روحانی:اگر می خواهید کسی را احضار کنید باید مرا احضار کنید

  واکنش رئیس جمهور به احضار وزیر ارتباطات

  روحانی

  رئیس‌جمهور گفت: پهنای باند کار عظیم و افتخاری برای کشور است. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیک، یعنی از ثبت سفارش گرفته تا بانک مرکزی و گمرک و ورود کالا به انبارها همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد و کسی نمی تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر می خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید باید من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.

  به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به امکاناتی که فضای مجازی ایجاد کرده است، اظهار کرد: در این دوران کرونا، فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده است. در این ماه ها که ناچار بودیم به مردم بگوییم در خانه بمانید و کسب و کارهای خود را تعطیل کنید و به بچه ها گفته ایم به مدرسه و دانشگاه نروید. اگر این فضای مجازی نبود مردم چه کار می کردند و یا دانشجویان و دانش آموزان چگونه درس می خواندند و مردم در این شرایط سخت، چگونه سرگرم می شدند.

  وی اضافه کرد: من در اینجا از وزیر ارتباطات تشکر می کنم. وزیر ارتباطات ما و وزیر سابق کار بزرگی کردند. پهنای باند کار عظیم و افتخاری برای کشور است. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیک، یعنی از ثبت سفارش گرفته تا بانک مرکزی و گمرک و ورود کالا به انبارها همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد و کسی نمی تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر می خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید باید من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.

  اخیرا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادگاه احضار شد و بنابر گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات، وی به دلیل استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام علی‌رغم حکم صادره، استنکاف از اجرای دستورات مقام‌های دولتی که اشاره به ابلاغ رییس مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات برای کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدودسازی پیام رسان‌های خارجی دارد، به دادگاه احضار شده است.

  پهنای باند یعنی مبارزه با فساد و کسی نمی تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر می خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید باید من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.

  روحانی با تاکید بر اینکه همه وزرای دنیا در حال تلاش هستند عنوان کرد: فضای مجازی برای مردم شغل و کار درست کرده است، آموزش درست کرده و دبستان و دبیرستان و معلم و شاگرد را به هم متصل کرده است. البته مشکلاتی هم دارد، هیچ کسی منکر این نیست. خب حالا اگر وزیر راه ما آمده جاده و اتوبان درست کرده و در این جاده تصادف می شود آیا باید وزیر راه را بگیرند، مثلا بگویند چون جاده و اتوبان را بزرگ درست کردید ماشین ها با سرعت آمدند و تصادف کردند. آقای وزیر پاسخگو باش؟ نه آقا آن متخلف را باید بگیرید. پلیس باید مراقبت کند. آیا می توان وظیفه پلیس و دوربین را به گردن وزیر راه انداخت.

  رئیس جمهور ادامه داد: هر کسی وظیفه ای و مسئولیتی دارد. جاده و اتوبان باید باشد. اتومبیل هم باید باشد. نمی شود اتومبیل را جمع کنیم و بگوییم وقتی اسب و قاطر و الاغ هست چرا ماشین بیاوریم که تصادف شود. بله اینها خطرش کمتر است اما بهره وری اش هم کمتر است. ما وقتی ماشین و ریل و هواپیما و فرودگاه می آوریم. ممکن است تصادف و تخلف هم صورت بگیرد. باید جلوی تخلف را بگیریم و فرهنگ سازی کنیم.

  رئیس جمهور همچنین بیان کرد: در فضای مجازی هم درست مانند فضای حقیقی بعضی ها تخلف، سوءاستفاده و دزدی می کنند. بعضی ها ایمان جوان ها را هدف گرفتند. ما باید مراقبت کنیم. همانطور که رها کردن نادرست است بستن هم نادرست است. این موضوع راه دارد و برای آن مراقبت وجود دارد. اگر فضای مجازی نبود ما چطور بیماران کرونا را کنترل می کردیم. با همین اپلیکیشن ها این کار را انجام دادیم. فضای مجازی امروز به ما در بخش های مختلف و در سلامت و آموزش مردم کمک کرده، البته باید مراقبت ها را هم انجام دهیم.

  روحانی در ادامه تصریح کرد: از تمام قوا، نیروهای مسلح، مردم و آنهایی که با دولت خوب نیستند و با دولت در رقابتند و یا با دولت قهرند خواهش می کنم که در این شش ماه بگذارید ما کار کنیم. وزیر ما وقت ندارد که بین سه قوه راه برود. از یک طرف در قوه مجریه کار کند. از یک طرف به کمیسیون های مجلس برود و از طرفی به قوه قضائیه احضار شود. کسانی که مسئولیت اجرایی دارند. باید به کارشان برسند و بگذارید کارهای نیمه تمام را انجام بدهیم و به سرانجام برسانیم.

  روحانی با بیان اینکه خواهش می کنم در این مقطع همه دست به دست هم بدهیم، اظهار کرد: هم خدمات را به مردم بگوییم و هم نواقص را. ما هر چه متحد باشیم و دست به دست هم بدهیم و یک صدا باشیم دوران جنگ اقتصادی کوتاه و کوتاهتر می شود و هر چه اختلاف و دعوا داشته باشیم یا روبروی هم باشیم و با حیثیت هم بازی و یکدیگر را تضعیف کنیم تحریم ادامه پیدا می کند. درست است که من می گویم توپ در زمین واشنگتن است اما توپ برجام در زمین واشنگتن است و در کلیت مسئله ما خودمان باید کار انجام بدهیم. اگر متحد و یکصدا باشیم به طور حتم زمان پایان جنگ اقتصادی کوتاه تر می شود.

  رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بودجه سال 1400 گفت: بودجه هفته آینده در مجلس بررسی می شود و من از همه می خواهم که بیایند درباره آن توضیح بدهند. بگویید بودجه عمومی که 841 هزار میلیارد تومان بوده و الان 1140 هزار میلیارد تومان شده چگونه و چقدر زیاد شده است. چه جوری بالا رفته؟ دوستان افزایش ها را توضیح بدهند و اینکه درآمدها و یا نفت چگونه بالا رفته را توضیح بدهند. وزرا و مسئولین و معاونان هم بیایند توضیح بدهند. این حق مردم است که بدانند. ظاهر بودجه به سرنوشت سال آینده دولت مرتبط است ولی در داخل آن سرنوشت اقتصادی مردم هم هست. اگر شاکله و اهداف بودجه به هم نخورد ما می توانیم با مجلس همکاری کنیم. ولی اگر بخواهد به این صورت جلو برود ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم.

  روحانی با اشاره به اینکه در شرایطی وارد دهه فجر می شویم که از همیشه مطمئن تر هستیم جنگ اقتصادی با شکست مواجه شده و در مسیر روزهای پایانی خود است، عنوان کرد: در دنیا یک رژیم فاسد جنایتکار کودک کش و یکی دو کشور کوچک در منطقه کل دنیا یکپارچه به دنیا می گویند چرا زودتر به تعهدات خود باز نمی گردد. این صدای واحد دنیا بسیار مهم است. حالا اروپایی ها ایرادهایی هم به ما می گیرند اما ما از اروپایی ها طلبکاریم و آنها نباید طلبی از ما داشته باشند.

  وی افزود: ما خیلی صبر کردیم، یک سال دست روی دست گذاشتیم و گوش دادیم و آنها وعده دادند و عمل نکردند یا نتوانستند عمل کنند. ما بعد از یک سال تعهدات را کم کم کنار گذاشتیم و دو ماه دو ماه جلو رفتیم تا همه تعهدات اجرایی و عملیاتی را در فناوری هسته ای کنار گذاشتیم، اما همیشه گفته ایم هر وقت شما به تعهدات خود بازگردید ساعت بعد ما به کل تعهدات خود باز می گردیم. منطق ما درست است و آنها نمی توانند ایرادی بگیرند.

  روحانی اضافه کرد: می بینیم که طرف های تجاری ما در منطقه و جهان شرایط تعامل شان با ما فرق کرده است؛ چرا که آن جنایتکار و شرور بزرگ رفته و دیده اند شرایط متفاوت شده، حالا اینکه کی بتوانیم با دنیا مسائل مان را حل و فصل کنیم بحث دوم است اما باید بدانیم شرایط ما با یکی دو ماه پیش کاملا متفاوت است.

  رئیس جمهور همچنین عنوان کرد: امروز ما در تولید شرایط بهتری داریم. ما یک جلسه اقتصادی داشتیم که وزیر صمت در آن از چند مرکز تولیدی در قم و اصفهان نام می برد که لوازم خانگی تولید می کنند و می گفت این کارخانه ها سه شیفت در حال کار هستند. این خیلی مهم است و تولید اینها نسبت به ماه های پیش دو برابر شده است. درست است که بنگاه هایی هم تعطیل شده و صدا و سیمای ما هم گاهی آن بنگاه های تعطیل شده را نیز نشان می دهد اما این طرف را هم ببینید بنگاهی که از یک شیفت به دو شیفت و سه شیفت رفته را هم ببینید.

  روحانی ادامه داد: به هر حال مشکلاتی هم وجود دارد و مشکلات را باید با هم حل کنیم. قرار نیست یک عده مشکل را حل کنند و یک عده آن کنار بنشینند. چرتکه بیندازند یا اینکه بدتر به نفع دشمن هورا بکشند، همچین چیزی که نمی شود. این کشور برای همه ماست و همه با هم باید کار کنیم و همه در سرنوشت این کشور شریکیم. اگر چیزی گران یا ارزان شود برای همه است. بالا رفتن ارزش پول ملی، تولید، حرکت و پیشرفت زیرساخت ها برای همه است. دولت در تمام این سه سال در وسط جنگ اقتصادی تحمیلی بوده، هر کسی حق دارد به دولت انتقاد کند، اما هیچ کدام از کسانی که انتقاد می کنند و آزاد هستند و ما هم استقبال می کنیم این جمله را که اولش لازم است بگویند نمی گویند که در جنگ تحمیلی اقتصادی که دولت تلاش می کند ضمن تشکر این پنج تا انتقاد را هم از دولت می کنیم. اگر با این شروع و تمام شود و راه حل و پیشنهاد هم باشد که فبها.

  وی همچنین تاکید کرد: انتقاد که سر جای خود خیلی هم خوب و درست است، اما گاهی اوقات روح مردم آزار می بیند که می بینند در این کشور آنهایی که نسبت به دولت با لحن نادرست  صحبت می کنند هم در رسانه ها برایشان آزادی بیان ملحوظ می شود و مصونیت هم دارند و مهر مصونیت پای حرف آنها زده می شود و حتی گاهی پشت پرده تشویق شان هم می کنند.

  وی اضافه کرد: از طرفی اگر کسی بخواهد به نفع دولت حرفی بزند باید در روزنامه یا تلویزیون و رادیویی باشد وگرنه تنهایی در خانه که آزادی بیان نیست، همان آدم حامی دولت آزادی بیان و مصونیتش معلوم نیست. من می ترسم بعضی ها حتی بخاطر حمایت از دولت تحت فشار قرار بگیرند. در حالی که ما یک مسیر و هدف داریم و همه باید دست به دست هم بدهیم.

  مطلب قبلیشهروندان بازنده تهران چه کسانی هستند؟
  مطلب بعدیعرضه روغن از پارسال پیشتر بوده اما تقاضا زیاد شده

  دیدگاه شما

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید