عضو اتاق تهران: امسال 25درصد مرغ‌های تخمگذار معدوم شد

 نایب‌رییس دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد: امسال به دلیل آنفلوآنزای پرندگان، 25 درصد گله‌های مرغ تخمگذار در کشور معدوم شد و این ویروس در حال انتقال و ورود به واحدهای مرغ مادر است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، مهدی معصومی اصفهانی اضافه کرد: چنانچه برای ایمن‌سازی واحدهای مرغداری در سطح ملی چاره‌اندیشی نشود، سال آینده بازار تخم‌مرغ کشور نیز با کمبود این محصول روبرو می شود.

به گفته وی، ویروس آنفلوآنزای مرغی در چند سال گذشته از طریق پرندگان مهاجر وارد ایران شد و اکنون در کشور بومی شده است و از یک واحد مرغداری به واحدی دیگر منتقل می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران واحدهای مرغداری در استان‌های قزوین، کرج و تهران حدود 13 میلیون مرغ تخمگذار وجود دارد که با خطر نابودی برای سال آینده روبرویند.

به گفته وی، برای حل این بحران باید فراتر از کارهای سازمان دامپزشکی کشور، در سطح ملی گام برداشت.

وی تصریح کرد: برای حل بحران صنعت تخم‌مرغ و کنترل قیمت این محصول در کشور، نمی‌توان به واردات اکتفا کرد.

این فعال اقتصادی افزود: در ساخت واحدهای مرغداری در کشور مکان‌یابی‌های اشتباه صورت گرفته است و باید هر چه زودتر نسبت به جابجایی و ایمن‌سازی واحدهای مرغداری اقدام شود.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری دهم دی ماه خطاب به وزیران، معاونان و همه مسوولان اجرایی کشور گفت: باید به طور روزانه با مردم

مشکلات را در میان بگذارید و اگر مساله‌ای پیش می‌آید، مردم باید بدانند؛ اگر آنفلوانزا می‌آید و مشکلاتی را برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند؛ نه یک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند.

چندی پیش رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: امسال در 15 استان کشور بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، موجب معدوم سازی 14 میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی شد.

به گفته «علیرضا رفیعی پور»، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بومی کشور ایران نیست اما برخی کانون های پرورشی درگیر شده اند.
کشورهای پیشرفته اروپایی، آسیای جنوب شرقی، چین، ژاپن و کره جنوبی نیز با این بیماری درگیرند.

از شهریورماه پارسال بیماری در ایران شدت گرفت و شیوع کنونی این بیماری ادامه بیماری آنفلوانزای مرغی پارسال است.

به گفته رفیعی پور، در ماه های تیر و مرداد سه مورد گزارش بیماری آنفلوانزای مرغی گزارش شد اما این بیماری در فصل سرما شدت می گیرد.

مطلب قبلیحجم تجارت ایران با اتحادیه اروپا 61 درصد رشد کرد
مطلب بعدیسال گذشته 94میلیون دلار کفش صادر شد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید