رشد 22 درصدی قیمت مسکن

متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 55.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 5.1و 22.3 درصد افزایش نشان می دهد.

 وضعیت مسکن و رکود و رونق آن همچنان با اظهارات ضد و نقیض همراه است. مسئولان می گویند مسکن از رکود خارج شده و فعالان این بخش مدعی هستند رونق زمانی رخ می دهد که ساخت و ساز افزایش پیدا کند. در حال حاضر هم که ساخت و ساز آنچنانی صورت نگرفته، بنابراین رونقی هم در کار نیست.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید: بازار مسکن به آرامی از رکود خارج شده است و ما در دوران رونق به سر می بریم. تعداد و مبلغ مبایعه‌‌ نامه‌ها، قیمت واحد مسکونی و تعداد معاملات انجام شده در بازار مسکن با رونق  مواجه شده است. این موارد نشان از خروج بازار مسکن از رکود است. به گفته مظاهریان، دولت در چهار سال گذشته تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا ضمن جلوگیری از بروز هرگونه اقدام شتاب‌زده‌ای در بازار مسکن از افزایش جهشی قیمت‌ها ممانعت کند.

امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران هم می گوید: «رخ رشد حوزه مسکن در زمستان سال گذشته منفی و در رکود بود اما از اواخر زمستان به تدریج در حال خروج از رکود است به شکلی که در فصل بهار و تابستان امسال شاهد رشد سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم. هم اشتغال و هم سرمایه‌گذاری در این بخش از رشد منفی خارج و مثبت شده است. بنابراین می‌توان گفت، بخش ساختمان و مسکن به آرامی در حال خروج از رکود است.»

 

اما با این حال گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه امسال نشان از این دارد که تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 18.4 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 17.7درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 55.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 22.3 درصد افزایش نشان می دهد.

براساس گزارش بانک مرکزی، بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال 1396 حاکی از آن است که از مجموع 18392 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 48.7 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. این سهم در مقایسه با بهمن ماه سال قبل 5.2 واحد درصد کاهش یافته و در مقابل با سهم واحد های با قدمت بیش از 15 سال افزوده شده است.

 

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه سال 1396 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 13.0 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 4 و 2 به ترتیب با سهم های 11.1 و 9.6 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع 73.3 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به 10 منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 4، 2، 8، 14، 1، 10، 3، 7 و 11) بوده و 12 منطقه باقی مانده 26.7 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

 

وضعیت قیمت مسکن در یازدهمین ماه سال 96 نشان از افزایش دارد. متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 55.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 5.1و 22.3 درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 (معادل 37.8 درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه 20 (معادل 12.6 درصد) تعلق دارد.

منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلیپرونده پلاستیک بسته می‌شود؟
مطلب بعدیممکن است سال آینده شاهد مرگ انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید