سرمایه گذاری سه میلیارد یورویی روس‌ها برای تولید واگن و لوکوموتیو در ایران

دو سند همکاری به ارزش سه میلیارد یورو برای سرمایه گذاری در تولید واگن و لوکوموتیو روز دوشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی بین ایران و روسیه به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این قرارداد که بین راه آهن جمهوری اسلامی و مرکز توسعه تجارت روسیه و شرکت بیمه اعتباری روسیه به امضا رسید، طرف روس مبلغ سه میلیارد یورو برای تولید مشترک واگن، لوکوموتیو و تجهیزات مورد نیاز شبکه حمل و نقل ریلی اختصاص می دهند.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای این قراردادها اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه برای توسعه شبکه ریلی کشور و زیرساخت های آن نیازمند 28 میلیارد دلار سرمایه گذاری هستیم که هم اکنون با اجرای دو قرارداد، معادل پنج میلیارد دلار آن به مرحله اجرایی رسیده است.

عباس آخوندی گفت: خوشبختانه پنج شنبه گذشته برای برقی کردن خط ریل تهران – مشهد اعتبار اسناد مالی این طرح گشایش یافت و قرار است در مدت چهار سال برقی کردن این مسیر به پایان برسد.

وی افزود: با برقی شدن مسیر تهران – مشهد، سرعت سیر قطار در این مسیر به 200 کیلومتر افزایش می یابد و 35 میلیون مسافر در سال در کمتر از 6 ساعت از تهران به مشهد می روند.

وی یادآور شد، قرارداد دیگری که به امضا رسیده است، معادل سه میلیارد یورو برای تولید مشترک واگن و لوکوموتیو بین ایران و روسیه است تا شرکت های روس و ایرانی به صورت مشترک 20 هزار واگن باری را در سه شرکت واگن سازی پارس، کوثر و فولاد درخشان تولید می کند.

آخوندی افزود: بر اساس این خط اعتباری سه میلیارد یورویی، یک هزار واگن مسافری در کشور تولید می شود و 350 لوکوموتیو نیز توسط شرکت های ایرانی و روسی به صورت مشترک تولید خواهد شد.

وی گفت: هم اکنون 28 هزار واگن باری در کشور وجود دارد و با امضای این قرارداد و ساخت 20 هزار واگن باری در این زمینه شاهد رشد 70 درصدی واگن ها خواهیم بود.

آخوندی گفت: در حال حاضر تعداد و اگن های مسافری کشور 2 هزار و 200 دستگاه است و با ساخت یک هزار دستگاه واگن مسافری به استناد این قرارداد، در حوزه تامین واگن مسافری نیز شاهد 50 درصد رشد خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، در قراردادی که امروز بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مرکز توسعه تجارت روسیه و بیمه اعتباری روسیه امضا شد، شرکت های ایرانی و روسی در تولید واگن، لوکوموتیو و سایر تجهیزات مورد نیاز شبکه حمل و نقل ریلی همکاری خواهند کرد.

این دو قرارداد تامین مالی و پوشش بیمه ای توسط «سعید محمدزاده» مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و «پیتر فرادکوف» رییس هیات مدیره مرکز توسعه تجارت روسیه و «الکسی توپانف» مدیر عامل بیمه اعتباری آر.یی.سی روسیه به مدت پنج سال به امضا رسید.

مطلب قبلیدادستان کل کشور: برخی مقامات و فرزندانشان در قاچاق سهم دارند
مطلب بعدی49 درصد کارگاه‌های بازرگانی وخدمات اجاره‌ای است

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید