رشد استارتاپ‌ها زمینه‌ساز ورود اقتصاد کشور به عرصه بین‌المللی است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در بازدید از استارتاپ اسنپ، مهم‌ترین رسالت کسب و کارهای خلاق حوزه خدمات، بهبود و اصلاح فضای کسب و کار این حوزه و از میان برداشتن موانع و واسطه‌های ارائه خدمات مطلوب به مشتری دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در بازدید از استارتاپ اسنپ، مهم‌ترین رسالت کسب و کارهای خلاق حوزه خدمات، بهبود و اصلاح فضای کسب و کار این حوزه و از میان برداشتن موانع و واسطه‌های ارائه خدمات مطلوب به مشتری دانست و افزود: کسب و کارهای نواور و خلاق به واسطه رشد فزاینده و نوآوری‌های منحصر‌به فردی که دارند زمینه را برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان فراهم می‌کنند.

ستاری، به توانمندی استارتاپ‌ها در متحول ساختن ساختار‌های خدماتی پیشین و ارائه شکلی تازه از خدمات اشاره و عنوان کرد: حذف واسطه‌ها و ارتباط مستقیم با ارائه خدمات و قابلیت‌های جدید، مهم‌ترین ویژگی استارتاپ‌ها است که ساختارهای سنتی پیشین را دست‌خوش تحول و دگرگونی می‌سازد.

چالش‌های فراروی جامعه استارتاپی
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، ساختارهای سنتی و تعارض‌های قانونی را از عمده‌ترین چالش‌های فراروی استارتاپ‌ها برشمرد و تصریح کرد: ماهیت استارتاپ‌ها خلق یک ایده یا خدمت تازه وسرعت بالا سرعت بالای رشد این نوع کسب و کارهاست به طوری که برخی از آنان در هفته رشد چندبرابری دارند، بر همین اساس، ایتدا این شرکت‌ها حرکت می‌کنند و سپس قانون وارد میدان می‌شود و طبیعی است در آغاز راه، ناهماهنگی‌هایی میان استارتاپ‌ها و ساختارهای قانونی به وجود بیاید که البته استارتاپ‌ها می‌بایست هم‌سو با قوانین حرکت کنند.

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، راه حل اساسی برای پذیرش کسب و کارهای خلاق از سوی جامعه را توسعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری عنوان کرد و افزود: رشد استارتاپ‌ها به خصوص در حوزه خدمات به واسطه رشد فزاینده و سرعت بالا نیازمند همخوانی و فرهنگ‌سازی جامعه برای پذیرش این کسب و کارها است.

وی با بیان این‌که مسیر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها به مرور در حال هموار شدن است، ابراز کرد: جامعه دانش‌بنیان و استارتاپی کشور، چالش‌های روزهای نخست شکل‌گیری را پشت سر گذاشته است و اکنون این شرکت‌ها در جایگاهی قرار دارند که به خوبی از سوی جامعه پذیرفته شده‌اند.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با بیان این‌که دولت می‌تواند با رفع موانع متعدد و ایجاد زیرساخت‌های لازم فضا را برای خلق نوآوری توسط کسب و کارهای این‌چنینی مناسب کند، ادامه داد: مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نقش دولت در کمک به شرکت‌های نوآور، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت آنان است.
وی تصریح کرد: ورود دولت به این بازار مانع رشد فعالیت این شرکت‌ها می‌شود و بهتر است به جای اینکه به دنبال حمایت دولتی باشیم اجازه دهیم شرکت‌های استارت‌آپی کارشان را انجام دهند.

حرکت هم‌سو و هماهنگ استارتاپی‌ها زمینه‌ساز حل مشکلات
ستاری، با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری و دیگر نهادها در حل مشکلات شرکت‌های استارتاپی گفت: در حال حاضر مشکلات نسبت به دو سال گذشته به شدت قابل توجه‌ای کاهش پیدا کرده و دست کم چالش از بود و نبود استارت‌آ‍پ‌ها به چگونگی فعالیت آن‌ها رسیده است.
وی در ادامه با بیان این‌که بخشی از حل مشکلات شرکت‌های استارت‌آ‍پی با هم‌سویی و متحد شدن این شرکت‌ها با یکدیگر حل شدنی است، اظهار کرد: برخی از این مشکلات توسط خود همین کسب و کارها به وجود می‌آید یعنی این شرکت‌ها خودشان هم با خودشان متحد نیستند و در بازار رقابت به یکدیگر رحم نمی‌کنند.

حرکت دانشگاهیان در مسیر کسب و کارهای نوآور
ستاری، لزوم حرکت نسل دانشگاهی کشور در مسیر نوآوری و ایستادگی در برابر چالش‌های پیش رو را یادآور شد و افزود: نسل جوان و خلاقی که پایه‌گذار کسب و کارهای نوآور ایرانی هستند باید با قدرت و اعتماد به نفس در مسیر خلاقیت و نوآوری روبه‌جلو گام بردارند و با ارائه خدمات مطلوب ضمن ایجاد ارزش افزوده، رشد اقتصاد دانش‌بنیان و رشد تولید ناخالص داخلی را محقق کنند.

وی همچنین مهم‌ترین لازمه برای حرکت روان‌تر استارتاپ‌ها و حرکت دانشجویان به سوی شکل دادن این شرکت‌ها را تحقق زیست بوم کارآفرینی و نوآوری دانست و افزود: مهم‌ترین چالش کسب و کارهای نوآور، وام‌های دولتی نیست و تمامی نمونه‌های موفق استارتاپی بر مبنای نقش‌آفرینی بخش خصوصی در حمایت از این شرکت‌ها، ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به میدان و مساعد کردن فضای جامعه و دولت در راستای فعالیت شکل گرفته‌اند.

وجود زمینه برای حضور در بازارهای بین‌المللی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان این‌که بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی به حدی از بلوغ رسیده‌اند که رقیبی توانمند برای نمونه‌های خارجی به شمار می‌روند، اظهار کرد: اکنون زمینه‌ای مناسب فراهم شده است تا استارتاپ‌های کشورمان گستره فعالیت و دامنه ارائه خدمات‌ خود را از ایران فراتر ببرند و با تکیه به قابلیت‌های منحصر به‌فردی که دارند، در عرصه ایجاد ثروت، ارزش افزوده از محل نوآوری و کارآفرینی به موفقیت‌های تحول‌آفرین دست پیدا کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که نیاز عمومی جامعه و خواست مردم، هدایتگر مسیر حرکت استارتاپ‌ها است، افزود: کسب و کارهای نوپا که همواره جلوتر و با سرعتی بالاتر نسبت به ساختارهای پیشین حرکت می‌کنند، بر مبنای این خواست مردم شکل گرفته‌اند و بنابراین حضور استارتاپ‌های خارجی در عرصه رقابت نه تنها یک تهدید، بلکه می‌تواند فرصتی ارزشمند برای ارتقا و رونق بیش‌تر این کسب و کارها ایجاد کند.

ستاری، مهم‌ترین سرمایه کسب و کارهای موفق را اعتماد و اطمینان جامعه دانست و گفت: با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و شناخت جامعه از فضای کسب و کارهای نوآور، درهای جدیدی به سوی شرکت‌ها گشوده خواهد شد و در این راه، نوآوری و اعتماد مردم به عنوان مهم‌ترین دارایی‌های این شرکت‌ها راه را برای ادامه حرکتشان هموار می‌کند.

بازدید و گفت‌وگو 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، از بخش‌های این شرکت استارتاپی که توسط جامعه جوان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشورمان فعالیت می‌کنند دیدن کرد و در گفت‌وگو میان ستاری و فعالان این شرکت‌ فناور، مهم‌ترین چالش‌ها و راه‌کارهای توسعه کسب و کارهای نوآور مطرح شد.

بر اساس این گزارش در این بازدید و گفت و گو، مهدی فقیهی به عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و محمد رازینی مدیرعامل اسنپ ستاری را همراهی کردند.

مطلب قبلیکاهش صادرات غیرنفتی در هشت ماه اول سال
مطلب بعدیپول‌های دولت در سال ۹۷ کجا می‌رود؟

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید