رئیس کل بانک مرکزی: نرخ ارز در بهمن و اسفند کاهش می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ ارزهای عمده در بازار آزاد در فضای مجازی اعلام کرد که بر اساس روند هر ساله، نرخ ارز در ماه های بهمن و اسفند مسیر کاهشی پیدا می کند.

به گزارش ایرنا، ولی اله سیف روز پنجشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: با کمال تعجب بعضی به محض مشاهده تغییراتی در قیمت ارز شتاب زده از دلال ها و سوداگران سبقت می گیرند و با بزرگنمایی تغییرات قیمت، چنان اظهار خوشحالی می کنند که کم از شادی ترامپ ندارد.

وی تاکید کرد: این شادی ها دیری نمی پاید و بر اساس روند هر ساله نرخ ارز در ماه های بهمن و اسفند مسیر کاهشی پیدا می کند.

به گزارش ایرنا، قیمت ارزها عمده به ویژه دلار آمریکا و یورو در هفته های اخیر در بازار آزاد رو به افزایش نهاده است؛ در ساعات پایانی روز پنجشنبه)و در آخرین روز معاملاتی هفته جاری، هر دلار آمریکا 44 هزار و 580 ریال و هر یورو 55 هزار و 720 ریال به فروش رفت.

البته افزایش نرخ یورو به دلیل رشد ارزش آن در بازارهای جهانی روی داده است که کارشناسان ارزی آن را ناشی از افت ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو و نیز در سبد ارزهای عمده جهانی می دانند؛ شاخص دلار نرخ برابری دلار را مقابل 6 ارز اصلی شامل یورو، ین ژاپن، دلار کانادا، پوند انگلیس، فرانک سوییس و کرون نروژ اندازه می گیرد.

با این حال افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ایران بیش از هر چیز در ماه های آذر و دی ماه ناشی از افزایش تقاضا برای تسویه حساب شرکت ها با طرف ها و شرکای تجاری خود در پایان سال میلادی است.

رشد دلار از شهریور

جریان رشد قیمت دلار از شهریور ماه شروع شد و از کانال ۳۸۰۰ حرکت کرد و در نیمه مهرماه خود را به ۴۰۰۰ تومان رساند، این زمانی بود که ظاهرا دلار در بازار ارز ایران کانال ۴۰۰۰ تومان و قیمت‌های رنج ۳۰۰۰ تومان را برای همیشه ترک کرد و وارد کانال ۵۰۰۰ تومان شد. این موضوعی است که روال قیمت‌های اخیر نرخ‌های تا ۴۵۰۰ تومان بازار و البته اظهارات سیاستگذار ارزی آن را به گونه‌ای تائید می‌کند.

قیمت دلار در دو هفته اخیر به ۴۴۰۰ تومان رسید و تا آخر هفته‌ای که سپری شد حتی تا ۴۴۹۰ تومان هم قیمت خورد. این نرخ نشان می‌دهد که قیمت این ارز  در پنج ماه اخیر یعنی از شهریور تا پایان دی ماه تا ۷۰۰ تومان و در کمتر از چهار ماه گذشته تا ۵۰۰ تومان گران شده است.

گرچه در این مدت بارها مسئولان دولتی از عدم تمایل خود برای دلار بالای ۴۰۰۰ تومان و یا رئیس کل بانک مرکزی از غیر منطقی بودن دلار ۴۲۰۰ تومانی و تعدیل آن سخن گفتند، ولی در هر حال اکنون دلار در آستانه پشت سرگذاشتن کانال ۴۵۰۰ تومان است.

مطلب قبلیبرنامه‌ریزی برای جذب 20 میلیون گردشگر در افق 2025
مطلب بعدیهشدار مقام سازمان تامین اجتماعی: به مرز بحران نزدیک می شویم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید