شرکت ملی نفت: صادرات نفت ایران پس از برجام 2 برابر شده است

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: می‎توان با قطعیت اعلام کرد که صادرات نفت ایران بعد از برجام 2 برابر شده است.

وزارت نفت در پاسخ به گزارشهایی که میزان صادرات نفت در دوره پسابرجام را زیر سوال برده اند، اعلام کرده است که صادرات دو برابر شده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مدیریت‎های برنامه‎ریزی تلفیقی و امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران و همچنین آمار صادراتی ارائه شده از سوی شرکت پایانه‎های نفتی ایران به عنوان متولی صادراتی نفت کشور، میانگین صادرات نفت خام ایران با احتساب میعانات گازی در سال 1394، یعنی سال پیش از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک حدود یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز بوده است که با اجرای برجام و گشایش‎های حاصله، میانگین صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 1395 به حدود 2 میلیون و 900 هزار بشکه در روز رسیده است.

میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در برخی روزها حتی از میزان 2.9 میلیون بشکه فراتر رفته است که با این احتساب می‎توان اعلام کرد که صادرات نفت ایران بعد از برجام 2 برابر شده است.

در ضمن میانگین صادرات نفت خام کشور در سال 1393 بنا بر اعلام وزیر نفت همان رقم یک میلیون بشکه در روز بوده است که رقم اعلام شده در گزارش سایت مدعی(1.343 میلیون بشکه) با احتساب میعانات گازی بوده است.

به دلیل پیچیدگی‎های سیاسی و امنیتی امکان اعلام دقیق رقم صادرات نفت به تفکیک در ماه‎های مختلف از سوی شرکت ملی نفت ایران وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، میزان تولید نفت ایران نیز اکنون به حدود چهار میلیون بشکه در روز رسیده است که بخش عمده آن صادر می شود. حدود 40 درصد نفت ایران به اروپا و بقیه به آسیا صادر می شود.

مطلب قبلیرشد تولید فولاد و افت ۳۰ درصدی تولید مس
مطلب بعدیانجمن صنایع لبنی: امیدی به کاهش تعرفه صادرات لبنیات به عراق نداریم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید