دو شرکت دولتی فروخته شد؛ کشت‌وصنعت مغان و خدمات حمایتی خریدار نداشت

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی از فروش سهام دولت در دو شرکت دولتی در مزایده امروز خبر داد و گفت: شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت حمایتی خدمات کشاورزی خریدار نداشت.

«جعفر سبحانی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه امروز سهام دولت در چهار شرکت به همراه یک جایگاه سوخت از بخش خصوصی به مزایده گذاشته شد، اظهار داشت: سهام جایگاه سوخت به رقم 35 درصد از قیمت پایه و حدود 30 میلیارد ریال به فروش رفت.

وی افزود: برای دو شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت حمایتی خدمات کشاورزی به دلیل بالا بودن قیمت، پاکتی برای خرید به سازمان خصوصی سازی واصل نشد.

به گفته سبحانی، سهام شرکت فرآوری مواد پروتئینی استان کردستان که شرکت پشتیبان امور دام کشور 67 درصد سهام آن را در اختیار داشت، امروز عرضه و به بخش خصوصی واقعی واگذار شد.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: خریدار این شرکت 10 درصد از مبلغ را که حدود 10 میلیارد و 400 میلیون تومان (104 میلیارد ریال) است را باید به صورت نقدی پرداخت کند و بقیه در اقساط هفت ساله تسویه می شود.

سبحانی از شرکت قند دزفول به عنوان چهارمین شرکت دولتی امروز یاد کرد و گفت: قیمت پایه آن 10 میلیارد و 800 میلیون تومان (108 میلیارد ریال) برای 31 درصد سهام دولتی آن بود که در نهایت خریدار با رقم 11 میلیارد تومان (110 میلیارد ریال) آن را خرید.

وی درباره علت فروش نرفتن شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: از آنجا که برای شرکت در مزایده خریداران باید سه درصد حصه نقدی را به صورت نقد سپرده گذاری کند، تامین مالی آن برای بخش خصوصی واقعی مشکل است زیرا برای نمونه شرکت کشت و صنعت مغان 25 هزار میلیارد ریال قیمت پایه دارد که سه درصد آن حدود 75 میلیارد تومان (750 میلیارد ریال) می شود.

وی افزود: البته فروش نرفتن شرکت مغان قابل پیش بینی بود زیرا که علاوه بر بالا بودن قیمت برای نخستین بار بود که به مزایده گذاشته می شد و بسیاری از شرکت ها پس از چند بار مزایده به فروش می روند .

به گزارش ایرنا، مزایده امروز سازمان خصوصی سازی دومین مزایده این سازمان برای فروش سهام دولت به شمار می رود؛ مزایده نخست آن 12 تیرماه برگزار شد و سهام چهار شرکتی که به صورت وکالتی از بخش خصوصی برای فروش عرضه شده بودند خریداری نداشت.

منبعایرنا
مطلب قبلیچرا قیمت دلار افزایش یافت؟
مطلب بعدیانتقاد طراح هدفمندی یارانه‌ها از پرداخت یارانه نقدی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید