌ی ارزشمندی، یک‌شبه خلق نمی‌شود.

توسطپویش پورمحمد
منبعزومیت
مطلب قبلیکسب‌وکارهای نوین؛ مسائل جدید و راه‌حل‌های قدیمی
مطلب بعدیرئیس کل بانک مرکزی: بیت کوین هیچ گونه تضمینی ندارد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید