“دومیلیون و 690 هزار نفر از افراد 10 تا 49 ساله بیسواد مطلق هستند”

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: براساس آمارها در حال حاضر دو میلیون و 690 هزار از افراد ده تا 49 ساله در کشور بیسواد مطلق هستند که از این بین، ٦٣ درصد را بانوان و ٣٧ درصد را مردان تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی باقرزاده روز دوشنبه در نشست با مشاوران و مدیران کل امور بانوان وزارتخانه ها و استانداری های سراسر کشور در محل مجتمع فرهنگی نهضت سواد آموزی افزود: همچنین ٤٤ درصد از بیسوادان در مناطق روستایی و ٥٦ درصد در مناطق شهری هستند که ما تلاش مان این است که اختلاف باسوادی زنان و مردان را کم کنیم و از سال ١٣٥٥ تاکنون این موضوع محقق شده است.

باقرزاده درباره وضعیت سواد در کشور نیز گفت: براساس سرشماری مرکز آمار از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥ میانگین باسوادی از ١٥،٤ درصد به ٧٨،٦ درصد رسیده است اما تعداد بیسوادان کاهش چشمگیری نداشته است.

وی ادامه داد: از سال ١٣٩١ تا ١٣٩٥ حدود ٢،٨٥ درصد رشد باسوادی داشتیم و یک میلیون ٤٨٠ هزار نفر از بیسوادان در کشور کاهش یافته است.

براساس سرشماری مرکز آمار از سال ١٣٣۵ تا ١٣٩۵ میانگین باسوادی از ١۵،۴ درصد به ٧٨،۶ درصد رسیده است اما تعداد بیسوادان کاهش چشمگیری نداشته است.

باقرزاده با بیان اینکه باسوادی در شهر و روستا با هم اختلاف دارد، اظهار داشت: در گروه سنی ١٠ تا ٤٩ سال براساس نتایج سرشماری یک میلیون و ٦٨٢ هزار بانوی بیسواد مطلق در کشور داریم که ٦٠ درصد جمعیت بیسوادان این گروه سنی هستند.

باقرزاده اضافه کرد: همچنین ٤،٢ درصد گروه سنی ١٠ تا ٤٩ سال زنان در مناطق شهری و ١٤ درصد در مناطق روستایی بیسواد مطلق هستند و ٢٧ درصد زنان در مناطق روستایی در کل جمعیت زنان بیسواد هستند.

وی با بیان اینکه در گروه سنی ١٠ تا ١٩ سال در کل کشور ١٩٠ بیسواد در کشور سرشماری شده است، اظهار دلشت: البته رشد باسوادی در دنیا هم به کندی صورت می گیرد به طوری که از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠١٥ براساس سند آموزش رشد باسوادی یک درصد به میانگین بیسوادی دنیا اضافه شده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: در گروه سنی ٦ تا ٩ سال حدود ٤،٦ درصد کودکان به عنوان باسواد نام خودشان را ثبت کرده اند و در گروه سنی ٦ تا ١٤ سال ٩٧ درصد باسواد داریم و ١٠ تا ١٩ سال استان های مازندران، تهران، سمنان و گیلان وضعیت خوب از نظر سواد دارند اما استان های سیستان و بلوچستان، کردستان و کرمان وضعیت خوبی ندارند.

وی یکی از مشکلات در ریشه کنی بیسوادی را جمعیت کم سوادان دانست و افزود: اینها بازگشت به بیشوادی دارند و باید این حلقه ها را از بین ببریم.

باقرزاده ادامه داد: از حدود ٦٠ میلیون افراد در گروه سنی ١٠ تا ٤٩ سال ٦ میلیون و ٨٠٠ نفر در مقطع ابتدایی و هشت میلیون در سطح راهنمایی داریم و ٢ میلیون و ٦٧٠ هزار بیسواد داریم.

وی در عین حال گفت: مردان ٨،٨ سال و زنان هشت سال تحصیل می کنند که در این زمینه نیز فاصله بین مردان و زنان وجود دارد.
ربیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: ما کاهش قابل توجهی در بیسوادی اتباع خارجی داریم به طوری که ٣٨ درصد اتباع از نعمت سواد محروم هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم ما سوادآموزی اولیای بیسواد دانش آموزان است و در طول چند سال گذشته دو هزار و ٦٢٩ نفر را باسواد کرده ایم البته هنوز تعدای از والدین این دانش آموزان بیسواد هستند.

وی تاکید کرد: همچنین در چندسال گذشته هشت هزار معلول و ٨٦ هزار زندانی را آموزش داده ایم، البته ما پایگاه اطلاعات سواد در کشور را داریم تا اطلاعات مربوط به سوادآموزلن در این پایگاه ثبت شود اما برای بیسوادان مطلق باید کارهای اساسی صورت گیرد.

باقرزاده با اشاره به ٤١ هزار دانش آموز و معلم شهید و ١٧٧ شهید نهضت سوادآموزی اظهار داشت: برای توانمندسازی زنان و دختران در کمیته امداد فعالیت هایی در حال انجام است تا بتوانیم سطح سواد وا افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: اکنون مفهوم سواد متفاوت است ما طبق قوانین و مقررات کسی که خواندن و نوشتن نداند بیسواد می دانیم و طیف وسیعی از خدمات را افراد به دلیل عدم حضور در کلاس های درس به دست نیاورده اند.

باقرزاده ادامه داد: ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا هرآنچه فرد نیاز دارد به دست بیاورد و اگر این خویش فرمایی در امور اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باشد می تواند بسیار موثر باشد، حتی باید برخی از مسائل کشور را باید با این روش انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: سوادآموزی امروز ثابت شده و در بیرون کشیدن مردم از فقر نقش موثری دارد و سواد در طیف وسیعی از سلامت، سبک زندگی هم تاثیر جدی دارد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: میانگین سال های تحصیل شهروندان ٨،٦ درصد است در برخی از کشورها عدد بالای ١٢ است و هرچه این رقم بالاتر باشد شاخص سلامت و آموزش هم افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: سواد با میزان ارتکاب به جرائم خشن و جرم مرتبط است و میانگین تحصیلات با انجام مناسک دینی هم ارتباط دارد.

مطلب قبلیتولید 25 مدل خودروی غیر استاندارد متوقف شد
مطلب بعدیانجمن صنایع خوراک دام: متهم اصلی گرانی تخم مرغ، نهاده‌های دامی نیست

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید