شکست طلسم نزول بورس

صعود شاخص بورس تهرات

فردا، چهارشنبه، پذیره نویسی نماد «دارا دوم» آغاز شده و تا ۱۹ شهریورماه ادامه خواهد داشت. عرضه این صندوق هم می‌تواند سیگنالی مثبت به بازار باشد و البته بخشی از نقدینگی ورودی به بازار سرمایه را جذب کند. هر شخص حقیقی تنها می‌تواند ۵۰۰ سهم از این نماد را خریداری کند

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۴۱ هزار واحد، معادل ۲.۶ درصد رشد کرد و در کانال یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحدی آرام گرفت. به این ترتیب، ماراتن ۱۱ روزه افت شاخص امروز پایان گرفت. شاخص کل هم وزن نیز امروز ۰.۰۵ درصد افت کرد که البته عدد قابل توجهی محسوب نمی‌شود، اما در هر حال نشانه‌ای است از اینکه شاخص تحت تاثیر خرید حقوقی‌ها و جمع کردن صفوف سهم‌های شاخص ساز رشد کرده است.

مجموع ارزش معاملات بورسی و فرابورسی امروز به حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید (۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در بورس و ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در فرابورس) و به این ترتیب، مجموع ارزش معاملات به سطح میانگین میان مدت در چند ماه اخیر برگشت.

بالاترین ارزش معاملات روزانه در ماه‌های اخیر حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان در روز بوده و این در حالی است که همین چند روز پیش، در یک روز تنها ۸ هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله شد. افت ارزش معاملات در زمان اصلاح شاخص سیگنالی است از اینکه سهامداران قصد نگه داری سهام را دارند و نمی‌خواهند از بازار خارج شوند. در مقابل، افزایش ارزش معاملات در جریان معاملات امروز هم در همین راستا قابل تحلیل است و نشانه‌ای از امیدواری به آینده بازار است.

پول رفته به بورس بر می‌گردد؟

بررسی ورود و خروج پول حقیقی از بورس، اما سیگنالی دیگری است که می‌توان آن را به طریقی متفاوت بررسی کرد. بر اساس برآوردها، تنها در فاصله ۲۹ مرداد تا ۳ شهریور جاری، حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج شده و این در حالی است که از ابتدای سال جاری، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شده بود.

با این همه، به نظر می‌رسد با توجه به تلاش دولت برای از بازدهی انداختن بازار‌های موازی (ارز، طلا، مسکن و خودرو) این پول‌های از بورس خارج شده در نهایت دوباره سر از بورس در می‌آورند و این به معنی رونق بازار طی روز‌های آتی است.

از آن سو، در جریان معاملات امروز، نماد‌های «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند و در مقابل، نماد‌های «فخاس»، «حکشتی» و «ثشاهد»، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. این هم سیگنال دیگری است که نشان می‌دهد تقاضا برای نماد‌های پرطرفدار دوباره اوج گرفته است. در همین راستا، سه نماد «وتجارت»، «ثبهساز» و «وبصادر»، امروز بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند که باز هم نشانه‌ای است از توجه دوباره به لیدر‌های گروه بانکی.

افزون بر این، فردا، چهارشنبه، پذیره نویسی نماد «دارا دوم» آغاز شده و تا ۱۹ شهریورماه ادامه خواهد داشت. عرضه این صندوق هم می‌تواند سیگنالی مثبت به بازار باشد و البته بخشی از نقدینگی ورودی به بازار سرمایه را جذب کند. هر شخص حقیقی تنها می‌تواند ۵۰۰ سهم از این نماد را خریداری کند و با این حال، خریداران «دارا یکم» در زمان پذیره نویسی ابتدایی این صندوق، اکنون می‌توانند تنها ۳۰۰ سهم از «دارا دوم» بخرند.

منبع: فرارو

مطلب قبلیاستفاده از برگرداننده ولتاژ ديناميکي در شبکه هاي قدرت (بخش اول)
مطلب بعدیبرگرداننده ولتاژ دینامیکی در شبکه های قدرت (بخش دوم)

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید