سرمایه گذاری ۵۵۰۰ میلیارد تومانی در مکانیزاسیون کشاورزی

رئیس توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از سرمایه گذاری ۵۵۰۰ میلیاردتومانی در مکانیزاسیون بخش کشاورزی طی دولت های یازدهم و دوازدهم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر کامبیز عباسی در نشستی خبری با بیان اینکه  مکانیزاسیون کشاورزی در دولت های یازدهم و دوازدهم دوران طلایی را سپری کرده است، اظهارداشت: ما مکانیزاسیون را فراتر از یک نهاده می بینیم چراکه نهاده های دیگر را مدیریت می کند و باعث افزایش بهره وری و پایداری تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال ۹۲ تاکنون بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون اتفاق افتاده و تبدیل به ماشین شده است، گفت: در سال ۹۲، خط اعتباری مکانیزاسیون با تکیه بر تسهیلات بانکی راه اندازی شد؛ براین اساس سال ۹۲، ۷۵۰ میلیارد تومان خط اعتباری راه اندازی شد، سال ۹۳، ۸۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۴، ۱۰۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۵، ۱۲۰۰ میلیارد تومان و امسال نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای این منظور راه اندازی شد.

به رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهادکشاورزی، آورده شخصی کشاورزان در این زمینه ۲۰ درصد و ۸۰ درصد نیز تسهیلات بانکی بوده است.

در چهار سال و نیم گذشته بیش از ۸۵ هزار دستگاه انواع تراکتور و بیش از ۱۸۵ هزار دستگاه ادوات کشاورزی به اراضی ورود پیدا کرده  و ۳۵ درصد ناوگان ماشین آلات کشاورزی کشور نوسازی شده است

عباسی افزود: طی این مدت بیش از ۸۵ هزار دستگاه انواع تراکتور و بیش از ۱۸۵ هزار دستگاه ادوات کشاورزی به اراضی ورود پیدا کرده  ضمن اینکه در  کمتر از ۴.۵ سال، ۳۵ درصد ناوگان ماشین آلات کشاورزی کشور نوسازی شده است.

این مقام مسئول کشاورزی حفاظتی را یکی از اتفاقات بزرگ در حوزه مکانیزاسیون دانست و گفت: درحال حاضر سطح کشاورزی حفاظتی ۱.۷ میلیون هکتار است که این امر در صرفه جویی ۵۵ تا ۶۰ لیتر گازوئیل و تغییر رفتار با خاک تاثیر بسزایی داشته است.

عباسی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به  نوسازی ۳۵ درصد از  ناوگان ماشینی در سال های اخیر، گفت: براساس برآورد اولیه، در دولت یازدهم و دوازدهم ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیوسته در حوزه مکانیزاسیون اتفاق افتاد، در حالیکه در گذشته در بهترین شرایط سالیانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های کمباین سازی در گذشته با رکود مواجه بودند، بیان کرد: از ابتدای سال ۹۶، ۶۰۰ دستگاه کمباین به فروش رسیده است، درحالیکه قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم، کارخانه کمباین سازی اراک توان فروش ۵۰ کمباین را هم  نداشت.

عباسی با اشاره به اینکه حدود ۸ تا  ۸.۲ میلیون هکتار کشت گندم و جو آبی و دیم داریم، گفت: طی سال های اخیر بیش از ۱۲ هزار دستگاه بذر کار ویژه غلات وارد مزارع شده و ۲.۲ میلیون هکتار به سطح کشت مکانیزاسیون گندم کشور افزوده شده ضمن اینکه ۹۵ درصد این کار با تکیه با بر تولید داخلی انجام شده است.

رئیس توسعه مرکز مکانیزاسیون از ارتقای جایگاه صنعت ماشین آلات خبر داد و گفت: پس از چند دهه ضریب مکانیزاسیون به ۱.۶۱ اسب بخار در هکتار رسیده که در نظر داریم این عدد را به ۲.۱ اسب بخار افزایش دهیم.

سالیانه ۱۴ هزار دستگاه کمباین و تراکتور جدید، جایگزین ماشین های فرسوده با عمر بالای ۱۳ تا ۲۵ سال خواهند شد

وی از نوسازی ماشین های فرسوده با عمر بالای ۱۳ سال خبر داد و گفت: سالیانه ۱۴ هزار دستگاه کمباین و تراکتور جدید، جایگزین ماشین های فرسوده با عمر بالای ۱۳ تا ۲۵ سال خواهند شد که این نوسازی از صرفه جویی سوخت ماشین های فرسوده تحقق می یابد.

به گفته وی؛ در برنامه ششم توسعه ۷۰ هزار دستگاه جایگزین خواهند شد که ۲۰ درصد آن مشوق دولت، ۱۰ درصد آورده کشاورزان و مابقی تسهیلات بانکی با نرخ ۱۵ درصد به کشاورزان است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون همچنین از پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان خبر داد و گقت: در سال ۹۷، در کنار خط اعتباری مکانیزاسیون بسته اعتباری جدید با نرخ سود بانکی ۴،۶ و ۱۰ درصد به فناوری نوین، ادوات و تجهیزات اختصاص می‌یابد که هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از حوزه بانک کشاورزی و مابقی از محل اشتغال و توسعه روستاها است

عباسی در ادامه به برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی ماشین آلات کشاورزی اشاره کرد و گفت: دومین نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی تهران از پنجم اسفند به مدت ۴ روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه فعالان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، سیستم های نوین آبیاری، نهاده‌های کشاورزی، سیستم‌های گلخانه‌ای، خدمات فنی برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام کردند، افزود: تاکنون ۱۵۰ شرکت ایرانی و خارجی حضور خود در این نمایشگاه را اعلام کردند.

مطلب قبلیدلار از مرز ۴۸۰۰ تومان گذشت
مطلب بعدیتوئیتر پس از ۱۲ سال به سوددهی رسید

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید